Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Saint-Nazaire... Jandarma kalabalığa gözyaşartıcı gaz bombalarıyla müdahale etti. Yolu bloke eden göstericilerin kent merkezine dönmesini sağlamaya çalışıyorlar...Paris; Sarı Yelekliler "Hayır, hareket bitmedi, gösterilere devam" diyerek Champs-Elysées'ye yürüdüler.
 
 
 
Sarı Yelekliler'e 8. haftada jandarma Müdahalesi
 
Fransa'da eylemler Paris ve ülkenin güneyindeki kentlerde devam ediyor.
 
Fransa'da 17 Kasım’da akaryakıt zamları ve vergi adaletsizliğine karşı başlayan eylemler 8. haftasına girdi.
 
Hükümetin sert müdahaleleri ve açıklamalarına rağmen eylemler başkent Paris ve ülkenin güney kentlerinde 2. ayında da devam ediyor. 
 
Bugün Paris'teki eylemlerin adresi yine Champs-Elysées. 
 
Rue de Berri'de toplanan Sarı Yelekliler "Hayır, hareket bitmedi, gösterilere devam!" diyerek Champs-Elysées'ye yürüdüler.
 
SAINT-NAZAIRE'da JANDARMA MÜDAHALESİ
 
Farklı kentlerde devam eden gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesinin yaşandığı yerlerden birisi Saint-Nazaire oldu. Yolu trafiye kapatan göstericiler traktör lastiği yaktılar. 
Jandarma kalabalığa gözyaşartıcı gaz bombalarıyla müdahale etti.
 
Yolu bloke eden göstericilerin kent merkezine dönmesini sağlamaya çalışıyorlar.
 
 Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux dün yaptığı açıklamalarda Sarı Yelekliler'in siyasi bir mücadelenin içerisinde olduklarını belirterek eylemcilerin hükümeti düşürmek istediklerini söylemişti.
 
NELER YAŞANMIŞTI?
 
Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un istifa çağrısına dönüşen Sarı Yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en etkili protestosu haline geldi.
 
Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.
 
Sarı Yelekliler, bunun yanı sıra hayatlarını yakından ilgilendirecek konuların ve çıkacak yasaların referandum yoluyla halka sorulmasını istiyor.
 
Adalet Bakanlığının verilerine göre, sarı yeleklilerin 17 Kasım-17 Aralık 2018’de ülke çapında düzenledikleri eylemler sırasında çıkan olaylarda 4 bin 570 kişi gözaltına alındı, 216 kişi tutuklandı.
 
Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı.
 
05 Ocak 2019- artigercek

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.