Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

BasNews/ Irak eski Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreteri Celal Talabani’nin vefat ettiği bildirildi.

 

 

YNK’nin yayın organı PUK Media’da yer alan habere göre sağlık sorunlarından dolay Almanya’da bulunan Talabani bugün hayatını kaybetti.
 
Irak'ta iki dönem cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Talabani, 17 Aralık 2012'de başkent Bağdat'ta beyin kanaması geçirmiş, bir gün sonra ambulans uçakla Almanya'nın başkenti Berlin'e sevk edilmişti.
 
Talabani 579 günlük tedavinin ardından 20 Temmuz 2014'te Süleymaniye'ye dönmüştü.
 
Celal Talabani kimdir?
 
1933 yılında doğan Mam Celal, 14 yaşında Kürdistan Demokratik Partisi’ne (PDK) katılmıştır.
 
Siyasi kariyerine 1950’lerin başında PDK’nin öğrenci birliği lideri olarak başlayan Talabani, kısa zamanda parti kademelerinde yükseldi.
 
Talabani, hukuk eğitimi almasına rağmen, siyasi olarak aktif olması sebebiyle cezalandırıldığı için mezun olamadı. 
 
Talabani, Irak merkezi yönetimine karşı mücadelede aktif bir şekilde yer aldı. 1961’de Kasım hükümetine karşı Kürdistan ayaklanmasına katıldı.
 
1963’te Kasım’ı deviren darbeden sonra kurulan Abdülselim Arif’in hükümetiyle yapılan görüşmelerde Kürt delegasyonuna liderlik etti 
 
1975’te Mela Mistefa Barzani ile arasındaki görüş ayrılıkları netleşmeye başlayan Talabani, parti ideologu İbrahim Ahmet önderliğindeki PDK içindeki bölünmelerden birine katıldı. 
 
1966’da bu grup, merkezi hükümet ile anlaşıp PDK’ye karşı askeri bir darbe düzenledi. Mart 1970’de bu sefer PDK ve hükümet anlaşınca, grup dağıldı.
 
1975 yılında Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (YNK) kuran Talabani, YNK’nin sosyalist bir parti olacağını söyledi.
 
YNK, 1976 yılında Bağdat hükümetine karşı silahlı mücadeleye başladı. 1988 yılında Irak hükümetinin Kürtlere karşı kimyasal silah kullanmasıyla YNK ağır bir yenilgi aldı.
 
Mart 2012’de ABD’de deyken beyin kanaması teşhisiyle hastaneye kaldırılan Talabani, oradan Almanya’daki bir hastaneye sevk edilmiş, iyileşmesinin ardından Süleymaniye’ye geri dönmüştü.
 
2005 - 2014 yılları arasında Irak Cumhurbaşkanlığı yapan Mam Celal Talabani Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden biriydi.
 
03 Ekim 017-BasNews

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.