Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

29 Mayıs 1993'te, Solingen'in Mitte kasabasında Genç ailesinin yaşadığı ev kundaklanmış,  Çocuk ve kadın beş kişi hayatını kaybetmişti...Hayatını kaybeden 5 yaşındaki Saime genç, 18 yaşındaki Hatice Genç , 9 yaşındaki Hülya Genç, 12 yaşındaki Gülistan Öztürk ve 28 yaşındaki Gürsün İnce aynı ailedendiler.
 
14 kişiden çoğu yaralı olarak kurtuldu ama bazılarının durumu ağırdı. Mesela 15 yaşındaki Bekir Genç, 30'dan fazla ameliyat geçirmek zorunda kalmıştı.
 
Solingen’de Kundaklama, Yabancı düşmanlığının Doruk Noktası
 
Federal Alman Cumhuriyeti‘nin bugün yaşadığı yeni bir şey değil.
 
(foto, Solingen'de hayatını kaybeden beş 'Genç' ailesi)
 
1990'ların başında da Yugoslavya’daki savaştan kaçanlarla artan sığınmacıların sayısının artmasıyla Neonaziler yabancılara karşı çok sayıda saldırı gerçekleştirmişti.
 
29 Mayıs 1993'te Solingen'de gerçekleştirilen kundaklamayla saldırılar doruk noktasına çıktı.
 
Solingen’de 25 yıl önce Neonaziler bir evi ateşe vererek beş kişiyi yakarak öldürdüler. Saldırı sırasında üç yaşında olan ve ağır bir şekilde yaralanan Güldane bu gün hala hem ruhsal hem de bedensel olarak acı çekiyor.
 
(Foto, 'NSU' davası zanlısı Nazi Beate, ve başbakan Merkel)
 
"Bana bakan birisine, ilk bakışta normal görünüyorum, ama birisi ellerimi gördüğünde, “o ne öyle? ne oldu?” "diye soranlara çay suyundan yandığını söylüyor. Çünkü uzun zaman cildini çay suyunun yaktığını zannediyordu. Solingen'deki kundaklama saldırısının kurbanlarından biri olduğunu öğrendiğinde 15 yaşındaydı: "evde bu konuda konuşulmadı. Babam bu konunun koşulması için okulumu bitirmemi bekledi."
 
Bu konuda ona fazla bir anlatmadı. Birisi olayla ilgili soru sorduğunda ağlamaya başladığını anlatıyor Güldane. “Bu nedenle artık ona hiç bir şey sormuyorum“ diyor.
 
Irkçı saldırılar
 
Eylül 1991: Hoyerswerda’da Neonaziler bir mülteci yurduna çelik gülleler ve alevlerle saldırdı.
 
Ekim 1991: Hünxe’de Neonaziler bir mülteci yurdunun camından içeri tutuşturulmuş meşale attı. İki kız çocuğu ve nineleri ağır bir şekilde yaralandı.
Ağustos 1992: Rostock-Lichtenhagen’da  mülteci kabul merkezini kuşatan ve taşla saldıran Neonaziler binayı ateşe verdi.
 
Bu saldırı Hamburg’taki gösteride faşizme karşı olanları kovalayarak gövde gösterisi yapan polisin gözleri önünde gerçekleşiyordu.
 
Kasım 1992: Mölln’de iki ev ateşe verildi. İki Türk kızı ve nineleri hayatını kaybetti.
 
Neonaziler 183 kişiyi katletti
 
Almanya'da ırkçı Neo-Naziler 1990 yılından bu yana 20'si Türk olmak üzere 183 kişiyi katletti. Pazar günleri yayınlanan Welt am Sonntag Gazetesi'nin 2011 tarihli sayısındaki habere göre ırkçıların öldürdüğü kişilerin sayısı resmi kayıtlara sadece 47 olarak yansıdı.
 
Merkezi Berlin'de bulunan Amadeu Antonio Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre ilk Türk kurban 28 Aralık 1990'da öldürülen 17 yaşındaki Nihad Yusufoğlu.
 
Telaş ve Korku
 
Artan sığınmacı ve mülteci sayısından kazançlı çıkan ırkçı partiler eyalet parlamentolarına girdiler.
 
Seçmenlerini ırkçı partilere kaptıran iktidar partileri 1993 Mayıs’nda Federal parlamentoda iltica hakkını sınırlayan yasayı onayladı.
 
Bu Neonazi saldırılar Almanya’da yaşayan göçmenler arasında korku saldı. Çok sayıda insan Almanya’nın güvenli bir yer olup olmadığını, sıranın kendisinde olup olmadığını sormaya başladı.
 
Türkiye kökenli işçiler evlerinin kundaklanacağı korkusuyla kapı zillerinden Türkçe isimlerini sildiler, balkonlarda su bulundurmaya başladılar ve olası bir kundaklamadan hızlıca kurtulabilmek için ip merdivenler aldılar.
 
Neonazilerin Solingen kundaklaması, 1990'da Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin ardından ülkenin yaşadığı en büyük trajedi olarak tarihe geçti.
 
Ancak politikacıların “yabancı dostu” mesajlarına rağmen ırkçı Neonazi saldırılar durmadı.
 
Sadece 2017 senesinde 2200 ırkçı saldırı kayıt altına alındı.
 
29 Mayıs 2018- radyo kassel

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.