Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Yeşiller partisi; "Almanya demokrasisinin kalbinin attığı Berlin'e Taşınmasının önemine vurgu yaptı ve bundan böyle Meclis Tarafından Kontrol edilmesi, anlaşılabilir... (fotograf, Serok Merkel)
 
 
 
Almanya Dış İstihbaratı Berlin'e Taşındı
 
Berlin'deki dış istihbarat merkez binası 1 milyar 100 milyon euroya mal oldu.
 
Almanya dış istihbarat kurumu Federal Haberalma Teşkilatı'nın (BND) yeni merkez binası başkent Berlin'de düzenlenen törenle açıldı. 
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel açılışta yaptığı konuşmada, "taşınmanın dış istihbaratın gelişiminde yeni bir dönüm noktası" olduğunu belirterek "güçlü ve etkin bir BND'ye her zaman olduğundan daha acil ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
 
Deutsche Welle Türkçe Servisi'nin haberine göre, dünyanın giderek daha az kestirilebilir bir yer haline geldiğine işaret eden Merkel, "barışın, Soğuk Savaş sonrasında umut edilenden daha kırılgan bir durumda olduğunu, günümüzde de Suriye'deki durumun kilit önem taşıdığını" kaydetti.
 
Almanya hükümeti, hükümete ve meclise yakın olması hedefiyle BND merkezinin Bavyera'daki Pullach'tan Berlin'e taşınmasını 2003 yılında kararlaştırmış, inşa süreci 2008 yılında başlamıştı.
 
Yeni binaya ilk personel 2014 yılında girmişti. 
 
Binada toplam 4 bin istihbaratçı çalışacak. İki bin kişilik personelin ise Pullach'ta kalması öngörülüyor.
 
ESKİ BAŞKANDAN ELEŞTİRİ
 
BND eski başkanı Gerhard Schindler teşkilatın bir bölümünün Bavyera eyaletinde bırakılmasını eleştirdi. 
 
Bir radyoya verdiği demeçte teknik istihbaratın Pullach'ta bırakılmasının hata olduğunu belirten Schindler bu durumun teşkilatın denetlenmesini ve Bavyera'daki şubenin merkezle işbirliği yapmasını zorlaştıracağını söyledi. 
 
Schindler bu hatanın önümüzdeki yıllarda düzeltilip, Berlin'deki BND merkezinin uyumlu bir şekilde çalışmasının sağlanacağını umduğunu sözlerine ekledi.
 
Berlin'deki dış istihbarat merkez binası 1 milyar 100 milyon euroya mal oldu. Teşkilatın taşınma çalışmaları ajan eğitim merkezinin de Ocak ayında Berlin'e nakledilmesiyle tamamlanmış oldu.
 
30 BİN KİLOMETRELİK KABLO
 
260 bin metrekare genişliğindeki bir alanı kaplayan BND merkezine toplam 30 bin kilometre uzunluğunda kablo döşendi ve taşınma için 100 bin karton koliye ihtiyaç duyuldu. 
 
BND'nin Berlin'e taşındıktan sonra daha dinamikleşmesi, daha hızlı çalışması ve analiz hazırlamaktan çok taktik operasyon faaliyetlerine ağırlık vermesi bekleniyor.
 
BND'nin terörle mücadelede terörist grupları tarif etmek yerine teröristin saldırı düzenlemek üzere yola çıkıp çıkmadığını bilmesi gerektiği de teşkilata sıkça yöneltilen bir eleştiri.
 
'MECLİS DENETİMİ ARTIRILMALI'
 
Yeşiller Partisi iç politika sözcüsü Konstantin von Notz, Funke Medya Grubu'na verdiği demeçte dış istihbarat merkezinin,
 
"Almanya demokrasisinin kalbinin attığı Berlin'e' taşınmasının önemine vurgu yaptı. Von Notz bundan böyle meclis tarafından kontrol edilmesi, anlaşılabilir faaliyetlerde bulunması, orantılılığa önem verilmesi ve hukuk devleti prensiplerine sıkıca bağlanması açısından BND'nin eline yeni bir fırsat geçtiğini söyledi.
 
Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanvekili Andre Hahn da Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada;
 
"hiçbir neden olmadığı halde milyonlarca insanı dinleyen teknik aydınlatma ünitesinin Pullach'ta kalacak olmasını" eleştirdi ve bu çalışmaların hükümet tarafından denetlenmesinin zorlaşacağını söyledi.
 
08 Şubat 2019- artigercek 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.