Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

ABD, soğuk savaş döneminde kendi topraklarında nükleer silah denemesi yaptı. Denemelerin yaklaşık 695 bin kişinin ölümüne sebep olduğu iddia edildi...
Ölüm sayısının Hiroşima ve Nagasaki ile kıyaslanabilecek oranda olduğunu gösteriyor. 
 
 
Soğuk Savaş döneminde nükleer denemeler yapan ABD, Nevada bölgesinde 695 bin vatandaşının ölümüne sebep oldu. 1951’de başlayan testler, 1973’te yeraltına indi. 18 yıl boyunca süte karışan zehir ise ülkeyi zehirledi.
 
ABD, Sovyetler Birliği ile girdiği Soğuk Savaş sürecinde, kendi evinde birçok nükleer denemesi yaptı. Nevada Çölü’nde yapılan deneme sonuçlarının tahmin edilenden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. 
 
Arizona Üniversitesi’nden araştırmacı Keith Meyers, 1951 ile 1973 yılları arasında yapılan nükleer testlerin yaklaşık 695 bin kişinin ölümüne sebep olduğunu ileri sürdü.
 
ÖLÜM SAYISI HİROŞİMA İLE KIYASLANABİLECEK ORANDA
 
Daily Mail’de yer alan habere göre, Nevada poligonunda yapılan nükleer denemesi sonucunda bölgeye büyük bir  radyoaktif kirlilik yayıldığı ve bölge halkının büyük bir kısmının kansere yakalandığı belirtildi. 
 
Yeni araştırmalar, ölüm sayısının Hiroşima ve Nagasaki ile kıyaslanabilecek oranda olduğunu gösteriyor. Testlerin 1963’ten sonra yeraltına taşınmasına kadar yaklaşık 100 hava denemesi yapıldığı kaydedildi.
 
Meyers’in araştırmaları sonucunda ölümcül riskin süt ve süt ürünlerine sızdığını ve bu şekilde daha geniş bir alana yayıldığını ortaya koydu. Dönemin ürünleri incelendiğinde, testlerden çıkan radyoaktif izotopların 395 ile 695 bin kadar ölüme sebebiyet verdiği görüldü. 
 
Meyers bu kirliliğin sadece Nevada bölgesinde değil tüm ülke geneline yayıldığının da altını çizdi.
 
27 Aralık 2017-gazete duvar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.