Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

TC’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarıyla beraber Afrin’e dönük saldırıları 40’ıncı gününde devam ediyor... 
bombardımanlar nedeniyle yaşanan sivil ölümlerin de her geçen gün arttığı belirtiliyor.

 

 

 
Afrin'den 'Ateşkes' çağrısı: Hastanelerin kapasitesi yetmiyor
 
Birçok insan hakları örgütünün operasyonda yaşanan sivil ölümlerine ilişkin uyarılarına ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ‘insani yardımların ulaştırılması’ için aldığı ateşkes kararına rağmen Türkiye operasyonu sürdürürken, bombardımanlar nedeniyle yaşanan sivil ölümlerin de her geçen gün arttığı belirtiliyor.
 
Afrin Hastanesi’nin verilerine göre 40 günde 197 sivil yaşamını yitirirken, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR) ise sivil ölüm sayısının kesin olmamakla beraber en az 112, en çok 170 olduğunu açıkladı.
 
Türkiye ise sivil ölümlerin yaşandığına dair haberleri yalanlanmaya devam ediyor.
 
Peki, BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararına rağmen bombardımanın sürdüğü ve 500 binden fazla insanın yaşadığı kentte son durum ne? En temel insani yardımlar hangileri ve hastanelerde sivil yaralılar için temel ihtiyaçlar ne?
 
Soruların yanıtını Avrin Hastanesi Başhekimi Ciwan Muhammed veriyor.
 
Bombardımanlarda yaşanan sivil ölümlere ve yaralanmalara dikkat çeken Muhammed, 40 günde 600’den fazla sivilin yaralandığını ve 197 sivilin hayatını kaybettiğini söylüyor ve sayının her geçen gün arttığına dikkat çekiyor.
 
“Bilanço ağırlaşıyor”
 
“Hala ulaşamadığımız cenazeler var” diyen Muhammed, bombardımanlar nedeniyle bilançonun her gün ağırlaştığı kentte her türlü tıbbı desteğe ihtiyaç olduğunu belirtiyor:
 
“Birleşmiş Milletler’in Suriye geneli için ‘insanı yardım için ateşkes kararı’ Afrin için uygulanmıyor. Afrin merkeze yoğun bir göç var, bunların birçoğu yaralı ve tıbbi desteğe ihtiyacımız var. Her türlü tıbbi desteğe ihtiyaç var, bunun için çağrı yapıyoruz.”
 
“İnsani yardım kuruluşlarının yardımları saldırılar nedeniyle Afrin’e giremiyor”
 
Uluslararası alandan bugüne kadar sivil yaralıların tedavisi için tıbbi bir yardım alamadıklarını belirten Muhammed, birçok ülkeden insani yardım kuruluşlarının destek göndermek istemesine rağmen kent ablukada olduğu için bu destekleri alamadıklarını söylüyor:
 
“İlaç ya da tıbbi yardım getirmek isteyen kuruluşlar Türk devletinin hava saldırıları nedeniyle gelmeye korkuyorlar. Halep’e gelen çok sayıda tıbbi yardım orada beklemek zorunda kaldı. Afrin’e geçemiyor.”
 
“Ateşkese uyulsun ve siviller hedef alınmaktan vazgeçilsin, daha büyük bir insanı kriz yaşanmaması için bir an önce tıbbı yardım yolunun açılması gerekiyor. Türk devletinin sivilleri hedef alan ambulans ve sağlık çalışanlarını hedef alan gayri savaş ahlakına son verilsin”
 
28 Şubat 2018-Nerina Azad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.