Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Gözaltına alınanlar arasında 1453 Kartalları’na bağlı kimse bulunmuyor.Rasim Ozan Kütahyalı 1453 Kartalları’nın AK Parti Gençlik Kolları’nın taraftar grubu olduğunu iddia ediyor.

 

Her şeyiyle güzel başlayan ve güzel devam eden ama 90+3’te konuk ekipten Melo’nun, Beşiktaşlı Motta’ya sert girmesinin ardından kırmızı kart görmesiyle başlayan saha içi gerilimin tribünlere de taşınması, peşi sıra Muslera’nın koruduğu kale tarafından sahaya birkaç taraftarın girmeye çabalamasının ardından, asıl kıyamet Doğu tribününde koptu.

Stattaki herkes bu esnada ‘Doğu tribünü’nün önünde birikmiş özel güvenlikçilerin oluşturduğu zincirin kırıldığına şahit oldu.

Tribünlerde sahaya inen ve ellerine geçirdikleri plastik sandalyeleri önlerine çıkan güvenlikçilere ve polislere atan grup (ki sayıları her geçen dakika artıyordu) çıkış tünelinin önüne kadar takiplerini sürdürdü. Bütün bunlar yaşanıp emniyet güçleri tekrar durumu kontrolünü ellerine alma çabalarken etrafta çok sayıda ilginç ana tanıklık edildi.

Çocuğu ve eşiyle sahada fotoğraf çektirenler, arkadan ‘Çevik kuvvet’ geçerken poz verenler, kalenin içine girip adeta pozisyon tartışan ‘futbol yorumcusu’ havasına girenler, tuhaf anlara imza attı.
 
Peki olayların faili niye belli değil ve asıl suçlu kim? Bu konudaki ilk ‘resmi’ açıklamayı önceki Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan yaptı statta 8 turnikenin bilerek devre dışı bırakıldığını, tribünlere çok sayıda kaçak taraftar girdiğini, boş kalması gereken merdivenlerin tamamın dolu olduğunu, turnikelerin elektronik kabloları kesildiğini ve Doğu Tribünü tarafında 10 kapının kilitlerinin kırıldığını iddia etti.

Öte yandan maç öncesi çıkan haberlerde bin 500’ü özel, 500’ü polis olmak üzere toplam 2 bin güvenlik personelinin, dev derbide görev yapacağı bilgisi vardı. Bu şu demekti; 76 bin taraftarın tribünde yer aldığı bir karşılaşmada sadece 2 bin güvenliğin görevli olması, ‘vahim olayların önüne geçilememesinde’ ana faktörlerden biriydi.

Bülent Arınç: Fazla seyirci nasıl içeri alındı?

Keza Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da dün konuya ilişkin yaptığı yorumda şunları söyledi: “Fakat görünüyor ki, 3-5 bin kişi böylesine bir taşkınlık yapmak için, böyle bir provokatif eylemde bulunmak için hazırlanmış, içeriye sızmış veya bunların sızmalarına gözler kapanmış. Dolayısıyla kapasiteden fazla seyirci alındığına göre, bunların biletlerinin nasıl temin edildiği, içeriye nasıl girdiği, son dakikada böyle bir eylemi nasıl yaptıkları konusunun yargı yoluyla mutlaka takip edilmesi lazım. Bir kulüp bir ceza alacaktır, kararlar alınmış olacaktır ama yaşanmış olan olaylar fevkalade üzüntü vericidir, çirkindir.”

Çapkın: Biletsiz seyirci yoktu

Lakin İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, dün Asya Pasifik Perakende Kongresi açılışına katılmak üzere gittiği Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde önce “Dünkü derbide ssla gaz sıkılmadı. Neden gaz sıkıldı deniyor anlamıyorum, bilmiyorum da. Polis oldukça soğukkanlı hareket etti. Sportif bir sebep sonuç ilişkisi. Onun dışında herhangi bir şey aramanın anlamı yok. Olmamalıydı üzücü bir şey. Altında başka bir şey aramaya gerek yok” açıklamasını yaptı.

Fakat görüntüler bazı polislerin sprey şeklindeki biber gazını sıktığını gösteriyor. Ama asıl çelişki Çapkın’ın maça hiç kimsenin biletsiz girmediğini, turnikelerde yaşanan arızalarda bile biletlerin elle yırtılarak seyircilerin içeri alındığı konusundaki ifadeleriydi.

Tartışmalarda en çok ‘Çarşı’ ve Gezi süreci sonrası Çarşı’ya alternatif olarak kurulan ‘1453 Kartalları’ grupları. Çarşı Grubu Twitter’daki resmi açıklamalarında, olaylarda hiçbir üyelerinin üyelerinin aşağıya inmediğinin altını çizerken ortada bir ‘provakasyon’ olduğuna işaret ediyorlar.

Olayların kuzey kale arkasıyla doğu tribününün alt tarafında başlaması ve sahaya inenlerin de buralardan gelmesi Çarşı’nın iddialarını doğrular nitelikte nitekim grup, doğu tribününün üst kesimlerinde konuşlanmış durumda ve aşağıya inmeleri çok zor. Radikal’in ulaştığı 1453 Kartalları’ysa marjinal grupları suçluyor.

1500 yerine 970 güvenlikçi gelince!..

İstanbul Polisi’nin tespitlerine göre olayların bu boyuta gelmesinin nedeni organize bir hareketten ziyade üst düzey güvenlik zafiyeti olması. Sayılarının 1500 olması gereken özel güvenlik görevlilerinden 530 tanesi maç günü görev yerlerinde bulunmadığı belirlendi. Bunun yanında 1750 polis memuru görev yaptı fakat özel güvenlikten kaynaklanan açık nedeniyle bu sayı yeterli olmadı.

Özel Güvenlik Şirketi’nin mali nedenlerden dolayı sayıyı bu kadarla sınırlı tuttuğu belirtiliyor. Olayların bu boyuta gelmesinde bir başka etkenin de Olimpiyat Stadı’nın turnikelerinde sık sık yaşanan arızalar.

Bütün turnikelerin maç günü yine arızalanması üzerine turnikelerin kullanılmamasıyla biletsiz seyircilerin içeri girmesine neden olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda biletsiz seyircilerin stadın doğu tribünü Laleli giriş kapısının kırıldığı ve bu kapıdan yaklaşık 2–3 bin tane seyircinin biletsiz maça girdiği belirtiliyor. {İSMAİL SAĞIROĞLU}

Fikret Orman: Güvenlikçinin kaçtığı nerede görülmüş?

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, olaylı derbide kulüplerinin mağdur olduğunu ve daha fazla ceza almayı beklemediklerini söylerken “Bu olayların içerisine girenleri Beşiktaş taraftarı olarak görmüyoruz” dedi. Orman, “Kulübümüz olaylara karışan kişiler hakkında maddi tazminat davası açacaktır. Kulübümüze zarar veren kişileri bir daha stadımızda görmek istemiyoruz. Kart 1903’ü olmayana bilet veye kombine vermeyeceğiz. Ayrıca; stadın güvenlik şirketi ile sözleşmemizi feshettik. Özel güvenlikçiler taraftardan kaçmaz, böyle bir komediyle karşı karşıya kaldık. Güvenlik sahaya giren taraftarı tutar” diye konuştu.

‘Cezamızı çektik’

Hakemi Fırat Aydınus’u da eleştiren Başkan Orman, “Karşılaşmanın hakemi Fırat Aydınus maçı ve taraftarı tahrik etmiştir. Beşiktaş taraftarı galeyana getirilmiştir” ifadelerini kullandı. Bedava bilet dağıtıldığı yönündeki iddiaları da yalanlayan Orman “Kime bilet veriyorsak sponsorlarımızın ismi yazmaktadır. Açıktan hiçbir şekilde bilet dağıtılmadı” dedi ve kulüp olarak gerekli cezayı önceki gece gördüklerini daha fazla ceza gelmeyeceğini inandığını söyledi.
 
'Dört savcı görev yapacak’ haberi yalan çıktı!'

FATİH YAĞMUR / Olaylı Beşiktaş-Galatasaray derbisinde 4 spor savcısı görevlendirildiği haberi Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalanlandı. Radikal’e konuşan Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililer, “Adliyemizde zaten sadece 1 spor savcısı var. O da şu anda dünkü olaylarla ilgili soruşturmaya bakıyor. Stada hiçbir savcı görevlendirilmesi yapılmadı. Bu haberlerin nereden çıktığını anlayamıyoruz. Kesinlikle böyle bir görevlendirme olmadı” açıklamasında bulundu. Küçükçekmece Adliyesi’nde görevli spor savcısının maça ailesiyle beraber izleyici olarak gittiği belirtilirken, “Maça 10’u aşkın savcı ve hakim gitmiştir. Hakim ve savcılar maça izleyici olarak kendileri katılım sağlamıştır. Bir görevlendirme söz konusu değil” ifadesi de kullanıldı.
 
Polislerce hazır edilecek kamera görüntüleri üzerinde yapılacak incelemenin ardından, olaylara karıştığı tespit edilen kişiler hakkında 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi’ne Dair Kanun kapsamında işlem yapılacağı aktarıldı.


1453 KARTALLAR GRUBU BAŞKANI AŞKIN AYDOĞMUŞ:

‘Marjinal gruplar bize doğru yönlendiriliyor’

SEVTAP TATLIDİL / Atatürk Olimpiyat Stadı’nda Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan derbi maçta yaşanan olaylar sonrası özellikle sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarda, olayların sorumlusu olarak 1453 Kartalları grubu gösterildi.. Radikal’e konuşan 1453 Kartalları’nın tribün lideri Aşkın Aydoğmuş ise “Yaşanan olaylardan dolayı üzgünüz. Bizi sorumlu tutanlar var, ama olaylarla hiçbir alakamız yok’ ifadelerini kullandı. Aydoğmuş, kendileri hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verirken, marjinal gruplara dikkati çekti. Aydoğmuş’un açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Olaylarla uzaktan yakından bir ilgimiz yok. Biz de ne olduğunu anlamadık. Maçın 80. dakikasında bir grup taraftar kavga etmeye zaten başlamıştı, Kuzey Kale Arkası’nda bin kişilik gruptuk. Bizim olduğumuz tribünde herhangi bir taşkınlık yaşanmadı. Olaylar ilk önce Kapalı’nın alt katında başladı. Sahaya girişler de o tribünden oldu. Olaylar büyüyünce, yanımdaki kardeşlerime ‘Herkes dışarı çıksın’ dedim. Bitime yaklaşık 5 dakika kala stadı terk ettik.

Gözaltına alınanlar arasında 1453 Kartalları’na bağlı kimse bulunmuyor.

Sahaya girenlerin kim olduğunun bulunması lazım. Sahaya girenlerin biz olmadığımızı medya da polis de biliyor. Suçumuz varsa da kamera kayıtlarından çıkar. Kimse kimseyi kandıramaz. Gazetelerde adımızı kullanarak başlık atanlar ile mahkemede görüşeceğiz.
Maç öncesi önlemler ve kontroller gayet iyiydi. Alkol kontrolü olmadı. Güvenlik de bu olaylara engel olmaz. 80 bin kişi karşısında 2 bin polis ne yapsın? Polis de burada mağdur oluyor, zor duruma düşüyor. Polisimizin Allah yardımcısı olsun.

Rasim Ozan Kütahyalı 1453 Kartalları’nın AK Parti Gençlik Kolları’nın taraftar grubu olduğunu iddia ediyor. Bunlar iftira. Hükümetin bizi desteklediği de yalan, ispatlasınlar. Biz hiçbir siyasi kuruluşun taraftar grubu değiliz, Beşiktaş’ın siyasi malzeme yapılmasını istemiyoruz. Gezi Parkı olaylarından sonra sahalarda slogan atılmasına karşıyız. 5-10 bin bilet almışız, hepsi yalan. İsteyene biletlerimizin dekontlarını sunarız.

1453 Kartalları’nın çıkışından rahatsız oldukları için marjinal grupları bize doğru yönlendiriyorlar. Çıkan olayların Beşiktaş ile alakası yok. Beşiktaş, Gezi olayları sonrası siyasi malzeme yapılmak isteniyor. Felipe Melo’nun gördüğü kırmızı kart sonrası çıkan olaylar değil. Ben buna inanmıyorum. Tamamen marjinal gruplar ile ilgili olaylar. Birileri Beşiktaş’ın üzerine oyunlar oynuyor.

24 Eylül 013- radikal

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.