Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreter Yardımcısı Mele Bextiyar, Kürdistan Bölgesi'nde gerçekleştirilmesi kararlaştırılan bağımsızlık Referandumunun Tüm Siyasi Partilerin Kararı olduğunu söyledi.
 
97 yıldan bu yana Irak hükümetlerinde yer alan Kürtlerin kendileri için hiç bir geleceğinin olmadığının altını çizen Mela Bextiyar;
"Bağdat’ta Kürtlerin rolü çok zayıflatıldı. Artık Bağdat’la ortak noktamız kalmadı. Bağımsızlık bizim hakkımız. Bunun için bağımsızlığımızı ilan edeceğiz" dedi.
 
Süleymaniye’de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mela Bextiyar, bağımsızlık referandumu kararının altında Kürdistan’daki 16 siyasi tarafın imzası olduğunu ve İran ziyaretlerinde bunu İranlı yetkililere de söylediklerini belirtti.
 
Parlamentonun aktifleştirilmesi Kürdistan’daki siyasi partilerin parlamentonun aktifleştirilmesi konusunda anlaşabileceklerini ifade eden Mela Bextiyar, tüm ulusal meselelerin parlamento çatısı altında çözümlenemeyeceğini ama parlamentonun aktifleştirilmesinin YNK’nin önceliği olduğunu söyledi.
 
Kürtlerin Bağdat yönetimindeki rollerinin çok zayıflatıldığını belirten Mela Bextiyar;
"Anlaşma gereği Irak Cumhurbaşkanlığı, Irak istihbaratının önemli noktaları ve birçok bakanlığın Kürtlere verilmesi gerekirken, Kürtlerin elinde sadece sembolik önemi olan cumhurbaşkanlığı ve iki bakanlık kaldı. Ancak bu kabul edilemez" dedi.
 
YNK heyetinin İran ziyaretine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Mele Bahtiyar;
“İran’ın liderlerinden Dışişleri Bakanlığı’na tüm yetkililer, Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna karşıydı. Yaptığımız görüşmeşlerde, neden karşı olduklarının ayrıntılarını bize anlattılar. Onlar da görüşlerini söyledi, biz de söyledik. Onlar referandumu reddetti, biz de referandumu savunduk. dedi
 
 20 Temmuz 017- NerinaAzad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.