Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

“Sarı Gelin” türküsünün Türkçe ve Ermenice olarak çalındığı anmada;

 “Buradayız Ahparig”, “Hrant için adalet için”, “Öldür diyenler yargılansın” sloganları atıldı....

 

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 11’inci yılında vurulduğu yerde, vurulduğu saat olan 15.05'te saygı duruşuyla anıldı.

Sarı Gelin” türküsünün Türkçe ve Ermenice olarak çalındığı anmada, Buradayız Ahparig”, “Hrant için adalet için”, “Öldür diyenler yargılansın” sloganları atıldı.

19 Ocak 2007 yılında Agos gazetesi önünde öldürülen Hrant Dink için vurulduğu yerde anma töreni yapıldı. Dink’in vurulduğu yer karanfillerle süslenirken, üzerinde “Hrant için adalet için” yazılı dövizler ve Dink’in fotoğrafları, eski gazete binasına asıldı.

 

Tören öncesi Dink’in vurulduğu Şişli Halaskargazi caddesi ve caddeye çıkan sokaklar polis tarafından kapatıldı. Ara sokaklar TOMA’lar bekletildi. Anmaya katılmak üzere gelenler ile polisin kapattığı bölgeden geçmek isteyenler üzerleri aranarak içeri alındı.

İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURULDU

Dink’i anmasına gelenler, Agos gazetesinin önünde saat 12.00’den itibaren toplanmaya başladı. Anmaya, Hrant Dink’in ailesi, arkadaşları ve meslektaşlarının yanı sıra,

İstanbul Milletvekili Garo Paylan, CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Selina Doğan, Mahmut Tanal, oyuncu Nur Sürer ve Menderes Samancılar’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Üzerinde Su çatlağını bulur Hrant 11. yıl” yazan pankartın asıldığı gazete binasının girişinde, Hrant’ın arkadaşları insan zinciri oluşturdu.

 

Dink’in öldürüldüğü noktaya kırmızı karanfiller bırakıldı. Sarı Gelin” türküsünün Türkçe ve Ermenice olarak çalındığı anmaya katılanlar, Buradayız Ahparig”, “Hrant için adalet için”, “Öldür diyenler yargılansın” şeklinde sloganlar attı.

 

SAAT 15.05'TE SAYGI DURUŞU

 

Hrant Dink’in öldürüldüğü saat 15.05’te saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırasında her yıl olduğu gibi Dink’in kendi sesinden Su çatlağını buldu” hikayesi dinletildi.

AVUKAT ÇETİN: BU 'MIŞ GİBİ YAPMA' HALİ HİÇ BİTMEDİ”

 

Bu seneki konuşmayı Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin yaptı. Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin, yaptığı konuşmada, bundan 11 yıl önce, Hrant Dink’in, bu kaldırımda, ensesinden vurularak katledildiğini söyledi.

Çetin şöyle konuştu:

Aylar öncesinden Hrant’ın evi ve Agos çevresinde keşif yapıp kroki çizen, tetikçi timi koordine eden jandarma, polis ve istihbarat görevlileri o gün burada, bu kaldırımlarda, kafelerde, simitçi dükkanlarında uzun süreden beri planladıkları cinayetin işlenmesini bekliyorlardı.

Cinayetin, plana uygun bir şekilde işlendiğinden ve tetikçilerin kaçtığından emin olduktan sonra bu defa, cinayet soruşturması yapıyormuş gibi aslında cinayetin izlerini ortadan kaldırmaya, delilleri karartmaya, sonradan silecekleri kamera görüntülerini toplamaya giriştiler.

Cinayeti başından sonuna kaydetmiş olmalarına rağmen, delil topluyormuş gibi soruşturma yapıyormuş gibi yaptılar. Ve bu ‘mış gibi yapma’ hali hiç bitmedi.”

11 YILDIR HAKİKATİ ve ADALETİ TALEPTEN VAZGEÇMEDİNİZ”

 

Hrant Dink cinayetinin, siyasi cinayetler ve suikastlar geleneğinin ilki olmadığını ve maalesef sonuncusu da olmadığını belirten Çetin;

 

Ama Hrant Dink cinayeti, toplumda hesap edemedikleri bir tepkiye yol açtı. ‘Artık yeter’ dedirtti. Cenaze töreninde yüz binleri buluşturdu ve birkaç tetikçiyle kapatmak istedikleri dosyayı bir türlü kapatamıyorlar. Çünkü sizler ve bugün burada bulunamayan ama yürekleri burada olanlar, bu ülkenin yiğit ve iyi insanları, 11 yıldır soğuğa, kara, kışa, yağmura, baskıya rağmen hakikati ve adaleti talep etmekten vazgeçmediniz” dedi.

 

Törenin ardından katılımcılar Agos gazetesinin önünden ayrıldı. Tören nedeniyle kapatılan yollar da tekrar araç trafiğine açıldı.

19 ocak 2018-odatv

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.