Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Haber başlığı; 'Mahmud Sengawi: Kürtler istese 10 saat içinde Kerkük’ü Alabilir' (unutmadan, Paniğe kapılmaya gerek yok, bir 'Rudaw' haberidir bu. d.d.com)
 
 
 
 
Erbil (Rûdaw) - Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Mahmud Sengavi, Talabani ailesinin Berhem Salih’i partiye döndürmek için yaptığı girişimlerin sonuçsuz kaldığını ifade etti.
 (foto, Kurdische Serok und Filozof, Mahmud Sengawi)
 
Rûdaw’a konuşan Sengavi, Kürtlerin dünya, uluslararası güçler ve komşu ülkelerin siyasetini okuyamadıkları için bu krizle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
 
Kürtlerin 10 saat içinde Kerkük’ü alabileceklerini belirten Sengavi, Kürtlerin, diyaloğun aksine savaşı tercih etmeleri durumunda zarar göreceklerini söyledi.
 
Bölgede büyük bir savaşın çıkacağını ve Kürtlerin en az zararla Kerkük’e döneceklerini blushöngören Sengawi, şöyle devam etti:
 
“İŞID’in bölgede güçlenmesi, İsrail, ABD, İran ve Körfez ülkeleri arasındaki çekişmeler savaş için kıvılcım ateşi olabilir. Gelişebilecek olaylar içinde Kürtlerin Kerkük’e dönmesi için uygun koşullar oluşabilir.”
 
Öncelikle Kürtlerin birliklerini sağlaması gerektiğini belirten Sengawi, “Ne yapacağımıza karar vermemiz lazım” diye konuştu.
 
“Tartışmalı bölgelerdeki Kürtler tehdit altında olduğundan dolayı seçime gitmeyecek” diyen Sengawi, şöyle devam etti:
 
“Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP), tartışmalı bölgelerle ilgili aldığı karar yanlıştır. Kürtler Sünnilerin düştüğü hataya düşmemesi gerekir. Az da olsa Kürtlerin temsilcisinin olması lazım. Seçimleri boykot etmemiz Arap ve Türkmenleri sevindiriyor.”
 
Sengawi, Talabani ailesinin Berhem Salih’i partiye döndürmek için yaptığı girişimlerin sonuçsuz kaldığını da ifade etti.
 
KYB içindeki sorunlara ilişkin olarak Sengawi, “Kak Kosret’in tarafındayım çünkü onun haklı olduğunu biliyorum. Hêroxan’ın değil. Hêroxan, Mam Celal’in eşidir ve saygı duyuyorum. Ancak KYB’nin bu duruma gelmesinin en büyük sebebi Hêroxan’ın yürüttüğü yanlış siyasettir” dedi.
 
01 Mart 2018-Rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.