Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İspanya’nın Bask bölgesinde 40 binden fazla kişi hükümetin Katalonya'nın özerkliğini askıya almasını protesto etti. Yürüyüşte, "155'inci maddeye hayır. Demokrasi ve tayin hakkı” yazılı pankart taşındı...
 
Bilbao kentinde 40 binden fazla kişi, İspanyol hükümetinin Katalonya'nın özerkliğini askıya almasını protesto etti. Gösteriye Bask Bölgesi'nin bağımsızlığını savunan gruplar, solcu Podemos hareketi ve sendikalar destek verdi.
 
Yoğun yağmur altında gerçekleşen yürüyüşte "155'inci maddeye hayır. Demokrasi ve tayin hakkı” yazılı bir pankart taşındı.
 
Madrid, Katalonya'nın bağımsızlık ilanı üzerine anayasanın 155'inci maddesini dayanak göstererek bölgenin özerkliğini askıya almıştı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy bölgede 21 Aralık'ta seçime gidileceğini açıklamıştı. 
 
Feshedilen Katalan hükümetten dokuz bakan isyan suçlamasıyla tutuklandı. Belçika'da bulunan Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkartıldı.
 
Bask Milliyetçi Partisi Katılmadı cool(aşağılık pislikler!d.d.com)
 
Bask bölgesinin bağımsızlığını savunan Sortu partisi lideri Arnaldo Otegi, hükümetin Katalonya'ya yaklaşımını eleştirdi. Otegi "Mevcut durumda Baskların, bugün yaptığımız gibi sokaklara çıkması ve bu duruma karşı gelmek için halkçı, demokratik bir duvar örmesi şart” diye konuştu. 
 
(Foto, Katalon lider Carles Puigdemont)
 
Birçok ayrılıkçı partinin katıldığı gösteriye özerk bölgenin yönetiminde olan Bask Milliyetçi Partisi resmi olarak katılmadı.
 
Sortu partisi ETA'nın kapatılan siyasi kanadı Batasuna partisinin yerine kurulmuştu. Bask bölgesinin bağımsızlığını savunan ayrılıkçı ETA örgütü Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. 
 
1959 yılında kurulan örgüt, 829 kişinin ölümünden ve binlerce kişinin yaralanmasından sorumlu tutuluyor. ETA 2011 yılında ateşkes ilan etmiş ve bu yıl silah bırakmaya başlamıştı.
 
AFP,AP,Reuters/EC,BW
 
©05 Kasım 017-Deutsche Welle Türkçe

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.