Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Eş zamanlı, Kordineli 'Terör Saldırıları'? Sanki 'Tek Elden Çıkmış vede defalarca oynanmış bir filmin tanındık 'Senaryosu' gibi. 

Karikatürü, haberi okurken korkmayasınız diye biz ekledik. İçimizde kötülük yok yani. d.d.com)

 

 

Londra’daki saldırı paniğini 'metroda çıkan tartışma başlattı'

İngiltere'nin başkenti Londra'nın merkezinde bulunan Oxford Circus metro istasyonunda yaşanan saldırı paniğine bir tartışmanın yol açtığı açıklandı.

Londra Polisi, kamera kayıtlarından belirlediği iki kişinin görüntülerini kamuoyu ile paylaşarak, bu kişilerin polise başvurmasının beklendiğini duyurdu.

Kentin en işlek metro istasyonlarından birinde yaşanan olay, silahlı saldırı olarak polise bildirilmişti.

Cuma günü yerel saatle 16.45 civarında silahlı polisler bölgeye sevk edilerek, istasyon kapatılmıştı.

İhbarın ardından metro istasyonunun bulunduğu Oxford Caddesi'nde bulunanlar tahliye edilmiş, buradakilere en yakın binaya sığınmaları uyarısı yapılmıştı.

Çok sayıda mağazanın bulunduğu turistik Oxford Caddesi, alışveriş günü Black Friday (Kara Cuma) nedeniyle gün boyu kalabalıktı.

harita

Yaşanan izdiham sonucu yaralanan 16 kişiden birinin, ayaklarındaki problemler nedeniyle hastanede tedavisinin sürdüğü açıklandı.

25 Kasım 017- BBC

 

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42115401

...........................

 

BBC/ Gürcistan'ın Batum kentinde otel yangını: 12 kişi hayatını kaybetti

 

Gürcistan'a bağlı Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Batum'da bir otelde çıkan yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye ulaştı.

Bölgesel yönetimin Sağlık Bakanı Zaal Mikeladze, ölenlerin tamamının duman zehirlenmesi nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangında 21 kişi de yaralandı. Yaralananlar arasında Türkiye vatandaşları da bulunuyor.

Doğan Haber Ajansı, kumarhanesi de bulunan Leogrand isimli otelin Türk işadamı Erol Avgören'e ait olduğunu duyurdu.

22 katlı otelde bulunan 100'den fazla kişi ise acil müdahale ekiplerince tahliye edildi.

3 Türkiye vatandaşı yaralandı

İçişleri Bakanlığı yangında hayatını kaybedenlerden 10'unun Gürcistan vatandaşı, birinin ise İran vatandaşı olduğunu açıkladı.

Batum Üniversitesi Hastanesi'nin sözcüsü, yaralılar arasında 3 Türkiye ve 1 İsrail vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

Ölenlerin kimlik belirleme işlemlerinin devam ettiği de belirtildi.

Leogrand Oteli'nin Pazar günü Gürcistan güzellik yarışmasına evsahipliği yapmaya hazırlandığı da açıklandı.

Yetkililer otelde kalan 20 yarışmacının yaralananlar arasında bulunmadığını aktardı.

Gürcistan'ın kuzey batısındaki Batum kenti ile Türkiye arasında 17 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Türkiye vatandaşları Hopa'da bulunan sınır kapısından Batum'a vizesiz olarak geçebiliyor.

25 Kasım 017- BBC

.....................

Mısır'da camiye bombalı saldırı: Ölü sayısı 300'e ulaştı

Ülkenin kuzey doğusundaki El Ariş kentinde gerçekleşen saldırı Cuma namazını hedef aldı.

Mısır'da, Sina yarımadasının kuzeyindeki El Ariş kentinin batısında bir camiiyi hedef alan bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 300'e ulaştı. Ülkenin modern tarihindeki en kanlı saldırıyla ilgili konuşan Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah El Sisi, "çok sert bir yanıt" verileceğini açıkladı.

Bir el-Abid kasabasındaki El Rawda camisinde Cuma namazı sırasında gerçekleşen saldırıda, bombalamanın ardından cemaatin üzerine ateş de açıldığı kaydedildi.

Saldırganların olaya müdahale için gelen ambulanslara da ateş açtığı bildirildi.

Mısır ordusundan yapılan açıklamada, "terörist hedeflere" hava saldırısı düzenlendiği aktarıldı.

Devlet televizyonu, hükümetin üç günlük yas ilan ettiğini duyurdu.

Mısır güvenlik güçleri Sina yarımadasının kuzeyinde son yıllarda IŞİD militanlarıyla çatışma halinde. IŞİD 4 yıl içinde bu bölgedeki saldırılarında yüzlerce polis ve asker öldürdü.

Analiz - Sally Nabil, BBC Kahire Bürosu: Benzeri görülmemiş bir saldırı

"İslamcı militanlar Sina yarımadasının kuzeyinde yıllardır faaliyet gösteriyor ve esasen güvenlik güçlerini hedef alıyorlar.

"Fakat bu kez saldırı ilk defa bir camiye ve içinde Cuma namazını kılan cemaate yöneldi.

"Daha önce hiç bir saldırıda yaşanmayan boyutlarda bir can kaybı yaşandı.

"Kuzey Sina'da olup bitenler hakkında yıllardır haber karartması uygulanıyor. Devlet medyası da dahil hiç bir medya kuruluşunun o bölgeye gitmesine izin verilmiyor.

"Cihatçıların saldırılarının sıklığı bölgede yürütülen askeri operasyonların etkisi hakkında kuşkular doğuruyor. Ordu zaman zaman Sina'nın farklı yerlerinde bazı başarılar kazandığını ilan eden açıklamalar yayımlasa da bölgede cihatçılarla Mısır ordusu arasındaki çatışmanın yakın bir zamanda sona ereceğine dair hiç bir belirti görünmüyor."

IŞİD şüphesi

Saldırılarını şimdiye kadar daha çok güvenlik güçlerine ve onlarla işbirliği yapmakla suçladıkları sivillere yönelten IŞİD, aynı zamanda Mısırlı Hristiyanların kiliselerine ve hacılarına yönelik eylemlerle Sina'nın dışında da güçlenmeye çalışıyor.

IŞİD'in hedefleri arasında Sufiler de var ve bölgede cihatçılara karşı savaşan Bedevi milislerin aşiret liderlerinden biri, saldırıya uğrayan camiin Sufilerin gittiği bir ibadet yeri olarak bilindiğini söyledi.

Cihatçılar daha önce yaşlı bir Sufi lideri kaçırarak onu büyü ile uğraşmakla suçlayıp başını kesmişler, kaçırdıkları bir kısım Sufi sivili ise 'pişmanlık getirdiğini' söyleyerek serbest bırakmışlardı.

Mısır IŞİD'in yanısıra komşusu Libya'da üslenen El Kaide bağlancılı cihatçılarla da çatışıyor. Ensar ül İslam grubu Ekim ayında Mısır'ın batısındaki çölde kurduğu pusuda 16 polis öldürmüştü.

24 Kasım 017-BBC

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42109067

......................

Cumhuriyet/ Pakistan'da Terör saldırısı: 6 ölü

 

Pakistan'da polis aracına yapılan bombalı saldırıda en az 6 kişi öldü. Saldırıyı Pakistan Talibanı üstlendi.

Pakistan'ın güneybatısındaki Kuetta'da bir polis aracına bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırıda en az 6 kişi öldü. Kuetta polis şefi Abdürrezak Şima, araçta bulunan dört polisle birlikte yoldan gelen iki sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

"İntihar saldırısı olup olmadığını bilmiyoruz" diyen Şima, soruşturmanın sürdüğünü dile getirdi.

Saldırıyı Pakistan Talibanı üstlendi.

25 Kasım 017- comhuriyet.com

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/847221/Pakistan_da_teror_saldirisi__6_olu.html

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.