Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Eylemci, R.R: Kâr yaptırmak, kapitalizmin uygulamasıdır. Bakım, sağlık, gıda, konaklama, ekoloji herkes için her yerde eşit olmalı..  A.P: (Anarşist):  Bizler, Champs-Elysees'de de değildik. Bastille'deydik, medyanın izlemediği, görmediği bulvarlara gittik.... 

 

 

Paris, geçen haftalardaki eylemlerle, 68 Mayıs öğrenci ayaklanmasından bu yana en sert halk ayaklanmasını gördü.
 
68 öğrenci hareketlerinin çıkış noktası Paris, yaklaşık bir aydır ‘Sarı Yelekliler’in eylemlerine sahne oluyor.
 
17 Kasım’da akaryakıta getirilen vergilere karşı taşrada yaşayan Fransızlar tarafından başlatılan, daha sonra kent merkezlerine yayılarak hükümet karşıtı protestolara dönüşen eylemlere bugün ülke çapında on binlerce kişinin katılması bekleniyor. 
 
Eyleme katılanlardan biri, "Macron, bizden uzak ve bizi anlamıyor. O yüzden geri adım atmaları bizi frenleyemez. Geri adım yok!" derken bir diğeri adil ekonomi istediklerindne bahsederek, "Herkese eşit koşullar istiyoruz.
 
Bizim iddiamız yola TAMAMEN değişmeden devam etmek. Bu hareket ne yazık ki büyüyecek ve daha da şiddetlenecek" diyor. 
 
Süleyman Tosunoğlu ve Ceren Çıplak Drillat'ın Cumhuriyet'te yer alan haberinin bir bölümü şöyle:
 
Paris, geçen haftalardaki eylemlerle, 68 Mayıs öğrenci ayaklanmasından bu yana en sert halk ayaklanmasını gördü.
 
Paris’in lüks alışveriş caddesi Champs Elysees’deki eylemlerde aşırı görüşteki gruplar, polisle çatışarak, Paris’in dünyaca ünlü lüks mağazaların camlarını kırıp, park halindeki yüzlerce arabayı ateşe verdi. 
 
Şiddetli çatışmalar sonucu hasar 4 milyon Avro’yu buldu. “Sarı yelekliler”, ülke genelindeki eylemlerde otoyollarda trafiği yavaşlatarak sevkıyatı engelledi.
 
Sert eylemler sonrası hükümet geri adım attı. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, ilk olarak fiyat artışlarına yönelik 6 aylık erteleme yaptı, ancak eylemciler geri adım atmadı.
 
Eylemler, ülke genelinde devam etti. “Sarı Yelekliler”in yanı sıra liseliler de okullarında eylem yaptı.
 
Banliyödeki öğrenciler, okul önündeki araçları yaktı. Ambulans şoförleri de kendi haklarını doğrudan ilgilendiren reform paketlerine karşı Fransa Ulusal Meclisi’ne giden köprü yolunu araçlarıyla kapattı, Paris sokakları siren sesleriyle yankılandı. 
 
Çiftçiler, ülke genelinde, traktörleriyle, vergi dairesinin giriş merdivenlerini aşarak kapıya kadar dayandı. Bu fotoğraf, eylemin en dikkat çeken unsurlarından oldu çünkü Fransa’da köylülerin eyleme katılması oldukça önemlidir; güçlüdür ve akışı değiştirdiği bilinir.
 
"DEĞİŞİM DEVRİMLE OLUR"
 
Catherine (Emekli-Parisienne): Devletin bizi aptal yerine koymasına karşı durmak istiyorum. Hükümet ne zaman bizimle konuşursa sanki beynimiz yokmuş gibi davranıyor. Şimdiki maliye politikası bize çok pahalıya mal oluyor.
 
Halkın yanında olan yeni bir maliye politikası yapmak için reform yapmalıyız! Bir şeyleri kırıp dökenler var evet, ama devrim olmadan gerçekleşen bir değişimi hiç görmedim. 
 
Ben 68 Mayısı’na da katıldım. Bugün artık savaşçı olmak için sağlığım yok, bu yüzden yumuşak bir şekilde anlatıyorum. Benim için sarı yelek şu anlama geliyor: Bizi çıldırtmayı bırak. Biz buradayız, hiçbir şeyin elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz.
 
Sarı yeleğimi görüyorsun, ben artık bırakmıyorum. Her gün onu saklıyorum. 
 
"PARASAL KÖLELİĞİN SONU GELDİ" 
 
Nadia M.: Daha önce restoranda garsonluk yapıyordum ama şimdi resmen çalışmıyorum, gelirimi beyan etmeden çalışıyorum. Her ay 1300 Avro kazandığım zaman zenginlere oranla daha büyük bir oranı devlete vermekten bıktım. 
 
Bu durumu protesto etmek için buradayım. Bu hükümet, parayla bizi kontrol ediyor, biz de para yüzünden köleleriz. 1789’da kraliyet ve hizmetkârlığı durdurmak için savaştık, bugün tekrar parasal kölelik yapmamak için tekrar savaşmanın zamanı geldi. 
 
"BU BİR VATANDAŞLIK EYLEMİ"
 
Vincent: (Elektrikçi, Güney Fransa departmanında yaşıyor)
 
Bugün her zamankinden daha fazla sosyal adaletsizlik ve vergi adaletsizliği var. Dengesiz bir vergi politikamız var. Bu ekonomik adaletsizlik için mücadele ediyoruz.
 
Eylemler için 700 km’den fazla yol yaptım. Aveyron’dan güneybatıdan geliyorum. Gelmek için çaba sarfettim. Neden? Çünkü çaba gerekiyor değişim için. Bu bir vatandaşlık eylemi. Benim için, çocuklarım ve emekliler için... 
 
Siyasal kurumumuzu yeniden dengelemek ve değiştirmek zorunda olduğumuzu söylemek, benim için önemli. Seçilmiş bir başkanımız var, evet tersini söyleyemeyiz. Ama büyük oylarla seçilmedi. Tüm Fransa arkasındaymış gibi davranmasın!
 
O, halkı dinlemeyen kötü bir seçilmiş. Gerçekten otoriter bir politikaya sahip. Fransızlar bıktı, iller bıkmış durumda. Eylemlerde, halkın memnuniyetsizliğini gördüm.
 
Ve bu gerçek bir iç savaştı, hatta çok sayıda eylem gören yaşlı Parisliler bile bunu 68’den beri hiç görmediklerini söylediler. Sarı yeleği hep üzerimde taşıyorum, otoriter bir cumhurbaşkanına hayır demenin anlamı bu.
 
"SOSYALİST LİDER BİLE YAPMADI"
 
-C.D: 1981’de Sosyalist Parti’den seçilen ve 14 yıl boyunca cumhurbaşkanı olan François Mitterrand bile zenginlere vergi koymadı! Ama, adil vergi sistemini istemeliyiz. Ve önemli bir ayrım var; Macron, sadece zenginlerin başkanı olmakta ısrarlı! Fransa’da yeni bir hükümet geldiğinde ve reform yapmak istediğinde Fransızlar ayaklanır. Bazıları “Fransızlar reforma karşıdır” der. Başbakan da “Vergileri azaltıp, kamu hizmetinden mi keselim” diyor. Konuyu, esas meseleyi saptırmalarına izin vermeyeceğiz. Lafı dolandırmıyoruz: Hayat koşullarından hoşnut değiliz. Adil bir ekonomi modeli istiyoruz.
 
"MACRON, BİZDEN UZAK" 
 
F.A: Bizim istediğimiz sadece yakıt zammının geri çekilmesi değildi. Macron, bizden uzak ve bizi anlamıyor. O yüzden geri adım atmaları bizi frenleyemez. Geri adım yok!  Biliyor musunuz?
 
Her yeni yıl kutlamaları sırasında banliyölerden Paris’e gelen yüzlerce kişi Paris sokaklarında binlerce araba kundaklar! Bu doğru rakamlarla yazılmaz. İşte, hükümetin suçu bu; kundaklamanın nereden kaynaklandığını görmezden gelmesi. İlgilenmemesi. 
 
Bir öğrenci: İşçi sınıfı nasıl ki zenginlere kolaylık tanındığına itiraz ediyorsa aynı şey biz üniversite öğrencileri için de geçerli. Zengin öğrenciler rahat okurken bizler çok pahalı olan kira ya da gıda ihtiyaçlarımız için aynı zamanda çalışmak zorunda kalıyoruz.
 
"ANARŞİTLERİN BULUŞMA ROTASI FARKLI" 
 
A.P: (Anarşist): Artık istenen Macron’un istifası. Vergi isyanı, vergiyi adil dağıtmak istiyoruz ki fakir insanlar tüm vergi yüküne maruz kalmasın. Sarı yeleğin anlamını, Fransız filozof Michel (Onfray) açıkladı;
 
medya aracılığıyla görünmeyen nüfusu görünür kılıyor. Bizler, ilk haftalar Champs-Elysees’de de değildik. Bastille’deydik, medyanın izlemediği, görmediği bulvarlara gittik. Tartıştık.
 
Bu eylem, hiç kimse tarafından temsil edilmediği gibi hiçbir sendika ve siyasi parti tarafından da temsil edilmiyor. Sarı Yelekliler’i motive eden şey bu.  Vergilendirmenin kontrol kollarını analiz etmek gerekiyor. Kolları yakalamak için belki de Avrupa Birliği’ni öldürmek gerekiyor, neden olmasın?
 
"KAPİTALİZM BİR EGO, ZEHİR" 
 
R.R: Kâr yaptırmak, kapitalizmin uygulamasıdır. Bakım, sağlık, gıda, konaklama, ekoloji herkes için her yerde eşit olmalı. Bu hükümetlerin bir görevi ve bir zorunluluk. Bunu merkezine koyan erdemli bir sistemde yaşamak istiyoruz. 
 
Kişilikli bir muhalefet bunun için şart! Kapitalizm, ekonomik liberalizm gibi bir ego, bu bir zehir, kanser; asıl burada şiddet var... 
 
Çevreyi biz değil büyük kâr odakları çevreyi zehirliyor. Ve tüm kararlar onları görmezden geliyor. Biz sarı yelekliler de bizi görün, hatta bizi görmezden gelemezsiniz diyoruz.
 
Bu kalpten gelen bir hareket, vicdan çekimi var. Duyun bunu! Sayın Macron, devleti, ulusu ve halkı temsil ediyorsun, bu ekonomik adaletsizlikler için halka cevap vermelisin!
 
"PERDE AÇILDI, DEVAM EDİYORUZ
 
Cristoph: Bizim için akaryakıt fiyat artışı geri alınması ya da iptal edilmesi fayda etmez. Bütün vergilerden geri adım atılmadı. Hayat pahalılığı sona erene kadar, rahat yaşam sağlanana kadar sonuna kadar gideceğiz. Perde açıldı, devam ediyoruz. 
 
08 Aralık 2018- artigercek

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.