Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bu yıkım politikası... bir toplumun tarihsel, kültürel mirasını mirasını ortadan kaldırmıştır... Elektrik ve suları kesilerek evlerin boşalması sağlanmak isteniyor.... 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı 641. gününü geride bıraktı. 
 
 
Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini ardından 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı 641. gününü geride bıraktı. 
 
Henden ve barikat operasyonları nediniyle yasak ilan edilen Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerine girişler ancak görevliler için serbest. 
 
Bu mahallelerde yaşayan yaklaşık 25 bin kişi, evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sur’un 2 mahallesinde ise kentsel dönüşüm gerekçesiyle yıkım sürüyor. 
 
Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde elektrik ve sular kesik, mahalle polis barikatlarıyla çevrili. 
 
Diyarbakır’ın kalbi kabul edilen Sur, bayramda buruk.
 
Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eşsözcüsü Talat Çekinkaya, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılmak istenen Alipaşa ve Lalebey mahallelerinin boşaltılması için baskı yapıldığını belirterek;
 
“Elektrik ve suları kesilerek evlerin boşalması sağlanmak isteniyor. Evlerinden çıkmak istemeyen insanlara böyle davranmaya kimsenin hakkı yok. İnsanlar yaşadıkları, doğdukları, büyüdükleri bu yerleri terk etmek istemiyor. Burada birçok kişinin iki ya da üç katlı evi var. Kimi evler avlulu, bahçeli ama onlara biçilen değer 30, 40 bin lira gibi günün şartlarına uymayan, komik paralar. Bununla yeni bir ev almaları mümkün değil” dedi.
 
Telafisi imkânsız
 
Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Şerefhan Aydın, “Toledo” yapılmak istenen Sur’daki yapılaşmanın geleneksel mimariyle uzaktan yakından ilgisinin olmadığını belirterek;
 
“Yapılanlar Diyarbakır evlerinin tipolojisini kesinlikle yansıtmıyor. Durum öylesine vahim ki yaptıkları bazı evleri bizzat kendilerinin tekrar yıktıkları yönünde haber alıyoruz. Çok ucube durduğunu anlamış olmalılar. Hükümetin Sur’da izlediği politika ve yöntemler telafisi neredeyse imkânsız bir yıkım yaratmıştır. Bu yıkım politikası koca bir kenti yaşanmaz hale getirmiş, bir toplumun tarihsel, kültürel mirasını ortadan kaldırmıştır. Bir kez olsun Suriçi’ni görmüş, havasını solumuş olan hiç kimsenin bu yeni yapıları olumlama-onaylama ihtimali yoktur” diye konuştu.
 
(....)
 
01 Eylül 017- cumhuriyet.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.