Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Şii Haşdi Şabi milislerinin Şengal’in Koço köyünde sivillerin ev ve araçlarına el koyarak bölgedeki Ezdilere, “kenti terk edin!” tehdidinde bulunduğu belirtildi. (Şengal Kürdlerini 'iki ateş' arasına sokan ABD faşistleridir, amacı kendi işgaline 'kurtarıcı' payesi biçmek, 'meşruluk' sağlamaktır. Biz bu oyunları en az yüz defa gördük.. d.d.com) 

 

 

 

(NerinaAzad sitesinin, PKK'dan kaçanlarla bir alakası yok! Ne üdüğü belirsiz kimselerin pençesine düşürdüğü, CIA destekli bir sitedir, tpkı Rudaw gibi... d.d.com)

 

Haşdi Şabi’den Ezdilere, ‘kenti terk edin!’ Tehdidi
 
Mehmed Salih Bedirxan -  İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin denetiminde olan radikal Şii Haşdi Şabi milislerinin 8 Haziran gecesinde Şengal’deki sivil halkın malını talan ederek sivilleri göçertmeye zorladığı öğrenildi.
 
Konuya ilişkin bilgi veren Şengal Peşmerge Birliği Basın Sözcüsü Xelil Şivan, Şengal Peşmerge Birliği ile Haşdi Şabi milisleri arasında çatışma ihtimalinin olduğunu, Haşdi Şabi’nin sivil halkın can ve mallarına saldırdığını söyledi.
 
Şii milislerin Şengal’in Koço köyünde sivillerin araçlarını elinden aldığını ifade eden Xelîl; “Haşdi Şabi milislerinin sivillere yönelik saldırıları artıyor. Dün gece Koço’da sivillerin araçlarına ve mallarına el konuldu. Siviller göçe zorlandı” dedi. 
 
Şengal Peşmerge Sözcüsü: Saldırılara sessiz kalmayacağız!
 
Konuşmasının devamında Şengal Peşmerge Birliği’nin Haşdi Şabi’nin saldırılarına karşı sessiz kalmayacağını açıklayan Xelîl, “Mililserin saldırılarına sessiz kalacak değiliz. Milletimiz nasıl IŞİD’i Şengal’den çıkardıysa ve yendiyse Haşdi Şabi milislerini de kentten çıkaracak ve yenecektir. Tüm hazırlıklarımızı yapmışız. Kürdistan Bölgesi yetkilileri ve Kürdistan kamuoyuna çağrımızdır, bize yardım edin” şeklinde konuştu.
 
Öte yandan KDP.info’ya konuşan Şengal Peşmerge Birliği Komutanı Qasim Şeşo’da  Haşdi Şabi güçlerinin geçtiğimiz gün Ezdixan Savunma Birlikleri’nin silahlarını bırakması ve Şengal’den çıkması yönünde tehdit etmesi üzerine bölgede gerilim yaşandığını belirtmişti.
 
Ne olmuştu?
 
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) 3-4 Ağustos 2014 yılında Şengal ve köylerine saldırarak büyük bir katliam gerçekleştirmiş 5 bine yakın Ezdi’yi rehin esir almış, 300 bine yakın Ezdi IŞİD’in saldırıları nedeniyle bölgeyi terk ederek mülteci kamplarına sığınmıştı.
 
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin komutasındaki 40 bin Peşmerge 11 Kasım 2015’te Şengal’e operasyon düzenlemiş kent 2 gün içerisinde IŞİD’in elinden alınmış bölge halkı kente geri dönmeye başlamıştı.
 
25 Eylül Kürdistan Bölgesi Bağımsızlık referandumundan sonra Lahor Cengî, Aras Cengî, Ala Pavel Talabani Talabani’nin yer aldığı Kürdistan Yurtsever Birliği’ne (YNK) mensup klik Haşdi Şabi’nin Kürdistan Bölgesi’nin 140’ıncı madde kapsamında yer alan bölgeleri işgaline destek vermiş,16 Ekim 2017’de Haşdi Şabi ve Irak ordusu, Kürdistan Bölgesi’nin Kerkük, Xûrmatû, Daqûq, Taze, Beşîr, Mexmûr, Rebîa, Şengal, Zûmar ilçelerini işgal etmişti. 
 
İnsan hakları örgütleri ve BM’nin raporlarına göre Haşdi Şabi ve Irak ordusunun işgal ettiği bölgede insan hakları ihlalleri yaşanıyor.  
 
09 Haziran 2018- Nerina Azad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.