Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

ABD'nin St. Louis kentindeki Soruşturma Kurulu, Ferguson'da silahsız 18 yaşındaki siyahi genci öldüren polis Wilson'un yargılanmasına gerek olmadığına karar verdi.

 

Kararın ardından başta Ferguson kasabası olmak üsere ülke genelinde gösteriler başladı.

Jürinin günlerdir süren değerlendirmesinin ardından St. Louis kentinin Ferguson kasabasında Brown'u öldüren polis memuru hakkındaki karar açıklandı. 9'u beyaz ve 3'ü siyahiden oluşan 12 kişilik jürinin kararını St. Louis Savcısı Robert McCulloch birçok televizyon kanalından canlı yayınlanan basın toplantısı ile açıkladı.

Jürinin olayın gerçekleştiği anda ve ardından toplanan fiziki delilleri incelediğini ve birçok görgü tanığını dinlediğini kaydeden McCulloch, detaylı bir sürecin ardından polis memuru Wilson'ın "kendisine verilen yetkiler dahilinde hareket ettiği ve cezai yargılamaya gerek görülmediğine" karar verildiğini söyledi.

Jüri üyelerinin kararları ve kimin ne yönde oy kullandığı bilgilerinin gizli olduğunu ve açıklanmayacağını da belirten McCulloch, soruşturma sürecinde kayıt yapılmadığını da dile getirdi.

 

GÖSTERİLER BAŞLADI

Öldürülen siyahi genç Michael Brown'ın ailesi "karardan büyük hayal kırıklığı duyduklarını ancak karara ilişkin yapılacak protesto gösterilerinin barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesini" istediler. Kararın ardından başta Ferguson olmak üzere birçok ABD kentinde gösteriler düzenleniyor.

 

Polis, Ferguson'daki göstericileri dağıtmak için gaz bombası kullandı. Gösterilerin başladığı noktalarda geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

New York'ta Union Square'da toplanan yaklaşık bin kişilik topluluk, kararın açıklanmasının ardından polis barikatını yararak Wall Street yönüne doğru yürüyüşe geçti.

 

OBAMA: GÖSTERİLER BARIŞÇIL OLMALI

ABD Başkanı Barack Obama, Ferguson'da jürinin 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown'ı vurarak öldüren polis memurunun yargılanmasına gerek olmadığına karar vermesinin ardından gösterilerin barışçıl şekilde yürütülmesini istedi. Kararın açıklanmasının ardından Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçen Obama, "bazı insanların bu karara katıldığını, bazılarının ise çok büyük hayal kırıklığına uğradığını ve bu konudaki reaksiyonların anlaşılır olduğunu" söyledi.

 

Barışçıl protesto çağrısında bulunan Michael Brown'ın ailesine katıldığını ifade eden Obama, "Michael Brown'un ailesi herkesten daha çok kayba sahip, onların bu isteklerini onurlandırmalıyız" diye konuştu.

 

Obama, ABD'nin kanunlar ülkesi olduğunun altını çizerek, karardan öfke ve hoşnutsuzluk duyanlar olsa da Amerikalıların jürinin verdiği kararı kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

 

MİSSOURİ'DE OLAĞANÜSTÜ HAL

ABD'de siyah bir gencin öldürülmesiyle başlayan gerginliklerin yaşandığı Missouri’de Vali Jay Nixon, olaylarla ilgili jürinin kararı öncesi 18 Kasım tarihinde olağanüstü hâl ilan etmişti. St. Louis'de Ulusal Muhafız Birlikleri kritik binaları koruma altına alırken Vali Nixon, halka ''barış, karşılıklı saygı ve itidal'' çağrısında bulundu.

 

St. Louis Belediye Başkanı Slay de barışçıl protestolara müsade edileceğini ancak özel mülke zarar verilmesine müsamaha gösterilmeyeceğini belirtti.

 

POLİS MEMURU AÇIĞA ALINMIŞTI

St. Louis kentinin Ferguson kasabasında 9 Ağustos'ta Brown'ın, polis memuru Wilson tarafından defalarca vurulduktan sonra ölmesi, ülke genelinde protesto gösterileriyle birlikte ırk ayrımcılığı iddialarını beraberinde getirmişti. Olayın ardından polis memuru Wilson açığa alınmış ancak hakkında herhangi bir dava açılmamıştı.

 

St Louis Savcısı Bob McCulloch davayla ilgili daha önce yaptığı açıklamasında, jürinin Wilson'ın yargılanıp yargılanmamasıyla ilgili kararını Kasım ayının sonuna doğru vereceğini bildirmişti.

25 Kasım 014- Rusya’nın sesi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.