Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani ise hükümet ortaklığı için YNK’dan vazgeçmeyeceklerini belirtti. Ancak KDP içerisinde YNK ile stratejik ortaklıktan vazgeçilmesine dair talepler de bulunuyor...

 

Irak Kürdistanı’nda geçen cumartesi günü yapılan parlamento seçimlerinin resmî olmayan sonuçlarına göre, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) birinci oldu. Celal Talabani’siz Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) ağır yenilgi aldığı bu seçimlerde, anamuhalefet partisi GORAN sürpriz bir şekilde ikinci sıraya yerleşti.

GORAN İKİYE KATLADI

Yaklaşık beş milyon nüfusu olan Irak Kürdistanı’nda 2 milyon 800 bin seçmen bulunuyor. Hewler (Erbil), Süleymaniye ve Duhok’ta yapılan seçimlere 30’un üzerinde parti katılırken, seçmenlerin yüzde 74’ünün sandık başına gittiği belirtiliyor.

Seçim sandıklarından çıkan gayrıresmi ilk sonuçlar, KDP’yi önde gösteriyor. İlk kez seçimlere “Mam Celal”siz giren (Celal Talabani) YNK oy kaybederken rakibi Goran 2009’daki seçimlerde elde ettiği başarıyı ikiye katladı.

Rudaw sitesinde yer alan sonuçlara göre KDP oyların yüzde 38,7’sini, Goran yüzde 23,26’sını, YNK yüzde 16,84’ünü, Yekgirtu yüzde 10,1’ini, Komel yüzde 6.52’sini, diğer partiler ise yüzde 4,49’unu aldı.

Tahminlere göre KDP, Meclis’teki sandalyelerin 40’a yakınını elde edebilir. YNK’nın altı sandalye kaybederek 18 sandalyede kalabileceği, Goran’ın da oylarını arttırmasına rağmen bir sandalye kaybederek 24 sandalye kazanacağı tahmini yapılıyor.

İlk kez seçimlere katılan ve PKK’ya yakınlığıyla bilinen Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin (PÇDK) elde ettiği oy sayısı netleşmezken, partiye yakın kaynaklar bir milletvekilinin parlamentoya girebileceğini belirtiyor.

Yeni hükümetin KDP tarafından kurulacağı ifade ediliyor.

“YNK’DAN VAZGEÇMEYİZ”

KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani ise hükümet ortaklığı için YNK’dan vazgeçmeyeceklerini belirtti. Ancak KDP içerisinde YNK ile stratejik ortaklıktan vazgeçilmesine dair talepler de bulunuyor. YNK ve KDP, 2009’daki seçimlere ittifak hâlinde girmiş ve oyların yüzde 57,37’sini alarak parlamentoda çoğunluğu oluşturmuşlardı.

Barzani yanlıları kutlama yaptı

KDP üyeleri gece boyunca kutlama yaptı. Partilerinin oy oranını öğrenen KDP’liler, gece caddelere akın etti. Erbil’in işlek caddelerini trafiğe kapatan KDP’liler, türkü söyleyip halay çekerek sonuçları kutladı.

Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu KDP’liler, kutlamalarda yöresel kıyafetler giyip, araçlarına Molla Mustafa, Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani’nin posterlerini astı.

Öte yandan sonuçları değerlendiren Süleymaniye Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Heval Ebubekir, Irak Kürdistanı’nın demokrasi sınavından başarılı bir şekilde çıktığını belirttti. Ebubekir, “Bu seçimin onaylanması 1991’deki Raperin (başkaldırı) kadar önemlidir, demokrasi sınavını başarılı bir şekilde verdik” dedi.
 
24 Eylül 013- Taraf

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.