Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

 “Birlik konferansına" karar veren, düzenleyen ve istediği sonucu alan PKK, Rojava’da yaşananları onaylayan

bir kararın sonuç bildirgesinde yer almasını da sağlayarak herkesi PYD terörüne ortak etmeyi başardı.

 

  Kuzey’de “Birlik Oyunu”, Rojava’da PYD Terörü…

15-16 Haziran tarihlerinde Diyarbakır’da yapılan konferans devam ederken, Rojava’da da halka yönelik PYD terörü kesintisiz devam ediyordu.

Konferans sonuç bildirgesi üzerinde olumlu/olumsuz birçok değerlendirme yapıldı bu güne kadar.

 “Birlik konferansına" karar veren, düzenleyen ve istediği sonucu alan PKK, Rojava’da yaşananları onaylayan bir kararın sonuç bildirgesinde yer almasını da sağlayarak herkesi PYD terörüne ortak etmeyi başardı.

Hatırlanacağı gibi 2011 Seçimleri sürecinde yapılan birlik oyunundan sonra, Birlikçiler, Rojava’da olup-bitenlere seyirci kalmış, dahası PYD’nin Kürdlere yönelik baskılarını dolaylı yollardan onaylamıştı.

Amed Konferansı sonuç bildirgesinde Rojava’ya değinilirken açıkça PYD politikaları destekleniyor.

Bildirgenin 8. Maddesinde, “Konferansımız, Rojava parçasında kendi özgücüyle ve kendi özgün siyasetiyle gerçekleşen halk devrimininin yanında olduğunu belirtir. Kürt Yüksek Konseyi şahsında, birliğini ve ittifakını büyük ölçüde sağlamasını önemli görür. Rojava’da elde edilen kazanımların her Kürdistanlı tarafından korunması gerektiğine işaret eder. Diktatörlük rejimi ve Suriye muhalefetinde yer alan kimi çeteci grupların Rojava’ya yönelik tüm saldırılarını kınar. Konferansımız Rojavanın, sınır kapılarının açık tutularak tüm Kürdistanlıların Rojavaya yardım yapması çağrısında bulunur. Uluslar arası camiayı Suriye ile ilgili mekanizmalara Rojava Kürdistanını resmi olarak dahil etmesini talep eder.” Deniliyor…

Dikkat çekici nokta, “Kürt Yüksek Konseyi şahsında, birliğini ve ittifakını büyük ölçüde sağlamasını önemli görür” ibaresi yer almasına rağmen, Kürd Yüksek Konseyi’nin kararlarını hiçe sayan; tek ses, tek güç olan ve diğer Kürd hareketlerinin varlığına kast eden PYD’nin Kürdlere yönelik terörüne hiç değinilmiyor.  Yaşananları doğal gören, dahası selamlayan konferans, PYD’nin diliyle yurtseverleri “çete” olarak nitelendirmekten de geri kalmıyor. Bilindiği gibi PYD, ulusal talebi olan Kürdlere baskı yaparken, onları; gerici ve yobaz çetelerle "ilişkilendirerek" baskılarını meşrulaştırma yalanına başvurmaktadır.

Geçmişte Kuzey’de de, boyun eğmeyen, itaat etmeyen tüm Kürdleri “hain” ve “ajan” ilan eden anlayışın Rojava’daki yansıması da aynı taktikle Kürdleri sindirmeye çalışmaktadır. Bu gerçek bilinmesine rağmen, konferans bileşenlerinin PYD’yi eleştirme gereği duymaması ve ulusal talepli Kürdleri “çetelerle” özdeşleştirmesi, konferansın var olan egemen anlayışı onaylamaktan başka hiçbir anlam ifade etmediğini yeteri kadar gösteriyor.

Örneğin; Kürd Yüksek Konseyi’ni muhatap aldığını söyleyen konferans, konsey üyesi Îsmaîl Heme’nin söylediklerini nasıl açıklayacaktır?

Heme, yaptığı açıklamada; “PYD’nin yalan söylediğini, Kürd yurtseverlere/aktivistlere karşı kaçırma ve tutuklama eylemlerine ara vermeden devam ettiğini; dahası politik Kürdleri yalan ve çirkin ithamlarla etkisiz kılmaya çalıştığını” belirtti…

Madem konferans bileşenleri, Kürd Yüksek Konseyini muhatap alıyorlar, neden konsey üyesi Îsmaîl Heme’nin açıklamasını dikkate alıp PYD’yi lanetlemediler/lanetlemiyorlar?

Son bir ayda yurtseverlere, özellikle de EL PARTİ üyelerine karşı terörünü arttıran PYD, halkın tepkisiyle karşılaşıyor.Özellikle Amûdê’de halk sokaklara dökülüp PYD terörünü lanetliyor.

Halkın özgürlük arayışı karşısında PYD, Esad Rejimi’ni aratmayan yöntemlerle (işkence, adam kaçırma ve öldürme gibi) insanlık dışı her yola başvuruyor.

Her yerde Esad adına kontrol noktaları kuran ve Kürdleri denetim altına almaya çalışan PYD, bugün Kobanî’ye bağlı Til Xezalê köyüne baskın düzenleyerek “kontrol noktası” kurmak istediğini belirtti. Söz konusu köy Kitêka Aşireti’ne mensup olup genel olarak yurtseverdirler; EL PARTİ taraftarıdırlar.

PYD’nin köyü kontrol etme isteğini köylüler ret edince olaylar başladı. Köylülere saldıran PYD, üç kişiyi katledip beş kişiyi de yaraladı. Hayatını kaybedenlerden birinin ve yaralı beş kişinin de EL PARTİ üyesi olduğu bilgisine ulaştık. Yerel kaynaklardan aldığımız bilgiye göre köyde gerginlik devam ediyor…

Üç yurtseverin katledilmesi, beşinin de yaralanması olayından, PYD’ye onay veren Amed Konferansı bileşenleri de direkt sorumludur. Tek taraflı baskı ve öldürmeler karşısında yapılması gereken şey, saldırganları eleştirmek, mahkûm etmek ve lanetlemek iken; “kardeş kavgası istemiyoruz” gibi soyut ve anlamsız açıklamalarla yetinenler de PYD’nin suçlarına ortaktırlar…

Konferans bileşenleri, Rojava’da PYD-BAAS işbirliğini bilmiyorlar mı?

“Kazanımlardan“, “devrimden” söz edenler, devrimin rejime karşı yapıldığını bilmiyorlar mı?

EL Muhabarat ile kol kola hareket edip Kürdleri katleden çeteleri aklayarak neye hizmet ediyorsunuz?

ROJAVA’daki Hapishanelerde bir tek rejim taraftarı yokken, birçok yurtseverin tutuklanmasının bir açıklaması olabilir mi?

Evet her zamanki gibi “birlik oyunu” oynandı ve bu oyunla PKK/PYD suçları aklandığı gibi yeni suçlar işlemeleri için de açık çek verilmiş oldu…

PYD’nin Rojava’da Kürd yurtseverlere karşı giriştiği terörü bir kez daha lanetlerken, bu teröre sessiz kalan ve onaylayanları da şiddetle kınıyoruz…

23 Haziran 2013

NASNAME-Haber/Yorum

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.