Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 1776’da kurulduğundan beri geçen 235 takvim yılının 214’ünde savaş içerisindeymiş. (2011, yılı itibarıyla) 

 
 
 
devrimcidemokrat.com'dan
 
Hiroşima- Nagazaki Kurbanları 'ANISINA' böyle bir derleme yapma lüzumunu gördük. 
 
Bu, acımızın bir yanı iken, diğer yanı ise; gelecek 30-40 yıl içinde Dünya insanlığının baş Savaşı ABD faşistleri ve uşaklarıyla sürecek. 
Bu yüzden gençlere düşmanını iyi tanımaları için bilgi vermek istedik.
 
Karşınızdaki devletin (ABD) bütün tarihi, (göçmen bir hetorejen 'ulus'?)  toplam olarak sadece ve sadece 235 yıllık! (bu yazıda bunlar var)
 
Ve bu kanlı  tarihin sadece 22 yılı Savaşsız geçmiş.
 
Yani, 214 yılı sürekli savaş içinde geçmiş ama kana hala doymamış azılı faşist -cinayet şebekesi bir devlet var karşımızda. 
 
Bu bilgileri okuduğunuz zaman, artık; 'Neden,  Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya.... vb..vb.. ABD'nin UYDUSU gibi davranıyor,' diye sormayacaksınız.
 
Çünkü, elinizdeki bilgi ufkunuzu ve bakış açınızı genişletecek, farklı araştırmalara sizleri götürecek. Çünkü, çok net, ve yüklü bir bilgi sizleri bekliyor.
Bilirsiniz zaten ama yinede söyleyelim;  'Bilgi', emek ürünüdür, gökten zembille inmez'
 
Yazıyı okuduktan sonra bu sefer de şöyle bir soru sormanız muhtemel;  ''dünün, anlı-şanlı, vede Kanlı sömürgeci emperyalleri nasıl  ve ne şeklide ABD emperyallerinin pençesine düşüp adete 'yarı-sömürgeleri' haline geldi?'' , diyeceksiniz. 
 
Kimbilir, belki  bu soru da sizleri; 1. ve 2. Dünya savaşı sonlarına ve  o dönemde yapılan  'uluslarası antlaşmalara'  ve  Hatta, onları bitirir bitirmez, IMF'nin kuruluşu, 'Borç Tuzağı' ve savaşın yenilmiş güçlerinin IMF'den aldıkları BORÇLARI  bile sorgulamaya götürebilir.
Hangi devlete daha fazla 'borç verilmiş' ve Neyin? Neylerin karşılığında?...
 
Unutmayınız ki, 'IMF'yi de, 'Dünya Bankası'nı da, hatta 'Borçları tahsil etmek' için kurulmuş 'Paris Kulubünü'de kuran ABD'dir.
Şimdiden sizleri, bu 'antlaşmaları- istatistikleri'  karıştırken görür gibi oluyoruz, dersek alınmayınız.
 
Şunu da hatırlatmış olalım; yazıya, 'Haritaların' sadece iki tanesini ekleyebildik, diğer Haritalarda çok önemli olmasına rağmen, fazla büyük olduklarından Sitemiz kaul etmedi. Küçülterek assaydık, bu sefer sizlere faydası olmayacaktı.  Bu yüzden imtina ettik. (özür dileriz, o iki haritayı da, çok denedik asamadık, ayrıca yazılar da bozulmaya başladı) 
 
Ama, en aşağıda verdiğimiz linkten kendiniz o siteye giriş yaparak inceleme yapabilirsiniz.
 
En güzel günlerin sizlerin olması dileklerimizle...
 
09 Ağustos 2017-
devrimcidemokrat.com- Halim Kar-
 
Bu yazıyı sitemize astık ama, anında bozdular mizanpajını, çok denedik düzeltemedik. Bu kadarla idare etmek zorundayız ne yazık ki -d.d.com-
.......................
 

ABD -dosyası- Savaşları, Askeri Üsleri, ABD'ye Bağımlı Ülkeler

Hiroşima-Nagasaki Kurbanları anısı önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz. d.d.com-

....................

Kapıları çalan benim

kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem

göze görünmez ölüler.

 

Hiroşima'da öleli

oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım,

büyümez ölü çocuklar.

 

Saçlarım tutuştu önce,

gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim,

külüm havaya savruldu.

 

Benim sizden kendim için

hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki

kâat gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı,

teyze, amca, bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin

şeker de yiyebilsinler

-Nazım Hikmet-

............

Assange, ana akım şirket medya gerçeğini açıklıyor: Medya silah olarak kullanılıyor

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange hafta sonu düzenlenen bir basın toplantısında, gazete haberlerinin silah haline dönüştürüldüğünü, para uğruna sahte haber yapan şirket medyalarının ise “fırsat avcıları” olduğunu söyledi.

(Tüm dünyaya hâkim olan ‘ABD ve İngiliz basını’ ile ilgili konuşuyor.)

Röportaj ve yazıdan önemli kısımların özet çevirisi:

Sahte haberler/ yalan haberler söyleminin ortalıkta dolaşmaya başlamasından Wikileaks memnun, Wikileaks olarak elimizdeki belgelerin doğrulukları konusunda hiçbir şüphe yok.”

Ana akım medya bilgileri çarpıtırken, isimsiz, kaynağı belirlenemeyen kişilerden alıntı yapıp, hatta alenen uydurma haberler yaparken; Wikileaks, önyargısız, tarafsız, insanların düşüncelerini etkilemeden gerçek ve üzerinde hiç oynama yapılmamış belgeleri halka açıklıyor.

Wikileaks’in herkesin arama yapabileceği veri tabanı hakkında:

“Silaha dönüştürülmüş bilgileri okumuyorsunuz.”

“Gazetede bir makale okurken, silah şekline dönüştürülmüş, düşüncelerinizi etkileme amacıyla planlanmış bir yazı okuyorsunuz.”

Julian Assange’ın “silah şekline dönüştürülmüş yazı” derken anlatmak istediği şey, Washington Post, New York Times gibi medya kuruluşlarının yaptığı propaganda haberleridir.

“Gerçeklerden bu denli sapılması, basının silah haline dönüştüğünün göstergesidir. Gazeteciler ve medya zaman zaman hata yapabilir, ancak aslı astarı olmayan sahte haberler ve makaleler sorumsuzluk olarak nitelendirilemez.”

“Destansı boyutlarda bir ‘bilgi savaşının’ tam ortasındayız.  Gerçekler halka ulaşamadan çarpıtılıyor, yalan haberler propaganda malzemesi yapılıyor, bu durum tehlikeli ve korkunç şeylerin gerçekleşeceğinin bir işareti… “ (Olası bir üçüncü dünya savaşından bahsediyor.)

Bu tespitin doğruluğu kanıtlandı.  Ana akım medyada, Rusya ve İran karşıtı haberler manşetten veriliyor, insanların düşünceleri manipüle edilmeye çalışılıyor…

 

Kaynak: http://thefreethoughtproject.com/assange-truth-corporate-media/

.............

ABD propagandası Yapan TV kanalları

Fox Tv: TGRT Rupert Murdoch’a satılır ve ismi FOX olur.

CNN Türk: Amerikan medya devi CNN ve Doğan Grubu ortaklığı.

Bunları biliyoruz, ancak bir de TGRT Haber var…

TGRT Haber’in yaptığı ABD propagandası içeren aşırı Amerikan yanlısı yayınlar ilgimi çekti ve biraz araştırdım.

TGRT Haber ve ortak yayın yaptıkları Voice Of America yani Türkçesi: “Amerika’nın Sesi”

TGRT Haber ile ortak yayınlar yapan ‘Amerika’nın Sesi’ hakkında:

(Kaynak kendi siteleri)

1942 yılında kurulan Amerika’nın Sesi, Amerikan hükümeti tarafından desteklenen uluslararası bir yayın kuruluşudur. Her hafta 45 dilde 1500 saat yayınla dünya çapında 141 milyon kişiye ulaşıyor.

Haber, eğitim ve kültür ağırlıklı yayınlar yapan Amerika’nın Sesi 1942’den buyana da Türkçe yayınlarla sizlere ulaşıyor. 12 Şubat 1942’de başlayan Türkçe yayınlar 1945’te bir süre kesilmiş, 1949’da yeniden başlamıştı.

Amerika’nın Sesi Bildirgesi

Amerika’nın Sesi (VOA) yayınlarının korunması ve kurumun amacının tanımlanması için 1960 yılında hazırlanan Amerika’nın Sesi Bildirgesi, 12 Temmuz 1976 tarihinde ABD Başkanı Gerald Ford tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Bildirgede şöyle yazıyor:

Tüm dünyada herkesle internet ve televizyon aracılığıyla doğrudan iletişim kurmak Amerika’nın uzun vadeli çıkarlarına hizmet ediyor, bu nedenle Amerika’nın Sesi Türkçe Bölümü sosyal medya yoluyla da dünyanın çeşitli köşelerine ulaşmaya çalışıyor.

Etkili olabilmek için Amerika’nın Sesi izleyicilerin ilgisini ve saygısını kazanmak zorunda. Bu nedenle Amerika’nın Sesi yayınları aşağıdaki prensipler doğrultusunda yapılıyor:

 • Amerika’nın Sesi tutarlı bir şekilde güvenilir ve saygın bir haber kaynağı olarak görev yapar. Amerika’nın Sesi haberleri doğru, tarafsız ve kapsamlı olacaktır.

 • Amerika’nın Sesi yalnızca Amerikan toplumunun bir bölümünü değil, tüm Amerika’yı temsil eder, Amerika’nın Sesi, Amerikan düşünce yapısını ve kurumlarını dengeli ve kapsamlı bir şekilde yansıtmakla yükümlüdür.

 • Amerika’nın Sesi, Amerikan yönetiminin politikalarını açıkça ve etkili bir şekilde yansıtır ve bu politikalar konusunda sorumlu tartışmaları ve görüşleri yayınlar. (Yasa 94-350)

Açık açık yazmışlar, “Amerika’nın Sesi, Amerikan hükümeti tarafından desteklenen uluslararası bir yayın kuruluşudur.” bunun üzerine bir şey eklemeye gerek yok.

Amerika’nın Sesi, ABD hükümetlerinin propagandasını yapıyormuş

..............................

ABD'ye Ait Askeri Üsler

Amerika Birleşik Devletleri ordusu ile ilgili bu önemli analiz ve inceleme, Kanadalı ünlü Coğrafya Profesörü Jules Dufour tarafından yapılmış ve ilk olarak 2007’de yayımlanmıştır.

ABD ordusun dünya çapında varlığı son 5 yıl içerisinde daha da artmıştır. (2001’den sonra.)

Dünya genelinde tüm insanlığın ekonomik, sosyal ve politik aktiviteleri Amerikan şirketlerinin ve ABD ordusunun kontrolü altındadır.

Bu işleyişin altında, çeşitli dalavereler sonucu direkt ya da dolaylı yollardan yapılan askeri müdahaleler yer alır. Hedef, dünyanın küresel olarak ABD’ye boyun eğmesidir.

1980’de yayımlanan 2000’ler Global Raporu, ABD çıkarlarını zedeleyebilecek sözüm ona “tehdit seviyelerini” incelemiştir.

20 yıl sonra ABD’li stratejistler, dünyanın muhtelif yerlerinde askeri müdahaleleri haklı çıkarmak amacıyla ABD tarihinin en büyük sahtekârlığını türetmişlerdir:

Diğer adıyla “Terörizme karşı savaş”

ABD hegemonyasına direnen ülkelere karşı uydurma bahanelerle ve “Terörizme karşı savaş” adı altında küresel bir savaş verilecektir. Askeriye/ Savaş endüstrisinin enstrümanlığında, köleliğin modern bir şekli…

ABD’nin dünyaya hükmetmek istemesindeki temel nedenler:

 • Dünya ekonomisi ve mali piyasasını kontrol etmek.

 • Doğal madenler ve yer altı kaynaklarını ele geçirmek…

Askeri üsler, kabaca 4 kategoride sınıflandırılabilir: 

 • Hava üsleri

 • Askeri üsler (Kara)

 • Deniz üsleri

 • Casusluk ve istihbarat için kullanılan üsler

Dünya çapında ABD ordusuna ait Üsler

Aşağıdaki Google haritasında Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bazı üsleri canlı olarak inceleyebilirsiniz. 28.2.2017 tarihi itibariyle, irili ufaklı 2352 üs ya da tesis haritaya işaretlenmiş durumda.

Haritayı büyültüp küçültebilir, istediğiniz noktaya zoom yapabilirsiniz. Google üzerinden izlemek isterseniz sayfa sonunda kaynak kısmından bakınız : (1)
2002-2015 arasında ABD’nin Afrika’da kullandığı karakol ve tesislerden bazılarının haritası. (Kaynak: Nick Turse/TomDispatch, 2015 http://www.tomdispatch.com/blog/176070/tomgram:_nick_turse,_america %27s_empire_of_african_bases/ )

2001-2003 Arası, ABD üsleri. 50 ülkede 730’dan fazla askeri tesis ve üs.

ABD’nin bölgesel komuta yapısı:

USNORTHCOM, USPACOM, USSOUTHCOM, USCENTCOM, USEUCOM

Güney (Latin) Amerika’da ABD üslerinin yayılımı

Orta Asya ve Ortadoğu’da ABD üsleri

ABD ordusunun askeri harcaması: 1998’de 350 milyar dolar, 2008’de 650 milyar dolar.

NATO üsleri: (2007 itibariyle)

 • Whiteman, ABD, Fairford

 • Lakenheath and Mildenhall , İngiltere

 • Eindhoven, Hollanda

 • Brüggen, Geilenkirchen, Landsberg, Ramstein, Spangdahlem, Rhein-Main Almanya

 • Istres and Avord, Fransa

 • Morón de la Frontera and Rota, İspanya

 • Brescia, Vicenza, Piacenza, Aviano, Istrana, Trapani, Ancora, Pratica di Mare, Amendola, Sigonella, Gioia dell Colle, Grazzanise and Brindisi, İtalya

 • Tiran, Arnavutluk

 • İncirlik, Türkiye

 • Eskan, Suudi Arabistan

 • Ali al Salem, Kuveyt

 

ABD ordusuna Ait bazı Hava Üsleri:

Afganistan

 • Bagram Hava Üssü

 • Herat Uluslararası Havalimanı – Hava Üssü

 • Mezar-ı Şerif Havalimanı – Hava Üssü

 • Shindand Hava Üssü

Almanya

 • Ansbach Hava Üssü

 • NATO  Geilenkirchen Hava Üssü

 • Ramstein Hava Üssü

 • Spangdahlem Hava Üssü

 • Wiesbaden Hava Üssü

Danimarka (Grönland)

 • Thule Hava Üssü

İtalya

 • Aviano Hava Üssü

 • Camp Darby Üssü (Pisa-Livorno)

 • Sigonella Deniz – Hava Üssü

Japonya

 • Kadena Hava Üssü, Okinawa

 • Misawa Hava Üssü, Misawa, Aomori

 • Yokota Hava Üssü, Tokyo

Kuveyt

 • Ali Al Salem Hava Üssü

Katar

 • Al Udeid Hava Üssü

Güney Kore

 • Kunsan Hava Üssü

 • Osan Hava Üssü

Türkiye

 • İncirlik Hava Üssü

İngiltere

 • Alconbury (Hava Üssü), Huntingdonshire

 • Croughton (Hava Üssü), Northamptonshire

 • Lakenheath (Hava Üssü), Brandon, Suffolk

   

ABD ordusuna ait bazı Deniz Üsleri:

Bahamalar

 • Denizaltı Savaş Merkezi, AUTEC

Bahreyn

 • Bahreyn Deniz Üssü

İngilizlere ait Hint Okyanusundaki Adalar

 • Diego Garcia Üssü

Küba

 • Guantanamo Körfezi Deniz Üssü

Cibuti

 • Lemonnier Üssü

Yunanistan

 • Souda Körfezi Deniz Üssü, Souda Körfezi, Girit

İtalya

 • Sigonella Deniz Hava Üssü

 • Naples Deniz Üssü

 • NCTS Naples İletişim Merkezi

Japonya

 • Atsugi Deniz Üssü

 • Deniz Birlikleri Japan, Okinawa

 • Yokosuka Deniz Üssü

 • Sasebo Üssü

Kuveyt

 • Kuveyt Deniz Üssü

Güney Kore

 • Chinhae CFAC Üssü

İspanya

 • Rota Deniz Üssü

ABD ordusuna ait Deniz Piyade Üsleri (Özel birlikler):

Afganistan

 • Eggers Üssü

 • Dwyer Üssü

 • Leatherneck Üssü

 • Rhino Üssü

 • FOB Delhi Üssü (İleri Karakol)

 • FOB Delaram Üssü (İleri Karakol)

 • FOB Geronimo Üssü (İleri Karakol)

 • Fiddler’s Green Topçu Destek Üssü

Almanya

 • Camp Panzer Kaserne, Böblingen

Japonya

 • Smedley D. Butler Deniz Piyade Üssü , Okinawa.

 • Courtney Üssü

 • Fuji Üssü , Shizuoka

 • Foster Üssü

 • Gonsalves Üssü  (Ormanlık Alanda Savaş Eğitimi Merkezi)

 • Hansen Üssü

 • Kinser Üssü

 • Lester Üssü

 • McTureous Üssü

 • Schwab Üssü

 • Deniz Piyadeleri Hava Üssü, Futenma, Okinawa

 • Deniz Piyadeleri Hava Üssü, Iwakuni, Yamaguchi

 •  

ABD ordusu Müşterek Üsler, Tesisler:

Almanya – 38 Tesis ve Üs

 • Kaserne Topçu birlikleri, Garmisch-Partenkirchen

 • Barton Kışlası, Ansbach (scheduled to close)[2]

 • Bismarck Kaserne Üssü, Ansbach

 • Bleidorn Yerleşkesi, Ansbach

 • Dagger Tesisleri, Darmstadt Eğitim Merkezi ,Griesheim (2015’de kapatılması planlanıyormuş.)

 • Edelweiss Resort Oteli, (ABD Savunma Bakanlığına bağlı bir otel) Garmisch-Partenkirchen

 • Gen. Lucius D. Clay Kaserne Üssü, Wiesbaden

 • Germersheim Ordu Depoları, Germersheim

 • Grafenwöhr Eğitim Alanı, Grafenwöhr/Vilseck

 • Hohenfels Eğitim Alanı / Uluslararası Müşterek Teyakkuz Merkezi, Hohenfels

 • Husterhoeh Kaserne Üssü, Pirmasens

 • Kaiserslautern Askeri Cemiyeti

 • Katterbach Kaserne Tesisleri, Ansbach

 • Kelley Kışlası, Stuttgart

 • Kleber Kaserne Tesisleri, Kaiserslautern Askeri Cemiyeti

 • Lampertheim Eğitim Alanı, Lampertheim (2015’de kapatılması planlanmış.)

 • Landstuhl Bölgesel Hastanesi, Landstuhl

 • Merrill Kışlası, Nurnberg

 • McCully Kışlası, Wackernheim

 • Miesau Ordu Deposu, Miesau

 • Oberdachstetten Deposu, Ansbach

 • Panzer Kaserne Üssü, Stuttgart

 • Patch Kışlası, Stuttgart

 • Pulaski Kışlası, Kaiserslautern

 • Rhine Ordnance Kışlası, Kaiserslautern

 • Robinson Kışlası, Stuttgart

 • Rose Kışlası, Vilseck

 • Sembach Kaserne Hava Üssü, Kaiserslautern

 • Sheridan Kışlası, Garmisch-Partenkirchen

 • Shipton Kaserne Karakolu, Ansbach

 • Smith Kışlası, Baumholder

 • Storck Kışlası, Illesheim

 • Stuttgart Uçuş Pisti, Filderstadt

 • Mainz-Kastel Deposu (2015’de kapatılması planlanmış.)

 • USAG Wiesbaden Eğitim Alanı, Mainz, Gonsenheim/Mombach

 • USAG Wiesbaden Eğitim Alanı, Mainz Finthen Havaalanı

 • USAG Wiesbaden Radar İstasyonu, Mainz Finthen Havaalanı

 • Urlas ordu tesisleri, Ansbach ( Eski ismi Urlas Eğitim Alanı, 2010-2011)

İsrail

 •  Dimona Radar Üssü, Amerikalıların kontrolünde bir radar üssüdür. ABD ordusuna ait 120 personel çalışmaktadır.

İtalya

 • Ederle Üssü, Vicenza

 • Darby Üssü, Pisa-Livorno

 • DelDin Üssü, Vicenza

Japonya – 84 Üs ve Tesis

 • Zama Üssü, Kanagawa

 • Fort Buckner Üssü, Okinawa

 • Torii İstasyonu, Okinawa  Smedley D. Butler Üssü, Okinawa, Yamaguchi. (Bu kamplar Okinawa ve Japonya’ya yayılmış olsa da Smedley D. Butler Üssünün komutası altındadır.)

 • McTureous Üssü, Okinawa

 • Courtney Üssü, Okinawa

 • Foster Üssü, Okinawa

 • Kinser Üssü, Okinawa

 • Hansen Üssü, Okinawa

 • Schwab Üssü, Okinawa

 • Gonsalves Üssü (Ormanlık Alanda Savaş Eğitimi Merkezi),Okinawa

 • Kin Blue Sahili Eğitim Alanı, Okinawa

 • Kin Red Sahili Eğitim Alanı, Okinawa

 • Higashionna Cephaneliği

 • Henoko Cephaneliği

 • Marine Corps Hava Üssü, Futenma, Okinawa

 • Marine Corps Hava İstasyonu, Iwakuni

 • Fuji Üssü, Shizuoka

 • Numazu Eğitim Alanı, Shizuoka

 • Ie Jima Auxiliary Hava Pisti, Okinawa

 • Tsuken Jima Eğitim Alanı, Okinawa

Kosova

 • Bondsteel Üssü

 • Monteith Üssü (Mart 2007’den beri ABD ordusuna kapalı)

 • Film City Üssü, Priştine

Kuveyt

 • Ali Al Salem Hava Üssü

 • Arifjan Üssü

 • Buehring Üssü (Önceki ismi: Udairi Üssü)

 • Patriot Üssü (Kuveyt Deniz Üssü ile birleşik)

Güney Kore

 • Bonifas Üssü – Kapatıldı

 • Carroll Üssü

 • Casey Üssü

 • Castle Üssü

 • Coiner Üssü

 • Colbern Üssü – Kapatıldı

 • Eagle Üssü – Kapatıldı

 • Edwards Üssü – Kapatıldı

 • Essayons Üssü – Kapatıldı

 • Daegu Garnizonu

 • George Üssü

 • Garry Owen Üssü – Kapatıldı

 • Greaves Üssü – Kapatıldı

 • Giant Üssü – Kapatıldı

 • Falling Water Üssü – Kapatıldı

 • Hannam Köyü tesisleri

 • Hialeah Üssü – Kapatıldı

 • Henry Üssü

 • Holiday Üssü – Kapatıldı

 • Hovey Üssü

 • Humphreys Üssü

 • Indian Üssü – Kapatıldı

 • Irwin Üssü – Kapatıldı

 • Jackson Üssü

 • Kim Üssü

 • Kyle Üssü – Kapatıldı

 • Liberty Bell Üssü

 • Long Üssü – Kapatıldı

 • McNabb Üssü (Cheju Adası)- Kapatıldı

 • Market Üssü

 • Mobile Üssü

 • Nimble Üssü – Kapatıldı

 • Page Üssü – Kapatıldı

 • Red Cloud Üssü

 • Sears Üssü – Kapatıldı

 • Stanley Üssü

 • Stanton Üssü – Kapatıldı

 • Walker Üssü

 • H220 Helikopter Üssü

 • K-16 Hava Üssü

 • Kunsan Hava Üssü

 • Madison Tesisleri

 • Masan Cephaneliği

 • Seobingo Yerleşkesi

 • Pier 8

 • Tango Karargahı (ABD)

 • Yong Pyong

 • USAG Garnizonu

Kaynak: Prof. Dr. Jules Dufour makalesi, (Özet, önemli kısımların çevirisi.)

http://www.globalresearch.ca/the-worldwide-network-of-us-military-bases/5564

Diğer kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_military_bases

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_Air_Force_installations

http://www.politico.com/magazine/story/2015/06/us-military-bases-around-the-world-119321

Nick Turse/TomDispatch, 2015 http://www.tomdispatch.com/blog/176070/tomgram:_nick_turse,_america%27s_empire_of_african_bases/

(1) https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=11HAK3nuRqQL0auISPZskFe_K6yw&hl=en&usp=sharing

Yayın tarihi Mart 1, 2017Yazar Kategoriler Genel

..........................

ABD’nin Kullandığı Yeni Savaş Şekli:

Gizli Operasyonlar, Paralı Askerler, İsyancılar, İHA'lar, Taşeron Savaşçılar

New York Times Gazetesinde yayımlanan bir yazı ABD’nin yürüttüğü gizli savaşları inceliyor.

Yazının konusu, Amerika’nın 25 yılı aşkındır üzerinde savaş yürüttüğü ülke Somali. Fakat yazara göre Somali’de kullanılan metotlar, başka yerlerde de aynen kullanılmakta.

NY Times makalesinden: “Obama yönetimi Somali’de yürüttüğü gizli savaşa hız verdi, gizli operasyon birlikleri, hava saldırıları, paralı askerler ve müttefik ülkeler ile birlikte Afrika’nın terör ülkesinde İslami militanlara karşı bir savaş veriliyor.”

ABD, Somali’de sürdürdüğü sonu gelmeyen savaşı sonlandırsa, bugün Somali terör ülkesi olarak anılır mıydı?

Şüphesiz hayır.

Dışarıdan bir müdahale olmasa, yıllar öncesindeki gibi huzurlu bir ülke olurdu.

Fakat savaş devam ediyor, artık bildik ABD askerleri ile değil, günümüzde paralı askerler, taşeron örgütler,

İHA’lar ve bir kısım ABD özel birlikleri bu savaşı yönlendiriyor

Somali, ‘aksayan devletlere’ (failed states) bir örnektir. ABD’nin burnunu soktuğu her yerde mantar gibi türeyen aksayan devletler… Bir devlet aksıyorsa, bu durum dışarıdan müdahaleyi meşrulaştırır.

(Örnek: Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Yugoslavya vb. örnekler çoğaltılabilir)

NY Times makalesinden: “Somali’de yürütülen savaş şekli, ABD başkanı Obama’nın sahiplendiği ve selefine devredeceği bir harp planıdır. Amerika’nın Suriye’den Libya’ya Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da kullandığı bir modeldir. Savaş yürütülen topraklarda ABD askerlerini istemeyen ABD Başkanı’nın söylediklerinin aksine, sadece bu yıl, ABD, 7 ülkeye hava saldırıları ve gizli operasyonlar düzenlemiştir.”

Bu tür operasyonlar genellikle gizli olarak yürütülür. ABD kamuoyunu ilgilendirmiyorsa denetim gerektirmez.

Basında yer almaz.

Finansmanı gizli CIA ve özel birlik hesaplarından sağlanır, ya da Suudi Arabistan gibi ülkeler bu gizli operasyonları finanse eder.

Hiç kimse operasyonlarda hangi metotların ve ne tür sorgulama şekillerinin kullanıldığını bilmez. Yakalan kişiler kayıplara karışır.

 

NY Times makalesinden: ABD özel/gizli birliklerinden 200-300 asker, Somali ve diğer Afrikalı (Uganda Kenya gibi) ülkelerin askerleri ile birlikte çalışırlar, her ay yarım düzineden fazla baskın düzenlerler. ABD’li yetkililere göre operasyonlar İHA destekli yürütülmektedir.

ABD donanmasının gizli özel kuvvetleri de operasyonlara katılmaktadır.

Baskınların ardından, Amerikan askerleri ve Somalili askerler, yakalanan kişileri geçici kurulan gözlem binalarında sorgular, bu tesislerden biri Puntaland’dadır.

 

—–

Geçen ay düzenlenen hava saldırısında bir zamanlar ABD’nin müttefiki olan bir düzineden fazla Somalili asker hayatını kaybetmiştir. ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülen Somalili askerler, Eş-Şebab (Al-Shabaab, Shabab) isimli terör örgütüne karşı verilen mücadelede ABD ile birlikte çalışıyorlardı. Çileden çıkan Somalili yetkililer, Amerikalıların yanlış bir istihbarat üzerine saldırıyı gerçekleştirdiklerini söylerler…

 

( Eş-Şebab, ABD’nin kurduğu El Kaide’nin bir koludur.)

Makaledeki yazılar devam ediyor, Amerikan askerlerinin ve ABD’nin görevlendirdiği taşeron şirketlerin Somali’de Eş-Şebab’a karşı savaşacak ‘Danab’ isminde bir ordu kurduklarını anlatıyor. Somali’de ABD’nin kurduğu ve eğittiği sözde ordunun askerlerinin Washington menşeli bir şirket (Bancroft Global Development) tarafından seçildiği belirtiliyor…


 

Bu makalede eksik olan parça medya ayarıdır, veyahut medya propagandası, ABD’nin bütün askeri operasyonlarına ve savaşlarına eşlik eden medya propagandası. NY Times gibi bir propaganda gazetesi bu yazıyı kazara yayımlamış olmalı.

ABD’nin savaşlarında kontrollü medyanın halka sunduğu gerekçe genelde terör veya gaddar bir rejimdir.

Makalede ise, Somali’de gerçekleşen birkaç terör saldırısının onlarca yıl süren ve tüm ülkeyi kökünden kazıyan ABD müdahalesini haklı çıkarmak için kullanıldığını görüyoruz.

Somali’de uygulanan ‘dalavere’, Libya’da, Suriye ve Ukrayna’da uygulananın aynısıdır.

ABD, bir grubu para karşılığında savaşmak için kiralar, tonlarca silah verilir ve yönetimde söz sahibi olma şansı bu gruba sağlanır. ( Bu açıdan PYD-YPG’ye benziyor.)

Paralı askerleri pazarlayan taşeron şirketler devreye girer, bu gruplara askeri eğitim verilir. Uluslararası çalışan ajanslar kiralanır, amaç medya desteği sağlamaktır.

ABD askerleri de işin içindedir ancak uzaktan, İHA’lar ve gizli operasyonlar ile, yerel vekil (ABD’nin işini yapan manasında) güçler eğitilir.

CIA, askeri güç gerekmesi halinde Amerikan ordusu ile birlikte öncü birlik konumundadır.

ABD Dışişleri bakanlığı diplomatik konularla ilgilenir, vekil güçler, örgütler ve sözde müttefikler pohpohlanır.

Maliye bakanlığı ise hedef ülke/kişi/yönetimler aleyhine yıkıcı yaptırımlar uygular ki, ABD’nin hedefindekiler yola gelsin.

Kullanılan metotlar geçen yüzyılda Güney Amerika’da uygulanan metotlardan çok farklı değildir. Fakat günümüzde savaşlar daha da zalim bir hale bürünmüştür.

Dünyanın geri kalanı için önemli soru şudur:

Gizli kapaklı yürütülen bu savaşlara nasıl karşı koyabiliriz?  Sahada güçle kazanmak çok zordur. ABD, birkaç paralı askeri yok edildi diye planlarını değiştirmez.

Cevap apaçık ortadadır, ABD’nin doğrudan ödediği bedelin artırılması. ABD’nin canı o kadar çok yanmalıdır ki yaşananlara kayıtsız kalan Amerikan kamuoyunun ilgisini çekebilsin…

ABD savaşlarını ne şekilde yaparsa yapsın ( gizli ya da açık olarak), saldırıya uğrayanlar mutlaka karşılığını vereceklerdir.

Önemli kısımların çeviri yapıldı, parantez içindekiler ek bilgi olarak eklenmiştir.

Kaynak: http://www.globalresearch.ca/the-new-u-s-way-of-war/5551705

Makaleye konu olan NY Times yazısı için link: http://mobile.nytimes.com/2016/10/16/world/africa/obama-somalia-secret-war.html

Yayın tarihi -Kasım 25, 2016- Yazar Kategoriler Genel

.................................

09 Ağustos 2017-

Hiroşima-Nazgazi kurbanlarının anısına, bu yazıları derleyen; 'devrimcidemokrat.com'

Bu bilgileri alıp derlediğimiz kaynak; http://makaletr.com/ 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.