Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

ABD, Batı Kürdistan'ın Menbic Kentinde yeni bir askeri üs daha kurdu. Yeni üsle birlikte ABD'nin Menbic'teki askeri üs sayısı 3, Rojava ve Suriye genelinde ise 25 oldu.

 

 

Menbic Askeri Meclisi yetkililerinden edinilen bilgilere göre ABD'nin Menbic kentindeki askeri varlığını artırdığı ve bölgede yeni askeri üsler kurduğu öğrenildi. 
 
Buna göre ABD, daha önce Menbic'te Halep yolu üzerinde ve Sacur Çayına yakın Ayn Dedat bölgesinde bulunan askeri üslerine, Menbic'in Güneyinde yer alan ve kentin girişi olan Medah bölgesine kurduğu sonuncusuyla birlikte üçüncü askeri üssünü inşa etti.
 
Konuyla ilgili YPG'nin de içerisinde yer aldığı DSG'ye bağlı Menbic Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, Sputnik'e konuştu.
Xelil Bozi, ABD'nin Menbic'te yeni bir askeri üs daha kurduğunu doğruladı. Üs ile ilgili askeri mesele olduğu için fazla bilgi veremeyeceğini dile getiren Bozi, ABD'nin daha önce Menbic'in Güneybatısında ve Ayn Dedat bölgesinde askeri üsler kurduğunu söyledi.
 
25 Askeri Üs Ve 5 Bin Asker
 
ABD'nin bölgede askeri varlığını artırdığına dikkat çeken Bozi, ABD askerlerinin her gün Menbic sınırında devriye turları attığını da sözlerine ekledi.
 
IŞİD ile mücadele kapsamında Batı Kürdşstan’da DSG'nin kontrolünde olan bölgede 25 askeri üssü ve 5 bin askeri olan ABD, daha önce PYD'nin kontrolünde bulunan Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbic, Rakka, Deyr ez Zor, Haseke ve Tel Abyad'da askeri üsler kurmuştu.
2012 yılında ÖSO'nun, 2014 yılında ise IŞİD'in eline geçen Halep'e bağlı Menbic kenti, 12 Ağustos' 2016'da Demokratik Suriye Güçleri tarafından IŞİD'in elinden kurtarılmıştı.
 
Menbic, güneyde Halep'e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus'a 40 kilometre, doğuda Kobani'ye 65, batıda ise El Bab'a 45 kilo metre uzaklıkta bulunmasıyla stratejik bir öneme sahip.
 
 20 Haziran 2018- Nerina Azad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.