Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

'Suçluların Çin'e iadesi yasa tasarısı' iptal edilmesine rağmen eylemler devam ediyor. ABD'nin Hong Kong konsolosluğu önünde toplanan eylemciler, "Başkan Trump, lütfen Hong Kong'u özgürleştir" pankartıyla ABD'ye 'Hong Kong'a müdahale çağrısında' bulundu. (foto,arşiv)

 

 

Haber Başlığı/ Hong Konglu eylemciler ABD Konsolosluğu önünde toplandı: Başkan Trump, lütfen Hong Kong'u özgürleştir
 
© AFP 2019/ Vivek Prakash
 
ASYA & PASİFİK
 
 
 
Hong Kong'da nisan ayından bu yana eylemlere neden olan 'suçluların Çin'e iadesi yasa tasarısı' iptal edilmesine rağmen eylemler devam ediyor.
 

ABD'nin Hong Kong konsolosluğu önünde toplanan eylemciler, "Başkan Trump, lütfen Hong Kong'u özgürleştir" yazılı bir pankartla ABD'ye 'Hong Kong'a müdahale çağrısında' bulundu.
 
Hong Kong'da kitlesel protesto gösterilerine neden olan 'suçluların iadesi yasa tasarısı' iptal edilmesine rağmen protestolar devam etti.
 
Eylemciler, yasa tasarısının iptalinin yeterli olmadığını belirterek, öne sürdükleri 5 talep gerçekleştirilene kadar gösterilere devam edeceklerini açıklamıştı. 
 
Gün de, Charter Garden semtindeki ABD Konsolosluğu binası önünde ABD bayraklarıyla toplanan eylemciler, Donald Trump'tan 'Hong Kong'a müdahale' talebinde bulundu. 
 
Eylemcilerin, "Başkan Trump, lütfen Hong Kong'u özgürleştir" yazılı bir pankart taşıdıkları görüldü. 
 
Batı yanlısı oldukları bilinen ve eylemlere ilişkin daha önce ABD'li yetkililerle görüştükleri tespit edilen eylemciler, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulması, tutuklanan 

protestoculara af çıkarılması, protestoların 'ayaklanma' olarak adlandırılmasına son verilmesi ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.
 
Çin yönetimi ise, Hong Kong'da yaşanan gösterilerin bir 'renkli devrim girişimi' olduğu görüşünde.
 
Hong Kong, 1898'de imzalanan 'kira sözleşmesiyle' uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997'de Çin'e devredilmişti. 
 
İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong 

Kong'a, 2047 yılına kadar Çin'e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak "tek ülke, iki sistem" politikasıyla idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanınmıştı.
 
09 eylül 2019-sputnik

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.