Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Çatışmalar polisin, "Cehenneme Hoşgeldiniz" ve "G20'yı Yok Et"

yazılı pankartların taşındığı eylemde, bir grup Kapitalizm Karşıtı göstericiye müdahalesiyle başladı... (iki haber)

 

Polis, maskeli protestoculara basınçlı su ve biber gazıyla müdahale ederken, eylemciler taşlar, şişeler ve havai fişeklerle karşılık verdi.

 

Almanya'nın Hamburg kentinde başlayacak G20 zirvesi öncesi polis ve protestocular arasında çatışma çıktı.

Polis, çatışmaların ardından yürüyüşün organizatörlerinin eylemi iptal ettiğini, ancak çok sayıda göstericinin sokaklarda kaldığını açıkladı.

Olaylarda en az bir kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Aralarında ABD Başkanı Donald Trump'ın da bulunduğu dünya lideri Hamburg'da bir dizi konuyu ele alacak.

Çatışmalar polisin, "Cehenneme hoşgeldiniz" ve "G20'yı yok et" yazılı pankartların taşındığı eylemde, bir grup kapitalizm karşıtı göstericiye müdahalesiyle başladı.

Polis, maskeli protestoculara basınçlı su ve biber gazıyla müdahale ederken, eylemciler taşlar, şişeler ve havai fişeklerle karşılık verdi.

En az bir araç ateşe verilirken, bazı iş yerlerinde maddi hasar olduğu açıklandı.

Telif hakkı Reuters

Zirve sırasında 100 bin kadar eylemcinin kentte eylem yapması bekleniyor. Polis daha önce şiddet olayları çıkabileceği uyarısında bulunmuştu. er of homemade weapons.

G20'deki anlaşmazlıklar

Zirvede ise liderler aralarında iklim değişimi ve ticaretin de bulunduğu bir dizi konuda görüş ayrılığı yaşıyor.

Trump'ın Alman Başbakanı Angela Merkel ile bir saat süren görüşmesinde Kuzey Kore, Ortadoğu, Ukrayna ve diğer konuların ele alındığı bildirildi.

Merkel geçen hafta zirvede ABD'nin çekildiği Paris İklim Anlaşması'nın ele alınacağını söylemişti, ancak daha sonra zirvenin ev sahipi olarak uzlaşma arayacağını vurguladı.

 

06-07-BBC-Haberler-com

Deutsche Welle/ G20 karşıtı protestoculara polis müdahalesi

Hamburg'ta G20 Zirvesi'ni protesto etmek amacıyla Liman'da bir araya gelen göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Polis göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı.

 

Hamburg'ta G20 Zirvesi'ni protesto etmek amacıyla bir araya gelen göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Hamburg polisi, kentin Balık Pazarı’nda toplanan protestocuları dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı. 

Polis tarafından yapılan açıklamada "Welcome to Hell" (Cehenneme Hoşgeldin) adlı gösteriye katılan yaklaşık 12 bin protestocudan bininin maskeli olduğu ve polise şişe, sopa ve birçok farklı cisim fırlattığı bildirildi.

Hamburg Polisi G20 karşıtlarına müdahele etti

Polisin bunun üzerine protesto geçidini durdurarak, göstericilere  maskelerini çıkarma çağrısında  bulunduğu ancak buna uyulmadığı bildirildi.  Hamburg polisi yaptığı açıklamada, G20 karşıtı protesto gösterisinde çıkan arbededen "Kara Blok" (Schwarze Blok) adlı radikal solcuları sorumlu tuttu. Polis ilk önce bu grubun barışçıl protestoculardan ayırılmaya çalışıldığını ancak bunun mümkün olmaması üzerine göstericilere müdahale etmek zorunda kalındığını duyurdu. Çıkan arbedede 6 polisin yaralandığı belirtildi.

Bazı araçlar ateşe verildi

İzin verilen yasal gösterilerden olan geçitte, iki helikopter ve tam donanımlı yüzlerce polis görev aldı. Protestocular polislere ıslık çalarak ve "defolun" sloganları atarak karşılık verdi. Göstericilerin ellerinde taşıdıkları dövizlerde "Cehenneme Hoşgeldin" (Welcome to Hell), "Blokaj, Sabotaj, Demontaj - G20’ye Hayır" sloganları yer aldı.

Polis, Hamburg Limanı’ndaki Balık Pazarı ve çevresini trafiğe kapattı. Maskeli grupların ara sokaklarda toplanmaya başladıkları ve barikatlar kurdukları bildirildi.

Protestoyu canlı olarak takip DW Türkçe ekibi bazı araçların ateşe veridiği görüntüler kaydetti. Organizatörler gösterinin bittiğini duyurdu ve dağılma çağrısında bulundu. 

© 07 Temmuz 017-Deutsche Welle Türkçe

afp/dpa, BD/HT

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.