Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Türkiye teröristlere bu kapıyı açmış, oraya teröristleri yığmış. Onları oradan söküp atmasına imkan yok...

 

“Faruk Eren’le Gazeteciler Konuşuyor”a konuk olan Cumhuriyet Gazetesi Dış Haberler Editörü Mustafa Kemal Erdemol, Suriye sınırındaki radikal örgütlerin Türkiye için tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Erdemol, “Çeteleri Türkiye sınırından atmanın imkanı yok” diyor.

Suriye’de radikal İslamcı örgütlerin saldırıları devam ederken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye yakın kasabaların El Nusra örgütünün denetimine girdiğine dair haberlere yorumunda “Eğer bu işler uzarsa istikrarsız bir ülkede radikal ekstrem akımlar giderek güçlenir. O ülke için de bölge için de tehlikeli hale gelir” dedi. Gül’ün bu değerlendirmesi yankı buldu.

“Faruk Eren’le Gazeteciler Konuşuyor” programında, radikal örgütlerin işlediği cinayetler, Batı’nın artık bu saldırlar karşısında nasıl bir tavır aldığı, terör dalgasının Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği ve Cumhurbaşkanı Gül’ün açıklaması ele alındı.

Programa konuk olan Cumhuriyet Gazetesi Dış Haberler Editörü Mustafa Kemal Erdemol, Cumhurbaşkanı Gül’ün endişelerine katıldığını belirterek, El kaide ve Nusra gibi terör örgütlerinin saldırılarının batı ülkelerinin gözünü korkuttuğunu, artık bu çetelerle işbirliği görüntüsü vermekten kaçındıklarını söyledi.

Suriye’nin diplomatik zafer kazandığını da vurgulayan Erdemol, “Bugün AKP iktidarı Suriye politikasından vazgeçse, bu teröristlerin hedefi olur” ifadesini kullandı. Erdemol, Türkiye’nin bu radikal unsurların hedefinde olabileceği görüşünü de dile getirdi.

İşte Mustafa Kemal Erdemol’un Faruk Eren’in sorularına verdiği yanıtlar…

Yaklaşık bir ay öncesine kadar Suriye’ye bir askeri müdahaleden söz ediliyordu. Amerika’yla Rusya’nın anlaşması sonucu rafa kaldırıldı bu seçenek. O süreçte Batı basınında oradaki radikal grupların işlediği vahşi cinayetler çok yer aldı. Batı’da da bu konuda bir çekince var galiba.

Evet çok doğru. Gözlerini korkutuyor. Esad sonrası ne olacağı konusunda ciddi endişeleri var. Yeni bir şey değil ve gerçekten de Esad sonrasına ilişkin korkuları giderebilecek bir garanti olsa, bugün Esad’ı gönderirler. Rusya da belki bir şey demez. Zaten Rusya da bir diktatörü savunmuyor. Ülkenin oradaki birliğinin Rusya’nın da çıkarlarına uygun bir tarafı var ve çok haklıdır.

“BATI, ÇETELERLE İŞBİRLİĞİ GÖRÜNTÜSÜNDEN KURTULUYOR”

Bu radikal grupların yapmış oldukları vahşetler, Esad sonrası gelecek olan rejimin ne olabileceği konusunda ipuçları veriyor. Kalp yiyenler, kafa kesenler var. Bu olayın mezhep kavgasına doğru gittiğini söyleyenlerin iddialarını güçlendiren görüntüler görüyoruz. Sünni olup olmadığını ya da Şii olup olmadığını sorularla anlayan bir terörist çete var orada. Sorularına istedikleri yanıtı almayınca öldürüyorlar. Bununla ilgili öyle bir video yayınlandı. Batı’nın biran evvel bu çetelerle işbirliği yapıyor görüntüsünden çıkması lazımdı. Şimdi o oluyor.

“ESAD KATILMAK İSTEDİKÇE CENEVRE SÜREKLİ ERTELENDİ”

Cenevre Anlaşması Esad’ın gelmeyeceği tezi üzerine kurulmuştu. Esad iki kez Rusya aracılığıyla Cenevre toplantısına katılacağını dünyaya ilan etmişti. Esad her “toplantıya geleceğim” dedikten sonra da Cenevre Konferansı sürekli ertelendi. Bu, Esad’a yönelik komplonun çıkmazda olduğunu gösteriyordu.

“SURİYE DİPLOMATİK BİR ZAFER KAZANDI”

Suriye diplomatik zafer kazandı. Geçende televizyonda izledim bir meslektaşım “Suriye kimyasal silah kullandığını kabul etti” dedi. Şöyle bir yanlışları var. Esad hiçbir zaman “bende kimyasal silah yok” demedi, “kimyasal silah kullanmadım” dedi. bir kere, kimyasal silahın olmadığını söyleyemez çünkü kimyasal silahı Fransa’dan, İngiltere’den, Almanya’dan aldığını herkes biliyor. Kimyasal silahı olan ama bunu kullanmayan bir ülkeden bahsediyoruz. Şimdi kullanmadığı bu silahları Rusya’nın ve başka kuruluşların da denetiminde teslim etmeye hazır bir Esad var.

TERÖR DALGASI TÜRKİYE’YE SIÇRAR MI?

Bu terör dalgasının Türkiye’ye de sıçrama olasılığı var mı? Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün endişeleri ne kadar haklıdır?

Ben o endişelere katılıyorum. Türkiye artık bir Ortadoğu ülkesi. Ortadoğu’yu olumsuz bulduğumdan değil, Ortadoğu’nun sorunlarının taşındığını belirtmek için bu cümleyi kuruyorum. Türkiye artık Ortadoğu ülkesidir.

Bugün AKP iktidarı bütün bu Suriye politikasından vazgeçse, bu teröristlerin hedefi olur. PYD ile El Kaide’nin orada çatıştığı güç ile Türkiye Kürt meselesinden ötürü şöyle bir ilişkiye geçince sen nasıl benim çatıştığım güçle ilişkiye geçersin diyerek Türkiye’nin Somali Büyükelçiliği’ni bombaladı.

Ülkemizin çeşitli yerlerinde intihar bombacıları eyleme geçebilirler. Uyuyan hücreleri olduğunu söyleyip duruyorlar. Kuşkusuz sinagog eylemi var. HSBC saldırısı da çok can kayıplıydı. Her an saldırılar olabilir.

Türkiye artık böyle bir ülke. Bunun bedeli de kuşkusuz AKP tarafından bize ödetilmiş oluyor. Abdullah Gül’ün bunu söylemiş olması da doğrudur. Cumhurbaşkanının eline herhalde konmuş bir takım istihbarat bilgileri de vardır.

“TERÖRİSTLERİ TÜRKİYE SINIRINDAN ATMAK ZOR”

Hep söylüyoruz, hep konuşuluyor bir kez daha tekrarlayalım. En uzun sınır Türkiye ile Suriye arasında. Bu sınırı iki ülke beraber koruyabilirler ancak, ne Türkiye ne de Suriye tek başına koruyabilir. Beraber koruyorlardı ki orada bile sorun çıkıyordu. Şimdi bu ülkelerden birisi Türkiye teröristlere bu kapıyı açmış, oraya teröristleri yığmış. Onları oradan söküp atmasına imkan yok. Bugün Suriye ile beraber o sınırı korumaya karar verseler bile imkansız.

26 Eylül 013- Rusyanın sesi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.