Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

PKK ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada,  yakından ve uzaktan olay ile ilgili bilgilerinin olmadığını belirterek bu olayı basından öğrendiklerini ifade etti.

 

Kürdistan Bölge Hükümeti Sözcüsü Sefîn Dîzeyî, siyasi güçlere aralarındaki sorunların çözümü için Kürdistan Bölgesinde güç kullanmamalarını belirterek, PWD’ye yönelik saldırı ile ilgili olarak da yasal yollara başvurduklarını dile getirdi.
 
Bilindiği gibi Hewlêr’e bağlı Koya kasabasında 23 Ağustos akşamı saat 19:00’da 2004 yılında çoğunluğu üst düzey yöneticilerinden oluşan bir grup PKK’den ayrılıp Kürdistan Yurtsever Demokratlar Partisi-PWD’yi kuranlar ile üç kişilik silahlı arasında silahlı çatışma çıktı.

Çatışma sonucunda Mahmut Yıldırım adlı kişi PWD’liler tarafından yaralı olarak yakalanıp Koya asayişine teslim edildi.
 
Kürdistan Bölge Hükümeti Sözcüsü Sefîn Dîzeyî yaptığı açıklamada Koya’da yaşanan bu olayı medeniyet ve birbirini kabul etmekten uzak olarak niteleyerek;

“Bu günlerde gerçekleşecek olan Kürt Ulusal Kongresi’nde tüm Kürdistanlı siyasi güçler aynı masa etrafında toplanacaklar. Koya’da yaşanan olay bizim için endişe vericidir ve umuyoruz ki sorun yaşayan taraflar diyalog yolu ile çözüme ulaşırlar” dedi.
 
Kürdistan Bölge Hükümetinin bu olay ile ilgili tutumuna da değinen Hükümet Sözcüsü Dîzeyî;

“Kürdistan Bölge Hükümeti olarak Kürdistan Bölgesinin güç kullanılarak sorunların çözüldüğü yer olmasını kabul edemeyiz. Bu nedenle tüm kesimlerden aralarındaki sorunları diyalog ve birbirini kabul ederek çözmelerini istiyoruz” dedi.
 
2004 yılında PKK’den ayrılıp siyasi mücadele yolunu seçerek Kürdistan Yurtsever Demokratlar Partisi-PWD’yi kuranlardan Ekrem Dersîmî Rûdaw’a yaptığı açıklamada;

“Bize ve ailelerimize saldıran üç kişilik grup Mahmur kampından Koya’ya gönderildiler. Yaralı olarak yakaladığımız ve daha sonra Asayişe teslim ettiğimiz kişi de bizi ve ailelerimizi toplu olarak öldürmek istediklerini itiraf etti” dedi.
 
Ekrem Dersîmî ayrıca PKK’nin ilk kes kendilerine yönelik saldırı gerçekleştirmediğini de sözlerine ekleyerek, PKK eliyle birçok arkadaşlarının şehid edildiğine dikkat çekti.
 
PKK Dış İlişkiler sorumlusu Ahmed Denîz ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada yakından ve uzaktan olay ile ilgili bilgilerinin olmadığını belirterek bu olayı basından öğrendiklerini ifade etti.

26 Agust 013-Dengê Azad/Hewlêr

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.