Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bu sabah yaptıkları gösteride taşıdıkları pankartlarda personeli rahatlatacak bir Toplu Sözleşmesi yapılmasını istediler. Essenli Hemşire; 10 yıldır Hemşire olarak çalışıyorum, iş baskısı her yıl dahada kötüleşiyor. “Gece vardiyasında 2 kişi çalışıyoruz ve 36 hastadan sorumluyuz...

 

 

Düsseldorf'ta Verdi sendikasının sağlık uzmanlarının açıkladığı yeni anket sonuçlarına göre hastanelerdeki hemşire sayısı tartışmasız bir şekilde yetersiz.
 
Verdi sendikasının hesaplamalarına göre Alman hastanelerinde 80.000 hasta bakıcısı eksiği var. 
 
Buna göre tüm vardiyaları doldurabilmek için 370.000 hemşirenin yanı sıra çalışan sayısının yüzde 22 artması gerekiyor. rp-online, sendikanın 166 hastanede 13.000 çalışanla yaptığı anket sonucuna göre sadece Kuzey Ren-Vestfalya'daki hastanelerin yaklaşık 18.000 hemşire eksiğiyle çalıştığını yazdı.
 
(foto, Ameliyat için; 'sıradaki gelsin lütfen')
 
Yüzlerce Düsseldorf Uni-Kliniği çalışanı iş bıraktı
 
Bu sabah yaptıkları gösteride taşıdıkları pankartlarda personeli rahatlatacak bir Toplu Sözleşmesi yapılmasını istediler. „Böyle gitmez“ diyor Essenli hemşire.
 
O, 10 yıldır hemşire olarak çalışıyor, iş baskısı her yıl iyileşeceği yere daha da kötüleşiyor. “Gece vardiyasında 2 kişi çalışıyoruz ve 36 hastadan sorumluyuz. Tabi ki bedelini insanların ödediği hatalar yapılıyor” diyor.
 
Bu nedenle iki Uni kliniğinde 48 saat sürecek grev yapılıyor. Bakım personeli kendisini aşırı yük altında hissediyor: Birçoğu Part-time'a geçiyor, hasta olanların sayısı çok yüksek ve izinli olan personel hasta olan arkadaşının yerini doldurmak için çalışmak zorunda kalıyor.
 
Hemşire sıkıntısı Alarmı
 
İki gün içinde sadece grev yapılmayacak Almanya’nın değişik kentlerinden gelecek bakım personeliyle gösteri de yapılacak.
 
''Yeter artık: Kalifiye eleman açığı son bulsun!'' diyen sendika, Düsseldorf’ta yapılacak iki günlük eyalet sağlık bakanları konferansını bu duruma dikkat çekmek için kullanmak istiyor.
 
Ver.di geçtiğimiz aylarda tüyler ürperten bir rapor açıkladı. Bu rapora göre Alman kliniklerindeki personel 37,5 milyon saat fazla mesai yapıyor. Bu da her personelin 32,5 saat fazla mesai yaptığını gösteriyor. Bundan başka ücret farklılıkları da rahatsız edici durumda. Yaşlı bakıcıları hemşirelere göre daha az para alıyor. Yaşlı bakıcıları hemşirelere göre 600 euro daha az maaş alıyor.
 
Hasta ve yaşlı bakıcılarının durumunu neden bu kadar uzun anlattık?
 
Hastalandığımız zaman bize bakacak olanlar onlar. Ağır yük altında yorgun düşen bu insanların bize yeterince bakabilmesi mümkün değil. Yani sorun sadece onların değil hepimizin sorunu.
 
Westdeutsche Zeitung’un haberine göre Düsseldorf Uni-Kliniği, Kuzey Ren-Vestfalya'daki en büyük tıp merkezlerinden birisi. 30 ameliyathanede günlük 80 ila 120 ameliyat yapılıyor.
 
Geçen yıl, 50.000 hasta yataklı bakıma alındı ve 280.000'den fazla kişi de ayakta tedavi edildi.
 
19 Haziran 2018- radyo kassel

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.