Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

AB, ABD'ye yanıt olarak, yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı, geçici listede; motosiklet, nevresim, ruj, çelik gaztankı, haddelenmiş çelik, boru, tüp, ızgara, lavabo, vantilatör, barbunya, pirinç, yaban mersini, tütün, puro gibi çeşitli ürünler bulunuyor.

 

 

 
 © REUTERS/AVRUPA
 
Avrupa Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström: ''Tedbir alınacak ABD ürünlerine yönelik hazırlık yapıyoruz. Geçici listeyi AB üyesi ülkelere danışıyoruz ve yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Listede çelik, sanayi ve tarım ürünleri mevcut.''
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri açıklaması, Avrupa’nın buna karşılık vermesi durumunda Avrupa yapımı araçlara vergi uygulama tehdidi savurmasının ardından Avrupa Birliği'nden (AB) 'resti gördüm ve artırıyorum' mesajı geldi.
 
'ŞİMDİLİK DANIŞMA SÜRECİNDEYİZ'devil
 
Brüksel'de ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergileriyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Avrupa Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, "Tedbir alınacak ABD ürünlerine yönelik hazırlık yapıyoruz. Bu geçici listeyi AB üyesi ülkelere danışıyoruz ve yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Bu listede çelik, sanayi ve tarım ürünleri mevcut'' dedi. 
 
Trump'a misilleme olarak gümrük vergileri artırılabilecek Amerikan malları listesinde yerfıstığı ezmesi, portakal suyu ve viski dikkat çekti.
 
'ADİL DEĞİL, KURALLARA AYKIRI'devil
 
AB stratejisinin 3 aşamalı olduğunu, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları içerisinde diğer ülkelerle koordineli bir yaklaşım geliştirdiklerini, bu durumun önemli bir ekonomik etki doğurması halinde alınacak tedbirleri hazırladıklarını ve ekonomik etkiye göre diğer ABD ürünlerine karşı tedbirler alacaklarını anlatan belirten Malmström, ABD'nin uygulayacağı gümrük vergilerinin adil bulunmadığına dikkati çekip "ABD'nin uygulamayı planladığı vergilerin DTÖ kurallarına uygun olduğundan şüphe duyuyoruz'' dedi.
 
'ADİL VE ORANTILI KARŞILIK'devil
 
"Bu vergilerin AB'ye zararı dokunur. Bu vergiye karşı adil ve orantılı biçimde karşılık verilir. DTÖ kurallarıyla uyumlu ve orantılı bir biçimde tedbir alacağız'' diye konuşan Komisyon üyesi, tek taraflı, korunmacı politikalar yerine ortaklaşa çalışılması, ayrıca AB'nin bu gümrük vergisi uygulamasına tabi olmaması gerektiğini vurguladı.
 
'ABD'DE İSTİHDAM YARATIYORUZ'
 
Trump'ın AB'nin olası misillemesine Avrupa araçlarına ilave vergiler uygulayarak karşılık verme tehdidine de ''AB şirketleri ABD'de 2 milyon araba üretiyor. Bu şirketler ABD'de istihdam sağlıyor'' ikazı yaptı.
 
LİSTEDE YOK YOKdevil
 
AB kaynaklarına göre, AB'nin ABD'ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı geçici listede, fıstık ezmesi, kot pantolon, motosiklet, nevresim, ruj, çelik gaz tankı, haddelenmiş çelik, boru, tüp, ızgara, lavabo, vantilatör, merdiven, yat, barbunya, pirinç, viski, yaban mersini, portakal suyu, tütün, puro gibi çeşitli ürünler bulunuyor.
 
AB ve ÇİN'DEN SERT TEPKİdevil
 
Trump, ticaretteki korumacı politikaları çerçevesinde, tüm ülkelerden ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacağını açıklamıştı.
 
Buna Çin ve AB büyük tepki gösterdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB ile ABD arasında ticari ilişkilerde denge sağlamak için birkaç gün içerisinde 'misilleme' yapılacağını belirterek şu çıkışı yapmıştı:
 
"Ulusal güvenlik gerekçesi olmadan atılan bu adımla ABD kendi sanayisini korumaya yönelik bariz bir müdahalede bulunuyor. Bu adımı esefle karşılıyoruz. Korumacılık, çelik sektöründeki ortak sorunun yanıtı olamaz.''
 
07 Mart 2018-sputnik

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.