Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Aldığı emekli maaşı ile yaşayamayan emekliler arasında çalışmak zorunda kalanların sayısı katlanarak artıyor...

 

 

Nüfus içinde yaşlıların sayısı yükselmeye devam ederken, yaşlanmanın getireceği toplumsal ve ekonomik sonuçların yarattığı endişe de giderek büyüyor. 
 
Aldığı emekli maaşı ile yaşayamayan emekliler arasında çalışmak zorunda kalanların sayısı katlanarak artıyor.
 
Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre Almanların üçte ikisi nüfus yapısının değişmesinin yaşlılıkta fakirleşmeye, emeklilik yaşının yükseltilmesine ve emeklilik primlerinin artmasına yol açacağını düşünüyor. 
 
Nüfustaki yaşlanmanın sorunlara yol açacağını belirtenlerin oranı 2014 yılında yüzde 55 iken bu oran üç yılda yüzde 65’e çıktı.
 
GELECEĞİN MESLEĞİ: BAKICILIK
 
Araştırmayı yöneten Andre Schleiter “resmi emeklilik yaşından önce çalışma hayatına son vermek isteyenlerin oranındaki düşüşün kendileri için sürpriz olduğunu” söyledi. Anketin şaşırtıcı bir diğer sonucu da, ankete katılanların çoğunluğunun Almanya’yı toplumsal risklerin beklediğini düşünmesi.
 
Bertelsmann Vakfı’nın anketine göre Almanlar hükümetin yaşlılara bakıcılık mesleğini cazip hale getirmesini arzuluyor. Nüfustaki yaşlanmaya karşı alınabilecek önlemler konusunda ankete katılanların somut önerilerde bulunmaları da dikkat çekti.
 
VdK: Kadın yoksulluğuyla mücadele edilmeli!
 
''Sosyal Birlik VdK da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi yaptığı açıklamada yeni hükümetten kadın yoksulluğunu ortadan kaldıracak tedbirler almasını talep etti.
 
VdK’ya göre kadın yoksulluğunun bir çok sebebi var. VdK Başkanı Ulrike Mascher, „Eksik çocuk bakımı, annenin işle aile yaşamını uyumlu olarak sürdürmesini zora sokan yarı zamanlı çalışma ve düşük ücret sekötöründeki çalışma koşulları yaşamaya yetmiyor“ dedi. 
 
Öncelikle emeklilerin yaşlılıkta yoksulluğunun yok edilmesi gerekiyor. VdK, kaç çocuğu olursa olsun tüm annelerin iyileştirmelerden yararlanmasını istedi.
 
VdK’ya göre tüm işverenler tek başına çocuk yetiştirenlere yaşamını sürdürebilmesini sağlayacak aile dostu çalışma modelleri sunmalı. 
 
Bundan başka çocuk bakım yerlerinin ve tam gün okulların genişletilmesi için çalışmalar hızlandırılmalı. 
 
09 Mart 2018-radyo kassel

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.