Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

2008’de Yahudi kökenli Rothschild Aile Bankasında finans uzmanı olarak çalışmaya başladıktan Kısa süre sonra Bankanın Ortağı oldu....

 

 

Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanı Macron

 

Fransa cumhurbaşkanlığının ikinci tur seçimlerini En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron oyların yüzde 65'ini kazanarak Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Fransa cumhurbaşkanlığının ikinci tur seçimlerini En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron kazanarak Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Macron oyların yüzde 65'ini alırken rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 35'te kaldı.

Fransa'daki iki turlu seçim sisteminde Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda yüzde 50 salt çoğunluğu elde edilmesi gerekiyor. Seçimlerde ilk turda "kalple" ikinci turda "akılla" seçim yapıldığı söylenir.

23 Nisan'da yapılan seçimde 11 aday arasından Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi. Macron yüzde 23,86 oy, Le Pen ise yüzde 21,43 oy alarak ikinci tura kalmıştı.

Seçimin ilk turunda merkez sağ ve solu aşırı sağ aday Marine Le Pen ile birlikte yarış dışı bırakan Macron, aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu.

Yeni cumhurbaşkanının görevi 14 Mayıs'a kadar François Hollande'dan devralması bekleniyor.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Emmanuel Macron, görevi devraldığında ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak

Macron: AB yanlısı, liberaldevil

* Ekonomide liberalliği savunuyor. Ekonomi bakanı olduğu dönemde liberal viraja soktuğu ekonomi anlayışını devam ettirecek.

* Diğer adayların aksine Avrupa Birliği yanlısı. Bütün mitinglerinde AB bayrakları taşındı.

* François Hollande'ın çalışma alanındaki birçok politikasını devam ettirecek ancak 120 bin memurun işine son vererek 60 milyon Euro tasarruf etmek istiyor.

* “Ne sağcıyım, ne solcu” diyerek ülkenin tüm vatandaşlarının aynı gemide olacağını söylüyor. Kadınların doğum izninde iyileştirme, emeklilikte yeni bir sistem öngörüyor.

* Marine Le Pen ve François Fillon gibi haklarında soruşturma açılan adayların seçime katılmamasını talep ediyor.

Macron kimdir?sad

Emmanuel Jean-Michel Frederic Macron, 21 Aralık 1977’de Fransa’nın Amiens kentinde doğdu.

Doktor bir anne ve nörolog bir babanın oğlu. Kendisinden iki yaş büyük erkek kardeşi ve 5 yaş küçük kız kardeşi var.

Macron, küçüklüğünde piyano dersi aldı. Piyanodaki ustalığı ona yıllar sonra profesyonel hayatında “Finansın Mozartı” lakabının takılmasına sebep oldu.

İlk eğitimini Cizvit ve Katolik kilisesinin kontrolündeki okullarda aldı. Daha sonra Paris X-Nanterre üniversitesinden felsefe, Siyasi Etüdler Enstitüsü’nden (IEP) siyaset bilimi diploması aldı.

Fransa’da son 60 yılın yöneticilerinin vazgeçilmez okulu olarak gösterilen Ulusal İdarecilik Okulu’ndan (ENA) mezun oldu. Macron, 15 yaşındayken tanıştığı tiyatro öğretmeni Brigitte Trogneux ile 2007'de evlendi. İlk evliliğinden üç çocuğu olan 64 yaşındaki Trogneux'in yedi de torunu bulunuyor.

Macron 2004-2008 yılları arasında maliye müfettişi olarak çalıştı. Dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye ekonomi alanında bir reform paketi raporu hazırlayan ekonomist ve yazar Jacques Attali, Macron’u yardımcısı olarak yanına aldı.

Devlet memurluğundan istifa eden Macron, kariyerini özel sektörde devam ettirerek Rotschild Bankasında işe girdi. François Hollande döneminde 34 yaşındayken Ekonomi Bakanı oldu.

2016’nın nisan ayında isim ve soyisminin baş harfleriyle başlayan En Marche (Yürüyüş) Hareketi’ni kuran Macron, aynı yıl ağustos ayında da Ekonomi Bakanlığından istifa ederek cumhurbaşkanlığı seçimleri için bağımsız adaylığını ilan etti.

Skandallarla dolu bir ön seçim ve kampanya döneminde Macron, rakiplerinin aksine anketlerde oy oranını sürekli artırdı.

07 Mayıs 017-Bianet- (NV)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.