Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Rusya'dan bildiren haber kaynakları, önde gelen muhalif politikacı Boris Nemtsov'un vurularak öldürüldüğünü haber geçti.

Rus haber ajansı Interfax, Nemtsov'a Moskova merkezinde dört defa silahla ateş edildiğini yazdı.

Rusça yayın yapan Meduza haber sitesi, Nemtsov'un bir kadınla Kremlin yakınlarında yürürken, birkaç kişinin bir araçtan çıkarak politikacıyı vurduğunu bildirdi.

Nemtsov'un partisi RPR-Parnassus'tan meslektaşı Ilya Yaşin, politikacının öldüğünü doğruladı.

Rusça yayın yapan lenta.ru haber sitesine konuşan Yaşin, "Maalesef Boris Nemtsov'un cesedi şu anda önümde duruyor. Bolşoy Zamoskvoretski köprüsündeyim. Cesedi ve etrafındaki çok sayıda polisi görebiliyorum" dedi.

Boris Nemtsov kimdir?

Nemtsov, 1990'lı yıllarda Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in hükümetinde başbakan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Rusya'nın en büyük şehirlerinden Nijniy Novgorod'da vali olarak görevliyken, ekonomik reformdaki başarısıyla ün kazanmıştı.

Nemtsov, Yeltsin hükümeti düştükten sonra yönetimin başına geçen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e muhalif açıklamalarda bulunmuştu.

Muhalif politikacı, 31 Aralık 2010 tarihinde hükümet karşıtı protestoya katıldığı için gözaltına alınmış, 15 günlük hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gözaltılar ve hapis cezası ABD ve uluslararası hak örgütleri tarafından kınanmıştı.

Nemtsov, Moskova'da 2011 yılında gerçekleştirilen 6 Aralık eylemlerinde de yüzlerce protestocuyla birlikte gözaltına alınmıştı.

55 yaşındaki politikacı evli ve dört çocuk sahibiydi.

27 Şubat 2015-BBC

.........................

Putin: Nemtsov cinayeti, sipariş üzerine yapılan bir provokasyon

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Boris Nemtsov’un öldürülmesiyle ilgili "Bu acımasız cinayet, sipariş belirtilerine sahip ve kesinlikle provokasyon niteliği taşıyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rus muhalif siyasetçi Boris Nemtsov'un öldürülmesinin ardından derhal bilgilendirildiği açıklandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin'in Rusya Soruşturma Komitesi, İçişleri Bakanlığı ve Federal Soruşturma Komitesi'ne (FSB) soruşturma grubu kurarak öldürülen siyasetçi ile ilgili soruşturmayı kontrol altına alma talimatı verdiğini bildirdi.

Peskov, "Putin, bu acımasız cinayetin sipariş belirtilerine sahip olduğunu ve kesinlikle provokasyon niteliği taşıdığını kaydetti" dedi.

TAZİYELERİNİ İLETTİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Boris Nemtsov'un yakınlarına taziyelerini ilettiğini açıkladı.


Kaynak; 28 Şubat 2015-sputnik

http://tr.sputniknews.com/rusya/20150228/1014216612.html#ixzz3T1JJqrqm

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.