Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33'ü sanatçı ve aydın, 35 kişinin yaşamınıyi yitirdiği olayların 25. yıldönümü için tören düzenlendi. (sözümüz, bu tür 'aydıncıklara! d.d.com)

 

 

 

25 yıl önce, Sivas’taki Madımak Oteli’nde gerçekleşen katliama Türkiye’nin dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor.
 
Alevi-Bektaşi dernekleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar, Sivas Katliamı’nı lanetlemek için Sivas’ta bir araya geldi.
 
Anma programına katılanlar, Madımak Oteli’nde bir araya geldi.
 
Yürüyüş sırasında yaşamını yitirenlerin yakınları ön safta yer aldı. ‘Sivas’ın hesabı sorulacak’ sloganları atarak, ellerinde döviz ve fotoğraflar ile yürüyen katılımcılar, katliama tepki gösterdi.
 
Sivas Katliamı 25. yılında: Türküler yanmaz, şiirler yanmaz
 
‘MADIMAK MÜZE OLSUN’
 
Birbirine sarılan aile fertleri, önceki yıllardaki geleneği sürdürerek, müze yapılmadığı için, ellerindeki fotoğrafları ve karanfilleri binanın önüne bıraktı. Bina önünde saygı duruşunda bulunulurken, yaşamını yetiren 33 aydın ve sanatçıyla 2 otel çalışanının isimleri tek tek okundu ardından semah dönüldü.
 
Programa katılan sivil toplum kuruluşları adına açıklamalar okundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşları adına yapılan açıklamalarda, Madımak Oteli’nin müze yapılması konusundaki istek tekrarlandı. 26’ncı yıl dönümünde binanın müze olarak görülmek istendiği belirtildi.
 
‘BÜTÜN KATLİAMLARI KINIYORUZ’
 
Veli Ağbaba; “......Maalesef Türkiye katliamlar tarihi, maalesef Türkiye her gün yeni katliamları yaşıyor. Dün Suruç’ta yaşandı bir katliam, dün Ankara Gar Meydanı’nda yaşandı, Merasim Sokak’ta yaşandı. Beşiktaş Meydanı’nda yaşandı. Kayseri’de yaşandı katliamlar. Bu katliamlarla yüzleşmediğimiz ve hesaplaşmadığımız sürece ve bu katliamların arkasındaki güçleri bulmadığımız sürece bu yaralar kapanmaz. Bizim için katliamların, katillerin hiçbir farkı yok. Merasim Sokak’ın, Beşiktaş’ın, 10 Ekim’in, Suruç’un katilleri ile Sivas’ın katilleri arasında hiçbir fark yok. Bütün katliamları kınıyoruz.”
(....)
 
‘GÖSTERİLERDE ÖLENLERİN İSİMLERİ KALDIRILSIN’
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Gani Kaplan da olayın üzerinden 25 yıl geçtiğini belirterek, bina içinde oluşturulan ve yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı alanda göstericilerden ölen Ahmet Alan ile Hakan Türkgil’in isminin kaldırılmasını istediklerini belirterek; 
 
“Dikkat ederseniz hiçbir şehit ailemiz yangından sonra içeriye girmedi. Burası yıllarca lokanta olarak kullanıldı. Sonra Özel İdare burasını bilim, kültür müzesi haline getirdi ancak buna rağmen ailelerimiz içeriye adımını atmadı. Bunun nedeni içeride 2 katilin ismi vardır. Katilin isimleri burada olduğu sürece hiçbir aile burayı ziyaret etmez.
 
Bu hükümetten acil olarak talebimiz şudur. Bir an önce 2 tane katilin ismi buradan kaldırılsın. Nasıl ki Ankara Gar’ı katliamındaki katillerin ismi yazılmıyorsa nasıl ki 15 Temmuz’daki  şehitlerin isimlerinin yanına katillerin ismi yoksa buradakilerin de lütfen, bir an önce isimleri kaldırsınlar. Burayı derhal Alevi kurumlarına teslim etsinler. Biz de en kısa zamanda ‘Sivas Şehitleri Utanç Müzesi’ni buraya yapalım.”
 
02 Temmuz 2018-  (SİVAS- DHA)-gazeteduvar.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.