Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi

Ethem Sarısülük'ü vuran polisin tutuksuz yargılanmasını Taksim'de protesto etti.

İSTANBUL- Emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi Ethem Sarısülük'ü vuran polisin tutuksuz yargılanmasını protesto etti.

DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve HDK'nin çağrısıyla bir araya gelen kitle Galatasaray Meydanı'ndan Taksim'e yürüdü. ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve MYK üyelerinin, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ve LGBT Blok'un da aralarında olduğu kitle "Katiller halka hesap verecek" pankartını açtı.

Yürüyüşte, "Katil devlet hesap verecek", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber hiç birimiz", "Ethem'in katili AKP'nin polisi", "Ethem yoldaş ölümsüzdür", "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atıldı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) de "Katiller cezalandırılsın hesap soracağız" pankartı açarak yürüdü.

Yürüyüşün ardından Taksim tramvay durağında toplanan binlerce kişi burada Sarısülük'ü anmak için bir saat oturma eylemi yaptı. Eylem dolayısıyla Taksim Meydanı girişinde yüzlerce polis ve TOMA'larla barikatlar kuruldu.

Sendikal Güç Birliği Platformu üyeleri ise Taksim Meydanı'nda durma eylemi yaptı. Polisin bu eylem dolayısıyla çok sayıda çevik kuvvet polisinin yanı sıra TOMA'lar konumlandırılırken, meydan çevresinde çok sayıda sivil polis konumlandırıldı. Alana sivil yurttaşlar alınmadı.

Sendikal Güç Birliği üyeleri, durma eyleminin ardından emek ve demokrasi güçlerinin Taksim tramvay durağında süren eylemine dahil dahil oldular.

Oturma eyleminde "Katilini istiyoruz", "Alo kiralık katil 155" yazılı dövizler taşındı. Taksim direnişinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ölümleri temsilen yerde bir dakika uzanıldı, üzerine çiçeklerin olduğu kırmızı bez taşındı.

Ardından basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını emek ve demokrasi güçleri adına Eğitim-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Barış Uluocak yaptı. Uluocak, Ethem Sarısülük'ü vuran polisin dün 'meşru müdafa' gerekçesiyle serbest bırakılmasını bir hukuk faciası olarak değerlendirdi.

Taksim direnişi sonrası devletin cadı avına çıktığını belirten Uluocak, onlarca Taksim direnişçisinin somut hiçbir kanıt ve gerekçe olmadan tutuklayanların kamera kayıtları ile belgelenmiş bir cinayeti örtbas etme girişimlerini tarihin asla affetmeyeceğini ifade etti. Uluocak, Ankara'da 20 kişinin bugün gözaltına alındığını hatırlatarak, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Uluocak açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: "Bugün gözümüzün içine baka baka yalan söyleyenler, katilleri serbest bırakanlar, koruyup kollayanlar şunu bilsinler ki Ethem'in, Mehmet'in ve Abdullah'ın mücadelesini sürdüreceğiz bu cinayetlerden sorumlu olanların peşini bırakmayacağız."

Eylem sloganlarla sona ererken, eylemler nedeniyle Taksim Metro durağı da kapatıldı.

25 Haziran 013- ETHA

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.