Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Rojava'da YPG denetimindeki Kobani ve Rimelan kentinde ABD, IŞİD (!!!) ile mücadele bahanesi ile askeri amaçlar için kullanılacak bir havaalanı kuruyor.


Sputnik'e konuşan Demokratik Suriye Güçleri Sözcüsü Tackir Kobani, ABD'nin askeri üs için hazırlıkların son aşamada olduğunu ve yakında üssün tamamlanacağını söyledi.

ABD, IŞİD ile mücadele kapsamında Rojava'ya 2 askeri hava üssü kuruyor.

 

İnşası halen devam eden askeri üslerin güvenliği YPG'nin öncülük ettiği Demokratik Suriye Güçleri tarafından korunacak.

 

Askeri üsler, koalisyon güçleri tarafından da kullanabilecek ve Demokratik Suriye Güçleri'ne silah yardımları bu üslere bırakılacak. Askeri üsler yaz ayında yapılması planlanan Rakka operasyonunda aktif olarak kullanılacak.

Askeri üs kurma çalışmalarının bir süredir devam ettiğini belirten Kobani, şunları söyledi:

"ABD IŞİD ile mücadele için Haseke'ye bağlı Rimelan kentinde ile Halep'e bağlı Kobani kentinde askeri havaalanı açıyor. Kobani'deki hava üssü kentin 45 kilometre güneyinde yer alan Ğerebışk köyü yanında kurulacak. Yapılacak üssün yerinde daha önce bir Çimento fabrikası vardı. Askeri üs 300 dönüm arazi üzerinde kurulacak. Üssün etrafı dağlık bir alan. Askeri üs için köyün çevresinde bazı topraklar köy halkından satın alındı. Askeri hava üssünün çevresinde YPG güçleri var. YPG ile müşterek bu çalışma yapılıyor. Üstte 2 pist yapılacak. Şimdi pistin çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda çalışmalar biter, üs kullanılabilir hale gelir."

Askeri üslere silah ve cephane taşınacağı bilgisini de veren Kobani, Kobani'nin güneyindeki askeri üssün Rakka kentine 80 kilometre uzaklıkta bulunduğunu da sözlerine ekledi.

ABD daha önceden bu iddiaları yalanlamış, Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, “Suriye’de herhangi bir hava üssü inşa etmiyoruz veya işletmiyoruz” demişti.

Ancak ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü “Suriye'deki ABD güçleri sürekli olarak lojistik etkinliği artırmak için farklı alternatifleri inceliyor"  diyerek bu iddialarla ilgili açık kapı bırakmıştı.

11 Mart 2016- mezopotamya.news

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.