Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Şii grup adına başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan televizyon yayınında, 'Devrimci Komitelerin' 551 kişilik yeni parlamento kurmakla görevlendirildiği bildirildi.


Yemen'de Husi güçler, parlamentoyu feshettiklerini ve yeni bir meclis kuracaklarını açıkladı.

Şii grup adına başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan televizyon yayınında, 'Devrimci Komitelerin' 551 kişilik yeni parlamento kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

İsyancılar ayrıca geçici hükümet görevini üstlenecek beş kişilik bir başkanlık konseyinin kurulduğunu da duyurdu.

Yemen'de isyancı Husilerin başkent Sana'da kontrolü ele geçirmesini protesto eden Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile Başbakan Halid Mahfuz Bahhah liderliğindeki hükümetin geçen ay istifa etmesinden bu yana büyük bir siyasi bir boşluk yaşanıyor.

İsyancıların açıklamasında "Yemen'i güvenli sulara taşıyacak yeni bir dönem başladı." denildi.

Açıklamada bir seçim takvimi ya da istifa eden eski Cumhurbaşkanı Hadi'nin durumunun ne olacağı konusunda bilgi verilmedi.

Husiler kendilerine verilen desteği göstermek için açıklamanın yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çok sayıda siyasi ve askeri lider ile aşiret reislerini de topladı.

Ancak Husiler, ülkenin kuzeyinden gelen bir Şii azınlık.

Sünni aşiretler ile güneydeki liderlerin bu açıklamayı kabul etmemesi ve Yemen'in daha da büyük bir kargaşaya sürüklenmesi ihtimali bulunuyor.

Husileri İran'ın desteklediği iddia ediliyor ancak taraflar bu iddiayı reddediyor.

Associated Press ajansı Yemen'deki durumun, Yemen El Kaide'sinin işine yarayabileceği, bunun da ABD'nin ülkedeki operasyonlarını tehlikeye atabileceği değerlendirmesini yapıyor.

Yemen hükümeti bir süredir ABD'nin insansız hava araçlarının yardımıyla yerel el Kaide güçlerine karşı mücadele ediyor.

Olaylar nasıl bu noktaya geldi?

Arap Baharı'ndan ilham alan protestocular 2011'de Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'i devirdiğinden beri Yemen istikrarsızlıkla boğuşuyor.

Ülkenin kuzeyinde elde ettikleri zaferlerden cesaret alan Husilerin lideri Abdülmelik el Husi, Ağustos ayının ortalarında Cumhurbaşkanı Hadi'den ülkenin yoksullarına zarar veren ödenekleri kaldırmasını ve "yozlaşmış" hükümetin yerine Yemen'in çeşitli fraksiyonlarını daha iyi temsil eden bir hükümet gelmesini talep etmişti.

Kriz bundan sonra, binlerce Husi destekçisinin Sana'da başlattığı eylemlerle tırmanışa geçti.

Eylül ayında Hadi hükümeti dağıtmaya ve petrol fiyatlarını yüzde 30 oranında indirmeye razı oldu.

Ama bu girişim Husiler tarafından yetersiz olduğu gerekçesi ile reddedildi.

Eylül ayı ortalarında Husilerle askerler arasında şehir merkezinde şiddetli çatışmalar meydana geldi.

Husiler geçen ay Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ve bazı hükümet binalarını ele geçirdi.

Taraflar arasında yapılan anlaşma da yürümeyince, Cumhurbaşkanı ile hükümet istifa noktasına geldi ve bugünkü gelişmelere zemin hazırlandı.

6 Şubat 2015-BBC

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.