Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Sınır Tanımayan Doktorlar; 25 Ağustos- 24 Eylül arasında Arakan'da 9.000 Arakanlı Müslüman'ın öldüğü...  730'u, 5 yaş altı çocuk olduğu...
 

 

ASYA & PASİFİK
 
Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Myanmar'da ağustos sonunda yaşanan şiddet olayları hakkında Myanmar hükümetinin verdiği rakamların gerçeği yansıtmadığını, şiddet dalgasının sadece ilk ayında 'en az 6700' Arakanlı Müslüman'ın öldürüldüğünü duyurdu.
 
Myanmar'da ordu ve Arakanlı Budist milislerin ağustos sonunda başladığı
ve 3 ayda 620.000'den fazla Arakanlı Müslüman'ın Bangladeş'e sığınmasına yol açan şiddet eylemleri dalgasında
şu ana kadar en yüksek ölü sayısı açıklaması MSF'den geldi.
 
'ÖLENLERİN 730'U, 5 YAŞ ALTI ÇOCUK'
 
Bangladeş'teki sığınmacı kamplarında yaptıkları görüşmeler ışığında 25 Ağustos- 24 Eylül arasında Arakan'da 9.000 Arakanlı Müslüman'ın öldüğünü tespit ettiklerini ve bu rakamın yüzde 71.7'sinin yani 6700'ünün şiddet eylemleri sonucu öldürüldüğünü bulduklarını açıklayan MSF, raporunda,
"En muhafazakar tahminlere göre, 730'u 5 yaş altı çocuk olmak üzere en az 6700 Arakanlı Müslüman öldürüldü" ifadelerini kullandı.
(yukarıda ki Foto, Sur, Cizre, Yüksekova... değil, Arakan. d.d.com)
 
'​YÜZDE 69'U VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ'
 
Kamplardaki 11.426 kişiyle yapılan görüşmelerin yer aldığı 6 adet alan araştırması sonucunda bu verilere ulaştıklarını belirten örgüt,
şiddet kurbanı 6700 Arakanlı Müslüman'ın yüzde 69'unun vurularak, yüzde 9'unun evleriyle birlikte yakılarak, yüzde 5'inin dövülerek öldürüldüğünün tahmin edildiğini duyurdu.
(foto, burası da SUR! Arakan'da, oynanan oyunlarla Kürdistan'da PKK'nın oynadığı oyunlar ve ortaya çıkan Vehşet, sürgünler, cinayetler...ne kadar biribine benziyor değilmi?.d.d.com)
MSF ölen 730 çocuğun yaklaşık 60'ının da vurularak öldürüldüğünü bulduklarını kaydetti.
 
Ordu ve milislerin 'temizlik operasyonlarını' başlatma tarihinin ölümlerdeki artışla örtüştüğünü ifade eden ögüt bunun 'Arakanlılar'ın hedef alındığını' kanıtladığını vurguladı.
(Foto, burası da, Cizre- d.d.com)
MYANMAR '376'SI TERÖRİST 400 KİŞİ ÖLDÜ' DEMİŞTİcool
 
Myanmar hükümeti son suçlama hakkında henüz açıklama yapmadı ancak hükümet operasyonun karakollara yapılan ve güvenlik güçlerinin ölümüne yol açan bir dizi eş zamanlı saldırıya yanıt olarak yapıldığını ve ardından yaşanan olaylarda '376'sı terörist 400 kişinin öldüğünü' öne sürmüştü.
 
Myanmarlı yetkililer Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun Arakan'daki sorunlu bölgelere girişine de izin vermemişti.
 
Myanmar hiçbir vatandaşlık hakkı tanımadığı Arakanlı Müslümanlar'ı etnik azınlık saymıyor ve onların 'Bangladeşli Müslüman göçmenler' olduğu tezini savunuyor.
 
Bu ay başında BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin ordu operasyonunun 'soykırım özelliklerini taşıyor gibi göründüğünü' söylemişti.
 
(az aşağıda NOT' ve kısa bir açıklamamız var.d.d.com)
 
13 Aralık 2017- sputnik
...................
 

Devrimci demokratın not'u; aynı PKK gibi, kendisine 'Kürt maskesi takmış' ama aslında, 'Küdleri yok etmek için kurulmuş' şu kendisine 'Arakanlı Müslüman' diyen, 'Arakan Rohinga Kurtuluş' (ARSA) diyen paramiliter faşist örgüt kim, o'na bakalım ve PKK benzerliğini görüp daha derin araştırma yapalım isterseniz. -kısa bir alıntı- altta, diğerini tamamlamak siz gençlerde -d.d.com-

.................................

 

Peki Myanmar'ın Arakan eyaletinde yaşayanlar adına mücadele verdiğini ettiklerini söyleyen isyancılar kim?

'Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu '  kimlerden oluşuyor?

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA), çoğunluğu Müslüman olan Arakanlıların zulüm gördüğü, Myanmar'ın kuzeyindeki Rakhine (Arakan) eyaletinde faaliyet gösteriyor.

Myanmar hükümeti Arakanlılara vatandaşlık vermeyi reddediyor ve onları Bangladeş'ten gelen yasadışı göçmenler olarak görüyor.

Etnik gruplar arasındaki çatışmalar zaman zaman alevleniyordu. Ancak geçen yıl Arakan'da silahlı isyan büyüdü. Harakah el-Yakin da dahil olmak üzere şimdiye kadar farklı isimlerle bilinen ARSA, 20'den fazla güvenlik gücü yetkilisi öldürdü.

25 Ağustos'ta Arakan eyaletindeki polis noktalarına saldırı düzenledi. ARSA'nın bugüne kadarki en büyük saldırısı olan bu saldırıda 12 kişiyi öldürdü. Bu eylem üzerine, güvenlik güçlerinin karşı saldırısı başladı.

Hükümet, ARSA'yı bir 'terör örgütü' olarak nitelendiriyor ve liderlerinin yurtdışında silah eğitimi aldığını söylüyor.

Uluslararası Kriz Grubu da (ICG) militanların yurtdışında eğitim aldığını kaydediyor ve 2016'da yayımladığı raporda grubun Suudi Arabistan'da yaşayan Arakanlılar tarafından yönetildiğini belirtiyor.

Kriz Grubu, ARSA'nın liderinin Pakistan'da doğan, Suudi Arabistan'da yetişen Ata Ullah olduğunu söylüyor.

Kaynak; http://t24.com.tr/haber/arakan-rohingya-kurtulus-ordusu-orgutunun-amaci-ne,434240

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.