Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Etkinliği, 10 farklı örgüt aylar öncesinden organize etti. Beklentiler  40 bin kişinin katılacağı yönündeydi. Ancak yanıldılar. Halk bir kez daha tarihin sayfalarını düz bir yolda yazmadığını daha gösterdi. Tertip komitesi 250 bin dolayında kişinin yürüyüşe katıldığını açıkladı.

 

 

(haberi, başkaları almasın diye  bozmuşlar,  asma zorluğu yaşadık ama kaldırmayacağız, özür dileriz. d.d.com)

Berlin tarihi bir güne tanıklık etti: Susmadı, susturulamadı...

Berlin caddeleri dün (13 Ekim 2018) tarihi bir güne tanıklık etti. Saatler 12.00’ı gösterdiğinde caddelerin havası değişti. İlk kez tanık olanlar garipsiyordu. Çünkü inanılmaz renkli görüntüleriyle karnaval havasındaydı. Ancak bu defa yüz binleri bir araya getiren neden, sıcak bir tartışmanın yanıtıydı. Irkçılığa, ayrımcılığa ve faşizme karşı tonları farklı ama ortak bir ses yankılandı Berlin’in geniş caddelerinde. Herkes aynı slogan arkasında bir araya geldi; adına 'unteilbar' dediler.

Bu sözcük Türkçe bir ifadeyle “parçalanamayız, bölünemeyiz, biz bir bütünüz” mesajını içeriyor. Ancak bu slogan, dünkü gösteriyle birlikte sahip olduğu mana kurgusunu tahmin edileninin de ötesine taşıdı. Etkinliği, 10 farklı örgüt aylar öncesinden organize etti.

Beklentiler 40 bin kişinin katılacağı yönündeydi. Ancak yanıldılar. Halk bir kez daha tarihin sayfalarını düz bir yolda yazmadığını daha gösterdi. Tertip komitesi 250 bin dolayında kişinin yürüyüşe katıldığını açıkladı. Faşizm karşı mücadelede büyük bedeller ödeyen Berlin, dün susmadı ve susturulamadı. 

(Fotoğraf: AP/Markus Schreiber)

Öngörülmeyen bu yüksek katılım, aslında kimsenin sorumluluğunu üstlenmediği o sözcüğe, yani ırkçılık tartışmalarına bir yanıttı. Alman Hükümeti, bir yanda mültecilere kapısını aralarken, diğer yandan arka kapılarda sınır kapılarına vuracağı kilitlerin hesaplarını yaptı. Öfke, nefret ve ayrımcılık körüklendi. Bunun yasal zemini için adeta bütün enerji sarf edildi. Liberal ve en büyük burjuva gazeteler dahil olmak üzere bir çok medya organı, Almanların faşizm problemi olduğunu yazdı. Halk kimi zaman pasifize olmakla suçlandı. Bu eleştiriler bütün demokratik kurum ve örgütlerine yönelikti. İlk hareketlilik diğer şehirlerde başladı. Hamburg, München ve birçok kent, bunu gördü, siyasetçilerin iki yüzlülüğüne şamar niteliğinde büyük gösterilere imza attılar. Dövizlerine, pankartlarına “dürüst olun, biz biriz ve herkese için yerimiz var” dediler. Berlin ise, bunun en büyüğünü sergiledi. 

(Fotoğraf: AP/Markus Schreiber)

Önce sonbahar güneşi elini uzattı. Hava hiç olmadığı kadar sıcak ve güzeldi. Caddeleri dolduranlarsa buna yakışanı yaptılar.

Bu defa sadece Almanlar ve Kürtler, Türkler ve Araplar yoktu. Faşist baskılar ile uzun yıllar sarsılan İspanyollar ve İtalyanlar vardı. Latin Amerikalılar, Çinliler, Koreliler, Uzak Doğulular, Hintliler, Brezilyalılar, Bosnalılar vardı.

Kimisi kırmızı, kimisi mavi ve kimisi ise yeşildi. Çevre örgütleri, feminist örgütler, gençlik örgütleri ve siyasi partiler bir aradaydı. Veganlar, eşcinseller, translar, sesini duyurmayan bütün ötekiler, ırkçı siyasete rengarenk giysi ve kostümleriyle yanıt verdiler.

Göç yollarında Akdeniz’de hayat mücadelesini kaybeden Afrikalılar, geleneksel giysileriyle katıldılar. Unutulmuş şarkılarını bir kez daha söylediler.

Davullarına vurmayı da unutmadılar.

Sadece yetişkinler yer almadı gösteride. Yüzleri özenle boyanmış çocuklar da vardı. Aile boyu oradaydılar; kimisi bisikletleriyle, şapkalarıyla, kimisi babasının omuzlarında... 90 yaşındaki insanlar, tekerlekli sandalyede gelen engelliler, ellerindeki hayat kokan dövizleri gücü yettikçe yükseğe kaldırdılar. Binlerce dernek ve sivil toplum kuruluşu kendi perspektifinde faşizme karşı ortak mücadele konusunda mesajlar verdi. Dayanışma amaçlı sloganlar attı. 

Saatler 16.00'ı gösterirken artık miting alanına gelinmişti. Kitap ve gazete stantları büyük ilgi gördü. Saygın müzik grupları sahnede yerini aldı. En büyük alkışı çocuklar topladı.

Sahneyi dolduran onlarca çocuk hep bir ağızdan “senin için, benim için, herkes için yerimiz var” şarkısını söylediler. Sanatçılar, yazarlar, aktivistler, gençler çok sayıda konuşma yaptı.

Alman Hükümeti'ne seslenerek mültecilere karşı ayrımcılığın son bulması çağrısında bulundular. Sınırlara çakılan çivileri istemediklerini duyurdular. Gazeteler büyük bir ilgi gösterdi. Canlı yayınlar yapıldı. Gösteri manşetlere çekildi.

14 Ekim 2018-ajanslar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.