Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İngiliz vatandaşı, ABD Piyonu Haydar İbadi'nin bu 'Ültimatomu' aynen şöyle; 'Ey Kurdo, bir sen yat ben atlayayım, sonra ben atlayayım sen yat' diyor...
-Sahi, 'Bağımsızlık' ilanı ne zaman? d.d.com-

 

 

Irak Başbakanı İbadi'den IKBY'ye Kerkük Önerisi (?)
 
Bağdat yönetimi ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki en önemli anlaşmazlık konularından biri olan Kerkük'ün statüsü konusunda Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den bir teklif geldi.
 
İbadi, zengin petrol yatakları nedeniyle önem taşıyan Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin, Nihai söz sahibi Bağdat olmak şartıyla "ortak bir yönetim" tarafından idare edilmesini önerdi. devil
 
İbadi, teklifini Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında dile getirdi.
 
Irak ordusunun IŞİD yüzünden terk ettiği Kerkük'ün kontrolünü 2014 yılında Peşmerge güçleri almıştı. IKBY'nin bağımsızlık referandumuna tartışmalı Kerkük'ü de dahil etmesi gerginliği daha da artırmıştı.
 
Kürt bankalarına dolar Yasağıcool
 
IKBY'nin uluslararası kamuoyunun tepkisine rağmen gerçekleştirdiği referandum nedeniyle Bağdat, Kuzey Irak'a yönelik yeni bir yaptırım kararı aldı.
 
Irak merkez bankası, Kuzey Irak'ın önde gelen dört Kürt bankasına artık dolar satmayacağını ve bu bölgeye yapılan tüm döviz transferi işlemlerini durduracağını IKBY'ye bildirdi.devil
 
Alınan karardan en fazla, döviz ihtiyacı bulunan şirketler ve genellikle dolarla maaş alan yabancı işçilerin etkilenmesi bekleniyor. Zira Irak dinarı ülke dışında kabul edilmiyor.
 
Reuters'a konuşan bir Iraklı yetkili, "Dolar satışı yasağının kalkması için Kürt bankalarının merkez bankası kontrolüne geçmesi gerekiyor" devildedi.
 
Irak parlamentosunda gün içinde yapılan bir oylamada ise Kürt vatandaşlarının "çıkarlarını koruyan" ancak Kürt liderleri hedef alan mali yaptırımlar getirilmesine karar verildi.
 
Bu gelişmeyi duyuran Irak devlet televizyonu, başka detay vermedi.
 
Oy kullanan Kürt vekillere yaptırım hazırlığıdevil
 
Irak parlamentosu ayrıca 25 Eylül'deki referandumda oy veren Kürt üyelerinin vekilliğinin düşürülmesi için harekete geçti.
 
Parlamento Başkanı Selim el Cuburi, Kürt vekillerce boykot edilen oturumun ardından yaptığı açıklamada, referandumda oy kullananların isimlerinin toplanmasına karar verildiğini söyledi.
 
Söz konusu isimlerin, Yüksek Federal Mahkeme tarafından yargılanabilmeleri için atılan bu adımı duyuran Cuburi, sorunların aşılması için IKBY ile diyaloğa girmeye hazır olduğunu ancak bağımsızlık konusunun müzakere edilemeyeceğini belirtti.
 
© 03 Ekim 017-Deutsche Welle Türkçe
 
Reuters,CÖ/ÖA

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.