Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Yeşiller partisi milletvekili Jürgen Trittin, Trump'ın paylaşımlarıyla ilgili olarak; "Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Suriye'ye gideceği sırada Twitter üzerinden Rusya'ya savaş ilan etmek sorumsuzluktur...

"Önce vurup, ardından araştırma yapma taktiği George W. Bush'a ait" dedi

 

ABD Başkanı Donald Trump’un Suriye’ye saldırılacağı sinyalini veren açıklamaları, Almanya’da geniş yankı buldu.

ABD ve Rusya arasında giderek tırmanan Suriye gerilimi uluslararası alanda endişe ile izleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabından Suriye'ye saldırı düzenleneceğine ilişkin yaptığı paylaşımlara Almanya'da farklı siyasi partilerden tepki geldi.

Trump'a en sert tepkiyi Yeşiller partili milletvekili Jürgen Trittin gösterdi.

Trittin, Trump'ın paylaşımlarıyla ilgili olarak "Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Suriye'ye gideceği sırada Twitter üzerinden Rusya'ya savaş ilan etmek sorumsuzluk" dedi. "Önce vurup, ardından araştırma yapma taktiği George W. Bush'a ait" diye konuşan Trittin, Trump'ın açıklamalarının Suriye'deki durumdan daha çok ABD iç politikasındaki baskıyla ilgisi olduğunu ifade etti.

(foto, Jürgen Trittin)

 

CDU'lu Kiesewetter: AB ve ABD ortak hedef belirlemeli 

 

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili dış politika uzmanı Roderich Kiesewetter ise Trump'ın açıklamalarının geçen hafta sonunda Duma'da düzenlendiği ileri sürülen kimyasal saldırının ardından geldiğini hatırlattı. DW'ye konuşan Kiesewetter,;

"BM Güvenlik Konseyi'nin Batılı üç büyük ülkesinin (ABD, İngiltere ve Fransa) Suriye'nin kimyasal silah kapasitesine hava saldırısı düzenlenebileceğini dile getirmeleri, Suriye'deki kimyasal saldırının ardından anlaşılır bir durum. Ancak ilan edilen bu cezalandırma, araç olmaktan amaç olmaya dönüşmemeli. Bizim bundan daha çok AB ülkelerinin ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve ABD ile ortak, yakın bir şekilde onayladığı stratejik bir hedefe ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Roderich Kiesewetter

Roderich Kiesewetter

Lindner: Şiddet tırmanabilir

 

Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner ise Suriye savaşının daha da şiddetlenebileceği uyarısında bulundu.

Lindner Berlin'de yaptığı açıklamada "Partim Suriye'deki muhtemel kimyasal saldırıyı korku ve endişe ile takip ediyor. Bu görmezlikten gelinemez. Ancak askeri müdahale seçeneği gündemde olsa da geçen yıllar askeri müdahalenin tek başına çözüm olmayacağını gösterdi" dedi. 

Christian Lindner

Christian Lindner

Lindner, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye düzenlenecek olası bir askeri müdahaleye katılmaları halinde Suriye krizinin NATO'ya taşınabileceği endişesini de dile getirdi.

 

Lindner bu nedenle Alman hükümetinin diplomatik adım atmak zorunda olduğunu belirtti.

Sol Parti askeri müdahaleye karşı

Sol Parti ise askeri müdahalelere ilkesel olarak karşı çıkıyor.

Sol Parti Meclis Grup Başkanları Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch tarafından yapılan açıklamada, "Alman hükümeti Batılı bir koalisyonun yönettiği bir saldırıyla ülkemizin anlamsız, sonuçları kestirilemeyen askeri bir tırmanışın içine çekilmesine izin vermeyeceğini ifade etmek zorunda" denildi.

Merkel'den Duma açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün Meseberg'de yaptığı açıklamada, Duma'daki muhtemel kimyasal saldırı konusunda, "Suriye rejimine işaret eden ciddi ipuçları var. Bu temelde daha sonra değerlendirmeler yapılacaktır" devildedi.

Merkel dün yaptığı açıklamada da Doğu Guta'da kimyasal silah kullanıldığından "şüphesi olmadığını" söylemiş, ancak olası saldırıyı kimin düzenlediği konusunda yorum yapmamıştı.

DW, AFP, dpa / HT, HS

© 11 Nisan 018-Deutsche Welle Türkçe

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.