Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesini öngören kararı oy birliğiyle onaylandı...

 

Böylece Güvenlik Konseyi'nde ilk kez Suriye krizine ilişkin bir karar alınmış oldu.
 
2118 sayılı karar için dün (27 Eylül) yapılan oylamada, Güvenlik Konseyi'ne üye 15 ülkenin tamamı "evet" oyu kullandı. Karar gereği Suriye'deki kimyasal silahlar, Uluslararası Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütü tarafından belirlenen prosedürlere göre, mümkün olan en kısa sürede yok edilecek.

Suriye'deki bütün taraflara, kimyasal silahların kullanılması, geliştirilmesi, üretilmesi, elde edilmesi, depolanması ve transfer edilmesi konularında yasak getirilecek. Suriye hükümetinin, hiçbir ön şart sunmadan kimyasal silahların denetimi konusunda işbirliği yapması ve denetçilerin can güvenliğini sağlaması gerekiyor.
 
Kararda, kimyasal silahların yok edilmemesi halinde Suriye'ye askeri operasyon düzenlenebileceğine dair bir ibare yer almıyor.
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararın tarihi önem taşıdığını vurguladı. Ban Ki-moon, Suriye'de kimyasal silahların yok edilmesi ve denetlenmesi konusunda yapılan taahhütleri olumlu karşıladığını ifade ederek, kararın uygulanmasına destek olmak için BM'nin tüm hazırlıkları tamamladığını söyledi. Ban Ki-moon ayrıca, Suriye konulu 2. Cenevre Toplantısı'nın Kasım ayı ortasında düzenlenemesini arzuladıklarını kaydetti.
 
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi basına verdiği demeçte, adı geçen kararın savaşa sürüklenmek üzere olan Suriye'yi barış yoluna soktuğuna dikkat çekerek, Suriye krizinin siyasi yöntemle çözülmesine fırsat tanındığını belirtti.

Kararın, Güvenlik Konseyi'nin etkisini ve konsey üyelerinin dayanışmasını gösterdiğine işaret eden Wang Yi, Çin'in bu gelişmeyi olumlu karşıladığını söyledi. Wang Yi ayrıca, krizin siyasi yolla çözüm süreci ile kimyasal silahların yok edilme işleminin eş zamanlı uygulanması gerektiğini ifade etti.

28 Eylül 014-CRI-Chin Radyosu

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.