Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Kürdistan Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, Şengal’deki Halk Savunma Güçleri (HPG) ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) varlığı konusunda, “Şartlar normale döndüğünde PYD-PKK unsurları çekilmek zorunda” dedi.

 

Mesrur Barzani, Al-Monitor’un Sorularını Yanıtladı.

IŞİD’in yenileceğinden kuşkusu olmadığını” ve bunun bir zaman meselesi olduğunu vurgulayan Barzani, şöyle devam etti:

Açık konuşmak gerekirse bunun için Kürtlerden daha fazla uğraşan da yok. Halen koalisyonun Irak ve Suriye’de savaşacak yeni güçleri (IŞİD karşıtı) eğitmesini bekliyoruz. IŞİD ise bu zamanı yeni savaşçılar kazanmak için değerlendirecek ve bu arada daha fazla masum hayatını kaybedecek. Uluslararası toplumun IŞİD’i bir an önce yenilgiye uğratma konusunda ne denli kararlı olduğu halen belirsiz.”

Barzani, “Türkiye’nin, koalisyonun çabalarına yeterince katkı vermemekle eleştirildiği” yolundaki soru üzerine de, “Hükümetlerin yaptıklarını analiz etmek ve Türklere ne yapacaklarını söylemek benim işim değil. Ancak her ülkenin bu konuya ne kadar eğildiğine ilişkin gerçekler de ortada. Türkiye’den beklentilerimiz daha yüksek” dedi.

Rojava’da Kürt koalisyonu

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı, Türkiye medyasında yer alan “PYD, IŞİD’den daha tehlikeli” yönündeki haberlerin sorulması üzerine, şunları ifade etti:

Aslında Türkler sınırın tüm dünyanın düşmanı olan IŞİD yerine Türklerin dostu olan Kürtler tarafından kontrol edilmesini memnuniyetle karşılamalı. Burada Kürtler derken spesifik olarak YPG’den söz etmiyorum. Daha ılımlı olan birçok başka Kürt gücünden ve diğer siyasi partilerden söz ediyorum. Eğer Türkiye’nin belirli bir gruba ilişkin endişesi varsa tüm ılımlı güçlerin katılacağı bir koalisyonun kurulmasına yardımcı olmalı diye düşünüyorum.”

Amerikalılar’ın da bunu teşvik ettiğini belirten Mesrur Barzani, “Çünkü ancak bu şekilde bir ilerleme sağlanabilir. Biz tüm taraflara eşit katılım ve Suriye Kürdistanı’nda birlikte çalışma fırsatı verilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Suriye’deki Kürt bölgelerinin başkenti Erbil olan bağımsız bir Kürdistan’ın parçası olacağı bir senaryoyu hayal edebiliyor musunuz?” sorsuna da Barzani, şu cevabı verdi:

Bilmiyorum. Spekülasyon yapmak istemem. Biz Irak Kürdistanı olarak meşru, hükümeti ve sınırları uluslararası alanda tanınan Irak Kürdistanı’na odaklanmak istiyoruz. Ve bütün komşularımızla karşılıklı saygıya dayanan dostane ilişkiler kurmayı umuyoruz.”

Şengal, PKK ve PYD

Barzani, “Türkiye Şengal konusunda KDP ile YPG/PKK arasında arabuluculuk önerdi. Sizin güçlerinizle Şengal’in kurtarılmasında önemli rol oynayan YPG/PKK güçleri arasında bir gerginlik olduğu biliniyor. Siz YPG’nin Şengal’den çekilmesini istiyorsunuz, onlar direniyor” sözleri üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

Türkler bu konuda bir rol üstlenmek istediler ama biraz geç oldu çünkü IŞİD Kürtlere saldırdığında Türkiye’den beklenen çok daha büyük bir rol üstlenerek faal bir şekilde sürece dahil olması ve Kürtlere ihtiyaç duydukları desteği vermesiydi.

Şengal ise tümüyle başka bir konu. Şengal tamamen bizim sınırlarımızın içinde bir bölge. Buradaki sorun (IŞİD saldırıları) koalisyonun hava saldırılarının yardımıyla ama her şeyden önce peşmergeler sayesinde çözüldü.

Şengal Irak’a bağlı bir Kürt bölgesidir ve PYD de bizim misafirimizdir, tıpkı onlara destek vermek için Kobani’ye giden ama sonrasında ülkelerine geri dönen Peşmerge Güçleri’nin onların misafiri olduğu gibi.”

Şengal’de PKK’ye düşen bir rol olmadığının altını çizen Barzani, şunları ekledi:

Buradan çekilmeleri gerekiyor ve çekilmek zorundalar çünkü kendi geleceklerini tayin etmek Şengal halkına düşer ve burası Irak Kürdistanı’dır. Iraklı bir Kürt siyasi parti Diyarbakır ya da Mardin’in içişlerine karışsa PKK bunu hoş karşılar mı? Ama Türkiye’deki Kürt toplumu içinde de rol üstlenmesine mutlaka izin verilmesi gereken taraflar var. Biz çok taraflı bir sisteme inanıyoruz. Şartlar normale döndüğünde PYD-PKK unsurları da çekilmek zorunda.”

Mesrur Barzani, “Peki Kandil'deki PKK varlığına ilişkin ne söylersiniz?” sorusu üzerine de şöyle dedi:

Burası Irak toprağı ve buradan ayrılmak zorundalar. Türkiye’deki Kürtlerle barış sürecinin başarıya ulaşmasını bu kadar istememizin nedenlerinden biri de bu. Bu sorunun barışçıl bir şekilde çözüleceğini umuyoruz.”

Barzani’nin görev süresi

Al-Monitor’ün, Başkan Mesud Barzani’nin görev süresinin Ağustos’ta dolacak olmasına ilişkin sorusuna da şe cevabı verdi:

Bazıları ister kabul etsin ister etmesin Başkan’ın (Mesud Barzani) Kürt ulusal hareketinin bir simgesi haline geldiğine inanıyorum. KDP, parlamenter çoğunluğa sahip olduğu ve tek başına karar alma gücü olduğu zamanlarda da uzlaşmayı ve ulusal birliği hep destekledi. Ne yazık ki, KDP’nin rakipleri ellerine KDP’yi düşürecek tek bir fırsat geçince ulusal çıkarları unutarak, siyasi kazanç uğruna hemen bu fırsatın üzerine atlıyorlar. Bu ucuz bir oyun.”

3 Temmuz 2015-Rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.