Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bugünü 'KARA SALI' ilan eden Liseliler, Mantes La Jolie'de diz çöktütülerek polis şiddetine maruz kalan arkadaşlarının durumuna dikkat çekiyorlar... (işte yoldaşlık, duyarlılık, acıyı paylaşmak, bu! Yüreğimiz seninle Fransa!.. Çünkü, Fransa'da başkaldıran bizimkiler!.. d.d.com)

 

 

Fransa'da Kara Salı: Öğrenciler Sokaktayes
 
Uzmanlar, eylem yapan öğrencileri Sarı Yelekliler'in çocukları olarak nitelendiriyor.
 
Fransa'da bir ayı dolduran Sarı Yelekliler eylemleri ülkede tansiyonu artırırken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eğitim reformlarını protesto etmek için öğrenci sendikalarının ‘Kara Salı’ (Mardi Noir) çağrısına katılan liseliler bir araya gelerek birçok kentte yürüyüş düzenledi.
Bugünü 'Kara Salı' ilan eden liseliler Mantes La Jolie'de diz çöktütülerek polis şiddetine maruz kalan arkadaşlarının durumuna dikkat çekiyorlar. 
 
Macron'un akşamki açıklamasında kendilerinden hiç söz etmemiş olmasına da tepkililer. Özellikle Marsilya ve Paris'te kitlesel gösteriler yapan liselilere Nantes'da polis gazla müdahale etti. 
 
Fransa Eğitim Bakanlığı, bu haftaki gösterilerin 120 okulda devam ettiğini duyurdu.
 
Bağımsız ve Demokratik Liseliler Federasyonu Başkanı yaptığı bir açıklamada, “Taleplerimiz karşılanana dek protestolarımızı sürdüreceğiz” dedi.
 
Macron’un protesto edilen reformları arasında okul bitirme sınavının iptali, sözel – sayısal – sosyal bölümlerinin kaldırılması gibi maddeleri öğrenciler arasında ayrımcılık olarak gören sendikalar protestolara devam etme kararı aldı.
 
'SOKAKTAKİLER SARI YELEKLİLER'İN ÇOCUKLARI'
 
Sciences - Po Üniversitesi Öğrenci Hareketleri Üzerine Çalışma ve Araştırma Grubu Başkanı Robi Morder, bir önceki hafta yaklaşık 300 lisenin katıldığı eylemlerde ‘sarı yelekliler’e de destek verildiğini hatırlatarak, “Öğrenci hareketi ses getirdiyse bunu ‘Sarı Yelekliler’e borçlu” dedi.
 
Morder, eylemcilerin çoğunluğunun banliyö bölgelerinden ve çevredeki küçük kasabalardan geldiğini geldiğini ve kamu hizmetlerinin eksikliği ve işsizlik gibi sorunlarla Paris eliti tarafından dışlandığını hissettiğini söyledi.
 
Sarı Yeleklilerle eylemci öğrenciler arasında bağlantı olmadığını söyleyen Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer'i eleştiren Robi Morder, "Sokaktaki öğrencilerin Sarı Yelekliler'in çocukları olduğunu anlamıyor" dedi.
 
POLİSE SUÇ DUYURUSU
 
Öte yandan, Lyon'da 15 yaşındaki öğrenci, eğitim politikalarını protesto gösterisinde gözünden yaralanmasına neden olan polisi "isteyerek şiddete başvurduğu" gerekçesiyle şikayet etti.
 
Le Figaro gazetesinde yer alan habere göre 15 yaşındaki öğrenci, geçen hafta ailesiyle katıldığı Lyon'un Venissieux banliyösündeki Jacques-Brel lisesi önünde düzenlenen gösteride yaralanmasına neden olan polisi "isteyerek şiddete başvurduğu" gerekçesiyle şikayet etti.
 
Haberde, öğrencinin sol gözünü kaybetme riskinin olduğu belirtildi.
 
Öğrenciler, geçen haftadan bu yana Macron'un eğitim politikalarını protesto etmek için ülkenin birçok kentinde gösteriler yapıyor.
 
Ülke genelindeki gösteriler sırasında çıkan olaylarda 6 Aralık'ta 700'den fazla, 5 Aralık'ta da 32 lise öğrencisi gözaltına alınmıştı. 
 
11 Aralık 2018-artigercek

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.