Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

'Gelinen aşamada sömürgeci güçler Kürdistan’daki varlıklarını..sürdüremiyor, Kürt ulusunu kontrol edemiyorlar.. değişen güç dengeleri Kürt halkı ve Kürdistan'ın özgürlüğü için yeni imkanlar ortaya çıkartmakta... ' (Kürdler, her parçada Yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya iken, Kürt halkının uyarılması gerekirken, 'böylesi sözler' sarf etmek 'zırvalamaktan'da öte, Kürdleri kandırmaktır. d.d.com)

 

 

haber başlığı/ Newroz Ateşini Ulusal Birlik Ve Yakınlaşma İçin Harlayalım
 
Bilindiği gibi mart ayı, barındırdığı coşku ve kazanım dolu günleri, acılı ve trajik anılarıyla Kürd ve Kürdistan tarihinde önemli bir yer tutar. O tarihi günlerden biri de hiç kuşkusuz 21 Mart Newroz günüdür. 
 
Ne var ki Kürt milleti bu yıl da Newrozu olağanüstü koşullarda kutlamakla karşı karşıyadır. 
 
Newrozu kutlamanın önündeki engellerden birisi Covid-19 ise, diğeri ise Türkiye devletininbaskıları ve yasakçı uygulmalarıdır.
 
Elbette Newroz bütün Aryan toplumlarının yeni yılı olarak kabul edilmektedir. Ancak Kürt ulusu ve Kürdistanlı halklar için Newrozun ayrı bir önemi vardır.
 
Kürtler ve Kürdistanlı topluluklar için Newroz hem bir bayram olarak kutlanır hem de özgürlük ve bağımsızlık için başkaldırı, direniş ve mücadele günü olarak kabul edilir.
 
Sömürgeci güçlerin Newrozun kutlanmasını yasaklamalarının nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.
 
Newrozun kutlanmasının önünü alamayan sömürgeciler, zamanla yöntem değiştirirek riyakar bir yaklaşımla bu günü sahiplenmeye yöneldiler.
 
Bu yaklaşım sonucunda Newroz kutlamalarını asıl amacından saptırıp içeriğini boşaltmak, böylece bu günü anlamsız kılmak istediler.
 
Kürt halkının düşmanlarının amacı Newroz kutlamalarını Kürt ulusunun tarihi değerlerinden, zaman ve mekandan soyutlamak, giderek bu kutlamaları bulanıklaştırıp anlamsız hale getirmektir.
Zamanında ve kendi amacına uygun olarak kutlanan ve anılan Newroz süreç içinde sömürgeciliğe, zulüm ve zorbalığa karşı ulusal direnişin sembolüne dönüşmüştür.
 
Benzer şekilde inkar ve asimilasyon politikalarına karşı ulusal bilinç ve hafızanın canlandırılması ve güçlendirilmesi için bir kaldıraç rolü oynamıştır.
 
Bugün Newroz Kürdistan’ın Güneyinde özgürce kutlanıyor. Böylece Newroz ulusal kazanımların ve bilincin yükseltilmesi ve ulusal coşkunun kabarması için bir fırsata dönüşüyor.
 
Ancak Kürdistan’ın Güneybatı parçasında sömregecilerin saldırı ve engellemelerinden dolayı Newroz kutlamaları bazı şehirlerde yasaklanmış durumdadır.
 
Kürdistan’ın kuzey ve doğusunda ise Newroz hala kendi özgünlüğüyle, özgürce ve gerçek anlamıyla kutlanamamaktadır.
 
İran İslam Devleti geçen yıl Kürdistan’ın doğu parçasında Newroz kutlamalarını yasaklamıştı, büyük bir ihtimalle bu yıl da durum değişmeyecek. Buna karşın onlar Kürt halkının irade ve beklentilerine zincir vuramayacaklar.
 
Özgürlüğün sembolü olan Newroz ateşi ülkemizin doğusunda da görkemli bir şekilde harlanacak.
 
Kürdistan’ın kuzeyinde de sömürgeci devletin bütün imkanlarıyla Newroz kutlamalarını engellemeye yönelme ihtimali yüksektir.
 
Buna karşın ülkemizin kuzey parçasında Newroz zamanında ve gerçek amacıya uygun bir şekilde ve farklı bir tarzda kutlanmalıdır. Covid -19 nedeniyle kutlamaların kapsamı dar olsa bile...
 
Newroz kutlamaları aynı zamanda kendi dilimizle konuşma bilincini artırmalıdır.
 
Benzer şekilde temel ulusal, sosyal ve kültürel hakların kazanılması, giderek Kürt ulusunun kendi geleceğini belirleme hakkının hayat bulacağı bir zemine dönüşmelidir.
 
Değerli Kürdistanlılar
 
Yakındoğu ve Ortadoğu yoğun bir altüst oluş sürecinden geçmektedir ve söz konusu değişimin merkezi hiç şüphesiz Kürdistan olacaktır.
 
Gelinen aşamada sömüregeci güçler artık Kürdistan’daki varlıklarını eskisi gibi sürdüremiyor, Kürt ulusunu kölelik zincirleriyle kontrol edemiyorlar. Bölgesel ve uluslararası düzeyde değişen güç dengeleri Kürt halkı ve Kürdistan’ın özgürlüğü için yeni imkanlar ortaya çıkartmakta, bunun için zemini olgunlaştırmaktadır.
 
Kürdistan’ın Güney Batısı’nda (Rojava'yı kast ediyorlar, Kürt Kalmadı Rojava'da halbuki...ve hala ABD destekli TC ile Kontra örgütlerin elinde Rojava, bu kadar zırvalanmaz yani ) ortaya çıkan söz konusu imkan ve fırsatlar Kürtlerin ulusal birlik ve yakınlaşmasını acil bir görev haline getirmektedir.
 
(PKK/PYD/ DSG/YPG ve HDP'ye 'çağrı yapıyorlar' anlayın bu satırları... ciddiyetsiz bunlar,  bunlarla bırakınız özgürlük kavgasına gitmeyi, su içmeye bile gidilmez... Çünkü, Tehlikeli bunlar, bunların 'parti' olma özellikleri de yok' Tabela Partisi Hepsi, bir Miting'e gitseler, Pankartlarını taşıyacak adamları bile yok!  Bunları Kimlerin finanse ettiği bilinmiyor  -ne tuhaf, TC/MİT'de , bu zevata hiç dokunmadı- vede bunlara  ne 'ROL' verildiği bilinmiyor... aslında, oynadığı Roller ve yaptıkları her şeyde ortada... d.d.com)
 
Kürtler ancak ulusal bir ittifak ve dayanşma ile eldeki kazanımlarını koruyabilir ve Kürdistanın özgürlüğü ve bağımsızlığı doğrultusunda sanuç alıcı adımlar atabilirler.
 
Kürdistan’ın güney parçasında federe kazanımların korunması, devletleşmeye temel teşkil eden kurumların inşası, birleştirilmesi ve güçlendirilmesi; özgürlük ve bağımsızlığa giden sürecin olgunlaştırılması için, Kürdistan siyasi partiler arasındaki işbirliği ve ortak anlayış hızla güçlendirilmelidir.
 
Ülkemizin doğu parçasında da kazanmanın yolu, bu parçadaki ulusal güçlerin birlik ve ittifakından geçmektedir.
 
Kürdistan’ın kuzeyinde ise yapılacaklar bellidir; ulusal bilincin kırılmasını engellemek, özgürlük ve bağımsızlık inancını güçlü ve diri tutmak için atılacak ilk adım bütün ulusal, yurtsever güçlerin elele vererek, birlikte çalışmaları, ulusal işbirliği ve ittifak için adım atmalarıdır.
 
Gelin, Newroz kutlamaları vesilesiyle ulusal birlik, dayanışma ve yakınlaşma çabalarına hız verelim. Ulusal kazanımları ve ortak anlayışı koruma ve geliştirmeyi her şeyin önüne koyalım.
 
Yaşasın, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi ve direnişinin sembolü Newroz.
 
Yaşasın Kürt ulusunun ulusal birliği ve ittifakı.
 
20.03.2021

PSK, TEVGER, PAK, PDK-Bakur, Pêlkurd-

kaynak; nerinaazad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.