Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) Genel Sekreteri Mustafa Hicri, Kürdistan'a komşu olan ülkelerin IŞİD'i kendi menfaatleri için beslediğini ve Kürdistan'a saldırttıklarını iddia etti.


Kürdistan Medya’da yayımlanan makalesinde, İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) Genel Sereteri Mustafa Hicri, İran’ın müttefikleri olan Bağdat ve Şam yönetimi ile birlikte IŞİD’i Kürdistan’a yönlendirdiğini, bundaki amaçlarının da Kürdistan’ı yakıp yıkıp zayıf ve muhtaç hale getirmek olduğunu savundu.

Hicri makalesinde, IŞİD’in El Kaide’den koptuktan sonra İran’ın desteği ile Esad ve Maliki yönetimleri tarafından kullanıldığını, Irak’taki hapisanelerden çıkarılan mahkumlarla güçlendirildiğini, Lübnan Hizbullah’ı tarafından eğitildikten sonra, Suriye muhalefetini parçalamak için kullanıldığını yazdı.

İran’ın burnunun dibinde günden güne ekonomik, siyasi ve diplomatik anlamda güçlenen bir Kürdistan Bölgesi’nden yana olmadığını belirten PDK-İ Genel Sekreteri yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

”Edindiğimiz bilgiler bize, İran İslam Cumhuriyeti’nin Güney Kürdistan hakkındaki düşünce ve hayallerini açıkça itiraf ediyor. Onlar Güney Kürdistan’ın zayıf, aç, sefil olmasını, sürekli Bağdat’a muhtaç olmasını istiyor. IŞİD’in saldırılarının ardından Peşmergelerin Irak ordusunun kaçtığı bölgelere ve özellikle Kerkük’e yerleşmesi de işlerine gelmedi. IŞİD’in saldırılarını Bağdat’tan Kürdistan’a çevirmek için yol açıldı.”


Yazısında Iraklı Şii milislerin oluşturduğunu Haşdi Şabi gücüne de değinen Mustafa Hicri, ”Haşdi Şabi aslında İran’ın Besic gücü (İranlı korucular) ile birdir. İran bu planı adım adım geliştiriyor. Irak’ta kurulan bu güç sayesinde bölgeye yerleşiyor. Hatta bu gücü Kürdistan’a getirerek Kürd partileri arasında da çelişki yaratmaya çalışıyor.” diye yazdı.

Hicri, İran’ın Irak’taki Sünnilerden İran-Irak savaşının intikamını aldığını, Sünnilerin belini kırarak bir daha Şii Bağdat iktidarına karşı baş kaldıramaz hale getirmek istediği de savundu.
10 Mart 2015-Basnews

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.