Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bu haberde bugün çıkınca, 'ablukanın kalkması için' yayınlanmayan ama verilmiş sözler olduğu ortaya çıkıyor: ''Barzani’yle yaptıkları toplantı sonrası, İyad Allawi ve Usame Nuceyfi; 'Biz... sorunların Irak’ın Kendi İçinde diyalogla çözülmesini istiyoruz.' dedi.
-bir diğer soru da şu; 'Bu toplantılara Barzani neden hala 'Tek Başına' katılıyor? .d.d.com-
 
 
(Aşağıda iki haber veriyoruz, okurda mantık bütünlüğü oluşsun, kendi kendine bile olsa, bazı şeyleri sorgulasın diye. d.d.com)
................
 
NerinaAzad/  Irak'la anlaşma sağlandı.. İşte Maddeler...
 
Kürdistan Bölge Başkanlık Divani üyesi Fuad Hisên, toplantı sonucunda Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasında 4 madde üzerinde anlaşma sağlandığını belirtti.  
 
Kürdistan Başkanı Mesûd Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı yardımcıları Iyad Allawi ve Usama Nuceyfi arasında bugün Süleymaniye'de yapılan toplantıda Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasında 4 madde üzerinde anlaşma sağlandığı belirtildi
 
(foto, İyad Allawi-Usama Nuceyfi)
 
Kürdistan Bölge Başkanlık Divani üyesi Fuad Hisên, toplantı sonucunda Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasında 4 madde üzerinde anlaşma sağlandığını belirtti.  
 
Kürdistan Bölge Başkanlığı sitesinde yer alan açıklamaya göre, anlaşma sağlanan maddeler şunlar:  
 
 -Durumun normalleştirilmesi için Irak'taki ana siyasi partiler arasında diyalog ve müzakerelerin yeniden başlatılması
    -Toplantılar açık talepler üzerinde yürümesi.   
    -Kürdistan Bölgesi üzerindeki yaptırımların kaldırılması.   
    -Toplantıların en kısa zamanda başlaması ve görüşmeler için bir mekanizmanın oluşturulması.
 
07 Ekim 017-NerinaAzad
.........................
 
Rudaw/ Bağdat’tan mesaj: Irak’ın iç Meselesidircool
 
Süleymaniye (Rûdaw) – Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allawi, Bağdat’ın, Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yaptırımlara son vermesi gerektiğini belirtti.
 
Dün Celal Talabani’nin taziyesinde bir araya gelen Başkan Mesud Barzani’yle görüşen Irak Cumhurbaşkanı yardımcıları İyad Allawi ve Usame Nuceyfi, Rûdaw’a konuştu.
 
Barzani’yle yaptıkları toplantı ve Ankara ziyaretine ilişkin Nuceyfi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye’nin, referanduma karşı olduğunu anladık. Biz, sorunların Irak’ın kendi içinde diyalogla çözülmesini istiyoruz. Irak’ta anayasa, 10 yıldır ihlal ediliyor. Siyasi ve silahlı örgütlerin, her ne kadar yasal dayanakları olsa da, Kürtlere yönelik tehditleri, Kürdistan Bölgesi’nin referandumda acele etmesine yol açtı”cool dedi.
 
Allawi ise, “Bağdat’ta Kürdistan Bölgesi’ne karşı çıkarılan kararlar bir an önce kaldırılıp diyalog kurulmalı. Bu Irak’ın  sorunudur ve diğer ülkeler müdahale etmemeli” vurgusunda bulundu.
 
Kürdistan’ın tavrına ilişkin konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro üyesi Roj Nuri Şawes, “Kürdistan halkının tavrı, önce referandum yapılıp sonra diyalog kurulmasıydı. Tavrımız halen de aynıdır, değişmemiştir” ifadelerinde bulundu.
 
Başkanlık Divan Başkanı Fuad Hüseyin, üçlü toplantıda sorunların çözümüne yönelik 4 madde üzerinde anlaşma sağlandığını açıkladı. 
 
Üzerinde anlaşma sağlanan maddeler şöyle:
 
- Durumun normalleştirilmesi için Irak'taki ana siyasi partiler arasında diyalog ve müzakerelerin yeniden başlatılması
 
- Söz konusu toplantıların açık gündem esasına göre yapılması
 
- Kürdistan Bölgesi'nin üzerindeki cezalar derhal kaldırılması
 
- Özel bir mekanizma çerçevesinde yakın bir gelecekte görüşmelerin başlatılması
 
08 Ekim 2017-Rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.