Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Suriye’de iki yılı aşkın süredir devam eden ve 100 binden fazla insanın hayatına mal olan iç savaşta, muhalifler tarafından ortaya atılan “kimyasal katliam” iddiası dünyayı ayağa kaldırdı.

 

Beşar Esad rejimine karşı silahlı mücadele yürüten gruplar önceki gün Suriye ordusunun başkent Şam’ın dışındaki Guta bölgesinde kimyasal silah kullandığını öne sürdü.

Saldırıda aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da bulunduğu 1300 kişinin hayatını kaybettiği iddia edilirken, hayatını kaybeden ve yaralananların da fotoğrafları yayınlandı. Olay ve fotoğraflar bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.

RUSYA VE ÇİN KARŞI ÇIKTI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise Fransa, İngiltere, Güney Kore, Lüksemburg ve ABD’nin ortak çağrısıyla önceki gece olağanüstü toplandı. Ancak veto yetkisine sahip beş daimi üyesi arasındaki bölünme nedeniyle iç savaş başladığından beri Suriye konusunda dişe dokunur herhangi bir karar alamayan Konsey’den yine bir sonuç çıkmadı.

ABD ve İngiltere tarafından sunulan Esad yönetimine ağır cezalar getirilmesini öngören tasarı Rusya ve Çin’in itirazlarına takıldı. Toplantı sonunda Güvenlik Konseyi’nin ağustos ayı dönem başkanlığını yürüten Arjantin’in BM Daimi Temsilcisi Cristina Perceval, kameraların karşısına geçtiğinde ise tam bir hayal kırıklığı yaşandı.

Üyeler uzlaşamadığı için ortak bir basın açıklaması hazırlayamayan Konsey üyeleri adına konuşan Perceval, “Konsey üyelerinin kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin büyük kaygı içinde olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Kimyasal silah kullanımının kim tarafından ve hangi şartlar altında olursa olsun uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğinin altını çizen Perceval, “BM Güvenlik Konseyi’ne üye ülkeler, bölgedeki düşmanca tutumun sona erdirilmesi ve ateşkes sağlanması için güçlü çağrı yapmakta” dedi.

SORUŞTURMA ÇAĞRISI YOK

Genel Sekreter Ban Ki-mun’un, “olayın aydınlatılması için detaylı inceleme yapılacağı garantisi vermesinden de memnuniyet duyulduğunu” belirten Perceval, Konsey üyelerinin olayın kurbanlarına taziyelerini sunarken olay bölgesine acil insani yardımın ulaştırılmasının öneminin altını çizdi. Perceval, gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan ise kaçındı. Konsey, 19 Mart’ta Halep’in Han El Assal bölgesinde kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak için halihazırda Şam’da bulunan BM heyetinin bu olayı araştırması için çağrı da yapmadı. BM’nin en güçlü organının, “1988’deki Halepçe katliamından beri Ortadoğu’daki en büyük kimyasal saldırı” iddiaları karşısında bir “soruşturma” çağrısı bile yapmaması büyük tepki çekti.

“SADECE 7 KM VAR”

Guta bölgesinden Reuters haber ajansına konuşan Bara Abdülrahman isimli bir muhalif “Guta’daki aileler umutlarını yitirdi. BM heyetinin kaldığı otelden sadece 7 kilometre uzaktayız. Araçla beş dakikada burada olurlar. Onlar otellerinde kahve keyfi yaparken biz burada zehirleniyoruz” dedi.

BBC ise Şam’daki BM heyetinin bölgeyi incelemesinin “çok zor” olduğu yorumunu yaptı. Mart ayındaki Halep saldırısıyla ilgili BM heyetinin ülkeye girmesi için aylarca görüşmeler yapıldığını hatırlatan BBC, “Eğer sarin gazi kullanıldıysa bunun birkaç gün içinde tespit edilmesi gerekli. Haftalar sonra yapılacak bir inceleme güvenilir sonuç vermez. Bölgeye giriş izni verilmemesinin en büyük nedeni de buradaki çatışmalar olur” görüşünü dile getirdi.

Fransa: BM’nin alamadığı kararı başkası alır

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise BM Güvenlik Konseyi’ni eleştirdi. Güvenlik Konseyi’nin alamadığı kararın başka yollarla alınacağını söyleyen Fabius, “”İddialar kanıtlanırsa uluslararası toplumdan gelecek (Suriye’ye yönelik) askeri tepkiye ihtiyacımız var. Ama kara ordusu gönderilmesi söz konusu değil” dedi.

Suriye: Muhalifler yaptı, elimizde kanıt var

SURİYE Enformasyon Bakanı Ümran El Zubi, iddialarla ilgili olarak, “Kimyasal silahı muhaliflerin kullandığına dair çürütülmeyecek kanıtlara sahibiz” dedi. Zubi, “Görgü tanıklarının ifadeleri, toprak ve havadan alınan örneklerle silahlı teröristlerin kimyasal silah kullandığına dair su götürmez kanıtlarımız var” dedi. Suriye hükümetinin kimyasal silahlara sahip olduğunu ancak bunları hiçbir koşulda Suriye halkına karşı kullanmadığını ve kullanmayacağını ifade eden Zubi, Halep yakınlarındaki yerleşimde kimyasal silah iddialarının araştırılması için Birleşmiş Milletlere bağlı müfettişleri ülkeye davet eden tarafın kendileri olduğunu da hatırlattı.

“Provokasyon Olabilir”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç ise “Şam yakınlarında kimyasal silah kullanıldığı yönündeki agresif haber kampanyasının, akıllara provokasyon ve Cenevre 2 Konferansı’nı baltalama fikirlerini getirdiğini” savundu. Kimyasal başlıklı füzelerin, muhaliflerin kontrolündeki bir bölgeden fırlatıldığını ileri süren Lukaşeviç, ‘’Son günlerde rejim güçleri, muhaliflere karşı Şam’ın doğusu başta olmak üzere birçok bölgede operasyonlar düzenledi. 21 Ağustos sabahı muhaliflerin kontrolündeki bölgeden, el yapımı füze fırlatıldı. Moskova, Suriye’de kimyasal sillah kullanımının profesyonel ve objektif bir şekilde araştırılması gerektiğini önemli görüyor” diye konuştu.

23 Agust 013- Taraf

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.