Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Savcılık, Uludere’ye dair takipsizlik kararında İHA görüntülerini izleyenlerin özensiz olduklarını ve askerî hizmet yaptıklarını söyledi.

BAHAR KILIÇGEDİK haberi
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Uludere Katliamı’na ilişkin soruşturmada verdiği görevsizlik kararının detaylarına Taraf ulaştı.

Kararda İnsansız Hava Uçakları’nın çektiği görüntüleri izleyenlerin değerlendirme yaparken gerekli özeni göstermedikleri, eylemi gerçekleştirenlerin asker oldukları ve askerî hizmet kapsamında faaliyet gösterdikleri anlatıldı.
 
Soruşturmaya Bakan Cumhuriyet savcısı Ali Mazhar Okumuş tarafından verilen beş sayfalık görevsizlik kararında, olaydan önce Genelkurmay ve MİT’in de dahil olduğu kurumlardan olay mahalline yakın bir bölgede PKK’lıların olduğu ve bunların askerî üs bölgelerine saldırı yapacakları yönünde istihbari bilgiler geldiği anlatıldı ve “PKK’nın silahlı kanadından sorumlu olan Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’e ait telsizin de Irak’ın kuzeyinden çok fazla telsiz kestirmesinin tesbit edildiği” belirtildi.
 
“Terörist” olarak değerlendirildi
 
İHA görüntülerini değerlendirenlerin, gruptakilerin PKK’lı mı, yoksa kaçakçı mı olduğunu tesbit ederken gerekli özeni göstermediklerinin belirtildiği kararda;

 “Görevlilerin bu değerlendirmede gerekli özeni göstermeyerek 34 vatandaşımızın hayatını kaybetmelerine neden oldukları ve bu suretle üzerlerine atılı görevi kötüye kullanmak ve taksirle birden çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olmak suçunu işledikleri anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Sonrasında, TMK 10. Madde ile görevli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “taksirle ölüme neden olmak ve görevi kötüye kullanmak” suçlarına bakmakla görevli olmadığı belirtilerek şöyle dendi: “Eylemi gerçekleştirenlerin asker kişi olması ve eylemlerinin askerî bir hizmet kapsamında işlenmiş olması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevsizliği ile soruşturma evrakının Genelkurmay Askerî Savcılığı’na gönderilmesine karar verilmiştir”.
 
Savcı, Genelkurmay’a bırakmış
 
Aile avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, görevsizlik kararına itiraz edeceklerini ve soruşturmaya bakan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı hakkında;

“Görevi ihmal” suçundan ilgili yerlere şikayet ve suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Savcılığın, kararında şüpheli isimlerine bile yer vermediğine dikkat çeken Elçi;

 “Gizli yürütülen soruşmanın sonucunda savcının, bir şüphelinin bile ifadesini almadığını öğrendik. Bu soruşturma neden bir buçuk yıldır gizli yürütüldü. Soruşturma gizli bile yürütülse, şüpheli isimlerinin açıkça yazılması gerekir. Bu açıdan bunun bir soruşturma olmadığını bile açıkça söyleyebiliriz” dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Emma Sinclair ise Uludere soruşturmasına ilişkin kararın Gezi Parkı eylemleriyle örtüşmesinin dikkat çekici olduğunu söyledi. Kararda şüpheli isimlerine, ifadelerine yer verilmemesinin etkin bir soruşturma yapılmadığını gösterdiğini ifade eden Sinclair, “Suçu işleyenler asker, Genelkurmay nasıl tarafsız bir karar verecek” diye konuştu.
 
13 Haz. 013, Taraf

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.