Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

d.d.com: 1)'Yeni' Irak rejimini kim kurdu? ABD! 2) Irak rejimini en modern silahlarla kim donattı? ABD! 3) Irak rejiminin bütün İpleri kimin elinde? ABD!
4) Irak, İran,TC rejimlerini Kürdlere karşı 'daha dün', Kim kışkırttı? ABD!

 

 

-Nasıl ki IŞID'ı, El Nura'yı... mayın eşşeği olarak öne sürüp 'terör' yarattırıp (önceleri, bu paramiliter örgütleri 'rejim muhalifi' diye yutturuyordu ABD), maşa gibi kullanıp, sonra da bu bahane ile ortaya 'Kurtarıcı' pozlarında çıkıp Bölgeye Yerleştiyse, Kürdleri de tıpkı IŞID-El Kaide gibi kullandı, 'kullanım süreleri' doldu ve şimdi de (tarafsızlık sahtekarlığı ile) yok ettiriyor ABD!
 
Kürdler artık bu aşamadan sonra geriye adım atarsa, sadece Kerkük'teki haklarını değil, Kürdistan'ın diğer yerlerindeki haklarını da kaybedip, Saddam dönemine dönecek.
 
ABD kahpeleri Kürdleri BÜYÜK bir BATAKLIĞIN ortasına itekledi...
 
Irak'ı kışkırtan ve el altından destekleyen zaten ABD!...
 
Irak, başta olmak üzere, daha gelecek olan muhtemel saldırıları yapacak bölge devletleri, ABD faşistlerinden 'start', 'cesaret' almadan, bu saldırıyı(ları) yapamazlardı...
 
-devrimci demokrat.com-
........................
 

BasNews/ 'Kerkük’ü Teslim Etmeyeceğiz!'

 

-Yağmur Çetin-

 

BAS - Kürdistan Bölgesi’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumundan sonra Bağdat’ın özellikle Kerkük’e yönelik tehditlerine karşın tüm Kürdistan halkı kenti korumak için günlerdir ayakta.

Geçtiğimiz hafta Irak Başbakanı Haydar Abadi ve İran Devrim Muhafızlar Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin emri ile Kerkük’ü kuşatma amacıyla kent sınırlarına gelen Haşdi Şabi ve Iraklı güçlerin kente saldırı hazırlığında olduğu Kürdistan Güvenlik Konseyi tarafından duyurulmuştu.

Kürdistan Güvenlik Konseyi Kerkük’e dair yaptığı açıklamada "Irak güçleri, Haşdi Şabi ve federal polis güçlerinin Kerkük'ün güney ve batısıyla Musul'un kuzeyinden saldırıya geçeceğine dair mesajlar alıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bunun üzerine Irak Hükümet Sözcüsü Saad Hadisi ise, Kürdistan’a saldırı hazırlığı içerisinde olmadıklarını söyleyerek;

"Bu yönde arazide hiçbir somut adım veya planımız mevcut değil" demişti. Ancak Bağdat’ın Haşdi Şabi desteğiyle Kerkük Havalimanı ve petrol kuyularını almaya çalıştığı ifade edildi.

YNK’li Pavel Talabani’nin de bazı bölgeleri Haşdi Şabi’ye bıraktığının bildirilmesi üzerine Kürdistan Bölgesi’nden Kerkük’ün korunmasına yönelik hazırlıklar tamamlanırken Kerkük komutanları kenti teslim etmeyeceklerini tekrar tekrar deklere etti.

Peşmerge Komutanları, “Kimse topraklarımıza adımını atamaz.

DAİŞ’in belini kırdığımız gibi Kürdistan’ı işgal etmeye niyetli herkesin karşısında dururuz. Çünkü biz irademizi sevgili Kürdistan halkının arkamızda olmasından alıyoruz. 

Kürdistan halkının referandumda kendi gelecekleri için yüksek oranda verdikleri ‘evet’ oylarının ardından bazı kesimler Kürdistan halkı ve topraklarını tehdit etmeye başladı.

İnsanlık düşmanı teröristleri yenip topraklarımızı temizlediğimiz gibi, şehitlerimizin ruhunun huzuru referandumun neticesi olan bağımsızlığa kavuşmak için Düşmana karşı öyle savaşırız ki, Kürdistan’ı düşman için mezar yaparız” açıklamasında bulundu.

Hatırlanacağı üzere Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin 25 Eylül tarihi bağımsızlık referandumundan önce BBC’ye verdiği röportajda;

“Biz Kerkük'ün Kürtlere ait olduğunu söylemiyoruz. Kerkük tüm etnisitelerin bir arada var olmasının sembolü olmalıdır. Herhangi bir grup Kerkük'ün durumunu güç kullanarak değiştirmeye çalışacaksa her bir Kürdün bunun için savaşa hazır olduğunu bilsin” demişti. Irak Ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi’nin Kerkük’e yönelik tehditleriyle Başkan Barzani’nin referandum öncesi söylediği sözler karşılık buldu.  Kerkük’e saldırı tehditlerine karşı Peşmerge Güçleri ve halk kenti teslim etmeyeceklerini vurguluyor.

Peşmerge Komutanları: Savaştan yana değiliz ama…

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin “Tüm Kürdistan halkı Peşmerge Gücü’nün arkasındadır” dediği Kerkük komutanları “Savaştan yana değiliz. Ancak olası bir saldırıda kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz” diyor.

70.Peşmerge Birliği Şêx Cafer Şêx Mistefa “Peşmerge, Kerkük ve sınırlarında mevzilerini kazarak saldırılara cevap vermeye hazır. Savaş ve çatışma istemiyoruz, ancak topraklarımıza saldırı olursa sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Peşmerge, bir karış topraktan dahi vazgeçmeyecektir” dedi. Peşmerge Güçleri Kerkük Batı Cephesi Sorumlusu Kemal Kerkuki, savaştan yana olmadıklarını vurgulayarak “Biz savaştan yana değiliz ama Peşmerge güçleri olabilecek her saldırı karşısında teyakkuzda. Irak ordusunun hareketliliğine bakıldığı zaman kötü niyetlerinin olduğu çok açık ve nettir” diye konuştu.

Haşdi Şabi’nin koalisyon güçlerinin silahlarıyla Kürdistan’ı tehdit ettiğini söyleyen Kemal Kerküki, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bizim de bu hareketlilik karşısında bütün hazırlıklarımız tamam, umut ediyoruz ki yanlış bir adım atmazlar çünkü yaşanacak bir savaş hepimiz için büyük bir zarar getirir ve siyasi süreç bundan çok olumsuz etkilenir.”

Kent merkezi hem Peşmerge Gücü hem de asayiş polisleri ve halk tarafından korunurken, Duhok ve Erbil’den Musul’a giden iki ana yolu Peşmerge Gücü tarafından kapatıldı. Haşdi Şabi, Peşmerge’den Kerkük’ün güneyindeki ana yollardan birini kendilerine teslim edilmesi için çağrıda bulunsa da Peşmerge Güçleri bu teklifi reddetti.

Başbakan Barzani: Bu savaş Irak’ı çok zor bir ortama sokacak!

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ise Irak güçleri ve İran’a bağlı Haşdi Şabi’nin Kerkük’e yönelik saldırı hazırlığına ilişkin “Bu savaş Irak’ı çok zor bir ortama sokacak. Irak güçlerini savaşa yönelmemeye davet ediyoruz” dedi.

Bağdat’ı uyaran Başbakan Barzani, Kerkük’e herhangi bir saldırının sorumluluğunun Bağdat yönetiminde olacağını söyledi. Iraklı Şii dini lider Ayetullah Sistani’nin devreye girerek kendi rolünü oynaması gerektiğini vurgulayan Barzani, “Siyasi taraflara birliklerini korumaları için çağrı yapıyorum” ifadesini kullandı.

Necmeddin Kerim: Buradayız ve kenti koruyacağız!

Irak Ordusu ve Haşdi Şabi’nin saldırı tehditlerinden dolayı son 1 haftadır hemen her gece Kerküklüler kenti korumak için beklemesine ilişkin Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, “Halkımız bizimledir. Düşmanın kente girmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

“Şiddeti başlatan olmayacağız ancak kenti koruyacağız” ifadesini kullanan Kerim sözlerini şöyle sürdürdü:  “Peşmerge, Musul, Tıkrit ve Rammadi de olduğu gibi, düşmanın kente girmesini engelledi. Kendi topraklarımızda otururken başkası gelip tehdit ediyor.

Asla şiddeti başlatın olmadık ve olmayacağız, ancak kenti savunmak için, barışı ve kardeşliği korumak için direneceğiz. Kürdistan Genel Peşmerge Komutanlığı ve mevzilerle sürekli irtibat halindeyiz.

Hakeza Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mesud Barzani ve yardımcısı Kosret Resul de aynı şekilde birebir bölgeyle ilişki içinde. Kerkük güvenlidir, Peşmerge Güçleri ve Kerkük halkının desteğiyle kentin güven içinde kalması için elimizden geleni yapacağız.

Gönüllü olarak kentte güvenliği üstlenmek için nöbette bulunmak üzere halktan ciddi bir talep var. Hatta bu konuda uygun kişilerin belirlenmesi için bir merkezin kurulması yönünde talepler geldi. Kürdistan'ın kahraman Peşmergeleri bulundukça Kerkük güvendedir. Biz Kerküklüyüz ve buradayız.”

Pentagon: Kerkük’te çatışmaya izin vermeyiz!

Kerkük’le ilgili gerginlikler sürerken ABD Savunma Bakanı James Mattis, “Kerkük’te çatışma çıkmasına izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu. Irak ordusu ile İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Kerkük'e saldırı hazırlığı yapması ardından yaşanmasıyla Mattis, İran’ın bölgedeki hareketlerini yakından izleyeceklerini belirtti. Mattis, Kerkük'te herhangi bir çatışma yol açacak gelişmelere izin vermeyeceklerini açıkladı.

Arap Peşmergeler: Kürdistan sınırları savunmak için hazırız

Öte yandan kentin korumasında sadece Kürtler ve Türkmenler yer almıyor. Peşmerge Gücü içerisinde yer alan Arap Birlikleri de “Kürdistan sınırları savunmak için hazırız” dedi.

Arap Peşmergeler adına açıklamada bulunan Ninova Aşiretleri Sözcüsü Muzahim El Huveyt, “Referandumun yapıldığı bölgelerde Ninova Arap aşiretleri Peşmerge Gücü saflarında 20 binden fazla silahlı Arap var. Kürdistan sınırlarına Şengal’den tutun Kerkük’e kadar hangi güç saldırıya geçerse silahlı Araplar bütün ağır silahları ile beraber Kürdistan sınırlarını savunmak için hazırdır” açıklamasında bulundu.

Kerkük teslim edilseydi, yıllar önce edilirdi”

Kerkük’ün korunması için Kürdistan Bölgesi’nin yanı sıra İran’daki Peşmergeler de destek için hazır olduklarını söylüyor. Kerkük’e yönelik tehditlere dair Bas’a değerlendirmede bulunan KDP-İ Komite Üyesi Dara Natiq, “Haşdi Şabi Peşmerge güçlerine karşı durabilecek bir güç değildir” dedi.

“IŞİD geldiğinde Irak Ordusu ve bu örgütlerin hepsi bölgeyi savaşmadan silahlarını bırakarak kaçıp gittiler” diyen Natiq, “Peşmerge savundu bu bölgeleri. IŞİD en tehlikeli örgüttü savaş konusunda ama Peşmerge IŞİD efsanesini kırdı ve Kürdistan’a saldıracak her gücün de belini kıracaktır” diye konuştu.

“Eğer Kerkük teslim edilseydi, yıllar önce edilirdi” ifadesini kullanan Natiq sözlerini şöyle sürdürüyor: “Olabilecek bir savaşta kaybedecek olan Kürtler değil Kerkük’te kadın, erkek, çocuk, yaşlı herkes ayakta ve tetikte bekliyor.

Eğer Kerkük teslim edilseydi, yıllar önce edilirdi. Doğu Kürdistanlı güçler olarak başta Kerkük olmak üzere Kürdistan Bölgesi’nin her karış toprağını korumaya ve savunmaya hazırız ve her saldırıya da misliyle karşılık veririz. 

ABD’nin şu an Kerkük konusunda bir sessizlik içinde olması İran veya Haşdi Şabi’nin tehditlerine onay verdiği anlamına gelmiyor. ABD en son kertede Kürtlere olan desteğini bir kez daha gösterecek ve bu savaşın Kürtler aleyhine sonuçlanmasına izin vermeyecektir. Çünkü bu işin arkasında İran’ın olduğunu biliyor.

ABD,  İran’ın bölgedeki karışıklığın sebebi olduğunu biliyor ve bunu artık sonlandırma yönünde adımlar atıyor. ABD, Kürdistan Bölgesi’nin savaş alanına düşmesine izin vermez. Kerkük’te de herhangi bir karışıklığa izin vermez.”

Kerkük Kürdistan’ın kalbidir!”

Bas’a konuşan Türkmen Millet Partisi Başkanı İrfan Kerkuki de Türkmen ve Kürtler olarak Kerkük’te yaşayan herkesin kenti Haşdi Şabi ve Irak Ordusu’ndan korumaya hazır olduğunu söyledi.

Bas’a konuşan Peşmerge Komutanları da “Kürdistanı nasıl daha önce kanımızla ve canımızla IŞİD gibi teröristlere karşı koruduysak ve korumaya devam ediyorsak Kerkük’ü de öyle koruyacağız. Kerkük barış ve kardeşliğin şehridir. Kürdistan’ın da kalbidir. Kürdistan’ın kalbini kanımızın son damlasına kadar savunacağız” dedi.

16 Ekim 017-Bas Gazetesi-BasNews

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.