Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Irak'ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin'in akrabalarının Kürdistan Bölgesi’ne sığındığı ve kendilerine bazı Kürtler’in kefil olduğu  belirtiliyor.

Saddam Hüseyin’in akrabalarının bir bölümünün, IŞİD’le savatan önceKürdistan Bölgesi’ne yerleştiği ifade ediliyor.  

Rûdaw’a konuşan Kürt Hanerayi Aşireti’nin reisi Behrami Şemay Harun, Saddam Hüseyin’in aşireti olan Becat Aşireti’nin bazı mensuplarının kendisine sığındığını doğruladı. 

Erbil’e bağlı Molla Ömer nahiyesinde ikamet eden Behrami Şemay Harun, gelenler arasında eski Irak Başbakanı Ahmed Hasan el Bekir’in ailesinden kişilerin de olduğunu söyledi. 

Behrami Şemay Harun, “Aşiretin Tikrit’te IŞİD, Nuri Maliki, Şii milisler ve İran tarafından tehdit edildiğini, bu nedenle Erbil’e sığındıklarını”belirtti. 

Kürdistan Bölgesi’ne sığınan Araplar’a yerli bir Kürt’ün kefil olması zorunluluğu var.  

Hanerayi Aşireti lideri, sözkonusu aşiretten olan Albu Nasır kabilesini tanıdığını belirterek, “ Çok sayıda kişi onlara kefil oldu. Biz de bir kısmına kefil olduk” dedi. 

Saddam’ın sözkonusu  akrabalarının Kürtl kanı dökmediğini savunan Behrami Şemay Harun, şunları söyledi: 

“Bize sığındılar. Hiçbir suça bulaşmamışlar. Eğer bir suça bulaşmış olsalardı girmelerine izin verilmeyecekti. Onlar Ahmed Hasan El Bekir döneminde hükümet içinde yer almışlar. Saddam döneminde görev alan olsa da bir bölümü görevden alınmış.” 

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, sözkonusu Kürt aşiret reisi, kendi evini Saddam’ın akrabalarına ayırdı.

Irak Ordusu’nda subay olan babasının bir arkadaşına evini açtığını söyleyen aşiret reisi, Saddam’ın akrabalarının bir bölümünün,  savaştan önce  Erbil ve Süleymaniye kent merkezlerinin yanısıra Molla Ömer nahiyesi ile başkentin  Şaklawa ilçesine yerleştiğini dile getirdi.  

Behrami Şemay Harun, Saddam döneminde eli onlarca Kürt’ün kanına bulaştığı söylenen Kasım Ağa’nın bölgeyi terk etmesine ilişkinolarak, “ Kasım Ağa hiçbir şey yapmamıştı. Halk ona baskı yaptı, her gün bir dava açıyorlardı” dedi..  

Baas Rejiminin danışmanlarından olan ve Köysancak (Koya) bölgesinde bulunan Kasım Ağa, onlarca peşmergeyi katletmekle suçlanıyor. Mahkeme tarafından çağrılan Kasım Ağa, 2010’de Suriye’den Kürdistan Bölgesi’ne dönerek, Molla Ömer’e yerleşmişti. Katledilenlerin ailelerinin baskısı üzerine yönetim, kasım Ağa’dan kenti terk etmesini istemişti.. 

Saddam Hüseyin Abdülmecid el Tikriti, 34 yıl boyunca Irak’ı yönetti. Yönetimde olduğu sürede Halepçe Katliamı’nda 5 bin, Enfal Operasyonu’nda 182 bin Kürt katledilmişti.  

Saddam Hüseyin, iki kardeşi ve amcasının oğlu Ali Hasan Mecid, idam edilmişti.

 13 şubat 2015- Erbil (Rûdaw)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.