Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Çin Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore hakkında alınan Yaptırım Kararına Harfiyen Uyacaklarını açıkladı. Çin, Kuzey Kore'nin en sıkı müttefiki ve bir numaralı ticari ortağı sayılıyor.

 

Çin Halk Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore hakkında aldığı yaptırım kararlarının titizlikle uygulanacağı taahhüdünde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Güneydoğu Asya Devletler Topluluğu ASEAN'ın Manila'daki buluşmasında yaptığı konuşmada, "Kuzey Kore ile geleneksel sıkı ekonomik ilişkiler içinde olmalarından dolayı en ağır bedeli kendilerinin ödeyeceğini" söyledi.

(En baştaki foto, ÇKP şefi, Xi Jinping, yanındaki cılız maydonoz, dışişleri bakanı Wang Yi)

 

Wang Yi, "nükleer silahların yayılmasını önleme sisteminin güçlendirilmesi ve bölgede barış ve istikrarın korunabilmesi için Çin'in daha önceki kararlarda olduğu gibi BM'in yeni yaptırım kararlarını da eksiksiz yerine getireceğini" belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Güvenlik Konseyi kararlarının aynı zamanda kesintiye uğrayan Kuzey Kore, Güney Kore, Çin, Rusya, Japonya ve ABD arasındaki altılı görüşmelerin yeniden başlatılmasını da öngördüğünü hatırlattı.

Wang Yi bu hususun Güvenlik Konseyi'nde ABD tarafından da desteklendiğini dile getirdi.

Kuzey Kore Yılmıyor

Çin, Kuzey Kore'nin en sıkı müttefiki ve bir numaralı ticari ortağı sayılıyor. devil

Balistik füze ve nükleer denemelerinden vazgeçmeyen Kuzey Kore'ye 2006 yılından bu yana BM kararları doğrultusunda yaptırım uygulanıyor.

BM Güvenlik Konseyi ABD'nin ısrarı üzerine Cumartesi günü toplanarak ihracat gelirlerinin üçte bir oranında azaltılması amacıyla temmuz ayında iki balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'nin dışarıya kömür, demir, kurşun ve balık satmasını yasaklamıştı.

Son denemede kullanılan füzenin ABD topraklarını da menzili içine alacak kapasitede olduğu açıklanmıştı.

Kuzey Kore yaptırım kararlarına rağmen nükleer programından vazgeçmeyeceğini duyurdu ve ABD'ye nükleer saldırı tehdidinde bulundu.

© 08 Agust 017-Deutsche Welle Türkçe

DW, Reuters/AG, BÖ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.