Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

'Cumartesi Anneleri 700. Hafta buluşması' Bakan Soylu'nun talimatıyla yasaklandı,  Aralarında, Maside Ocak ve Besna Tosun'un da bulunduğu çok sayıda kişi ters kelepçe ile Gözaltına alındı.

 

 

 

Cumartesi Annelerinin düzenlemek istediği 700'üncü hafta etkinliğine polis izin vermedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından eylemin yasaklandığı belirtilirken, alana girmek isteyen İHD'lilere müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı'nda toplanan Cumartesi Anneleri, 700'üncü haftaya hazırlık için sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği'nde (İHD) biraraya geldi.

Kırmızı güller ve karanfillerle derneğe gelen Cumartesi İnsanları, üzerinde Cumartesi Anneleri yazan tişörtleri giydi. Görev dağılımının ardından hazırlanan pankart ve fotoğraflar Galatasaray Meydanı'na taşındı. Meydanın etrafını saran polisler Cumartesi İnsanları'nın meydana girişini engelledi. Meydanda bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi de polis ve güvenlik tarafindan kapatılarak fotoğraf çekmek yasaklandı.

KAPALI ALANA GİDİN!’

Polisler eylemin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığını söyleyerek kimsenin alana girmesine izin vermedi. "Burası İstiklal Caddesi toplanma alanı değil” diyen polis, “Kapalı alana gidin ne yaparsanız yapın" dedi.

23 YILDIR BU MEYDANDAYIZ’

Polisin bu durumuna tepki gösteren gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, “Biz 23 yıldır bu meydana geliyoruz. Bu meydanda babamı arıyorum. Bu meydan bizimdir” dedi. 

BU MEYDAN SİZİN AYNANIZ’

Bir diğer kayıp yakını da “Bu meydan sizin aynanız bu meydana iyi bakın” dedi. Kayıp yakınlarından bir diğeri ise tepkisini şu sözler ile gösterdi: “Bizi siz öldürdünüz. Şimdi bizi buradan kovuyorsunuz yarın bize bunu yapan devlet size de aynısını yapacak.”

DARP EDİLEREK GÖZ ALTINA ALDILAR

Tepkilerin ardından kayıp yakınları İstiklal Caddesi’nde bekleyeceklerini dile getirdi. Kayıp yakınlarının orada da kalmasına izin vermeyen polis müdahale etti. Polis çok sayıda kayıp yakınını darp ederek, yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.

NE İSTİYORLAR ÇOCUKLARIMIZDAN’

Aralarında Maside Ocak, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Faruk Eren'in de olduğu 11 kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı. Besna Tosun ve gözaltına kaybedilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak da darp edilip gözaltına alınmak istendi. Ancak tepkiler üzerine ikisi de serbest bırakıldı. Emine Ocak bırakıldıktan sonra “Ne istiyorlar bizim çocuklarımızdan” diyerek tepki gösterdi. 

BU ZULÜMDÜR’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da yaşanan duruma “Bu zulümdür” diyerek tepki gösterdi.  
Fehmi Tosun'un kızı Besna Tosun gözaltına alındığını sosyal medyadan duyurdu. 

POLİSTEN İKİNCİ MÜDAHALE

Kayıp yakınları daha sonra meydana yakın kafelere geçerek bekleyişini sürdürdü. Bir süre sonra yeniden toplanmak isteyen kitleye bir kez daha biber gazı ve plastik mermiyle müdahale eden polis Galatasaray Meydanı'nı boşalttı. Bu sırada yeni gözaltıların olduğu belirtildi.
YASAĞI CUMARTESİ ANNELERİ DUYURDU

İlk saldırıdan kısa bir süre önce Cumartesi Anneleri sosyal medya hesabından emniyet görevlilerinin kaymakamlığın talimatıyla eylemi engellediğini yazdı.

25 Agust 2018-artigercek.com

https://www.artigercek.com/haberler/cumartebi-anneleri-ne-polis-saldirisi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.