Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Suriye'de Savaşın başladığı (Mart 2011) günden, 2018 Mart ayına kadar...20 bini Çocuk olmak üzere  en az 450 bin İnsan hayatını kaybetti... 22 milyon nüfuslu ülkede, yaşayanların 2/3'si evini terk etmek zorunda kaldı. 

 

 

Ülkede tıbbi hizmet sağlayan Merkezlerin yarısının kısmi yıkıma uğradığı ve memleket genelindeki Merkezlerin yüzde 16’sının ise Tamamiyle yok edildi.
 
Suriye’nin gayrisafi ulusal hasılasının 2010-2016 arasında yüzde 63 küçüldü...her 10 Suriyeli’den 6’sının aşırı yoksulluk, açlık içinde...
 
......bir başka istatistik....
 
İHH  İnsani Yardım  Vakfı,  Suriye'de 15 Mart 2011'de başlayan savaşın 8. yılına ilişkin bir rapor yayınladı
 
Raporda;
İHH İnsani Yardım Vakfı'nın iç savaşın ilk gününden beri Suriye halkını yalnız bırakmayarak mülteciler için 321 milyon doların üzerinde harcama yaptığı ve bölgeye yaklaşık 15 bin TIR insani yardım malzemesi ulaştırdığı ve sınır boyunca 9 koordinasyon merkezinde 843 personel ve gönüllü çalışanla hizmet verdiği bildirildi.

Yaklaşık 20 bini çocuk olmak üzere, en az 450 bin insan Hayatını kaybetti...
 
15 Mart 2011'de başlayan savaşın 8. yılına giren Suriye'de yüz binlerce kişi hayatını kaybederken 5 milyondan fazla sivil de mülteci konumuna düştü. 
 
Yaklaşık 20 bini çocuk en az 450 bin insan hayatını kaybetti... 22 milyon nüfuslu ülkede, yaşayanların 2/3'si evini terk etmek zorunda kaldı. 
 
İHH İnsani Yardım Vakfı ise iç savaşın ilk gününden beri Suriye halkını yalnız bırakmayarak mülteciler için 321 milyon doların üzerinde harcama yaptı. 
 
Bölgeye yaklaşık 15 bin TIR insani yardım malzemesi ulaştıran İHH, sınır boyunca 9 koordinasyon merkezinde 843 personel ve gönüllü çalışanla hizmet veriyor.
 
 
(Biz, ve okurlar, bu  giden TIR'ların hemen hemen hepsinin ÖSO ve IŞID'a silah ve 

erzak yolladığını çok iyi biliyoruz,
basın defalarca bu alçakca oyuna dikkat çekti, yollanan malzemelerin silah olduğunu Belgeledi!
MİT-TIR'ları yardım adına, ÖSO ve IŞID'a silah taşıyor diye. Bunlar, BM'lerin ve TC'nin yolladığı TIR'lardı. Suriye halkına yardım gönderen yok... d.d.com)
 
MÜLTECİ KRİZİ
 
BM'ye göre 22 milyon nüfuslu ülkede, yaşayanların 2/3'si evini terk etmek zorunda kaldı.
 
BM Mülteci Örgütü tarafından verilen bilgilere göre 5,6 milyon kişi bölge ülkelere geçerek mülteci durumuna düşerken, 6,1 milyon kişi de ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı. 
 
(doğru rakam, 13 milyondan fazla Suriyeli başka ülkelere göç etti. Ayrıca, bu işgalin, vahşetin ortakları zaten 'BM' denilen faşist çetenin kendisi...d.d.com)
 
5,6 milyon mülteciden 3,6 milyonu kadın ve çocuk, 1,3 milyonu ise yetişkin erkektir.
 
Dünya üzerinde, ülke içinde göç etmek zorunda kalan ikinci en büyük nüfusu Suriyeliler oluşturuyor. 
 
Göç eden Suriyelilerin yüzde 85'i komşu ülkelere göç etmiş durumda. 
 
Türkiye'de 3,5 milyon, Lübnan'da 1,1 milyon, Ürdün'de 1 milyon, Irak'ta 0,2 milyon ve Mısır'da 0,1 milyon Suriyeli yaşıyor. 
Ülke nüfusu yüzde 21 oranında azalmıştır.
 
Büyük çoğunluğu yoksulluk sınırı altında yaşayan sürgündeki milyonlarca Suriyelinin içinde bulundukları şartlar daha da vahimleşiyor.
 
Ürdün ve Lübnan'ın kentsel alanlarında yaşayan mültecilerin dörtte üçü; gıda, barınak, sağlık ya da eğitim ihtiyaçları gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. 
 
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük mülteci dramı olan Suriye krizinden kaçan on binlerce mülteci Avrupa'ya geçmeye çalışırken hayatını kaybetti. 
 
Ülke genelinde 14 milyon kişi işini kaybetti Suriye'de sadece 2015 yılında fakirlik oranı yüzde 85 arttı.
 
Halkın yüzde 69'u aşırı yoksulluğun pençesinde mücadele ediyor. 
 
Ülke genelinde 7 yıl öncesine göre gıda fiyatları 8 kat arttı. "
 
13,5 MİLYON KİŞİNİN ACİL YARDIMA İHTİYACI VAR
 
"Söz konusu 7 yıllık süreçte her dört okuldan biri hasar gördü, yıkıldı veya sığınak olarak kullanılıyor.
 
Suriye'deki hastanelerin yarısından fazlası artık işler halde değil. Milyonlarca hektar tarım arazisi yok oldu veya terk edildi. 
 
Birleşmiş Milletler 2017 yılında eğitim ve sağlık tesislerine ve personeline yönelik 175 saldırı olayını teyit etmiştir.
 
Bugün 2,8 milyonu aşkın kişi savaşla ilgili kalıcı engellilik durumu yaşamakta ve bu sayının 86 bin'i uzuv kaybına uğramış kişilerden oluşmaktadır. 13,5 milyon kişinin acil yardıma ihtiyacı var. "
 
derleme haber-d.d.com-

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.